U zvířat jsou nadýmání a plynatost stejně časté jako u lidí. Vyvolávají pocit nepohodlí až bolestivosti v oblasti břicha a zvýšené napětí břišní stěny.
Nadýmání je způsobeno nadměrnou tvorbou plynů v žaludku nebo ve střevě. Nadýmání provází více či méně hlasitý odchod plynů, který může být provázený i silným zápachem.
Pokud se plynatost vyskytuje ve větší míře, může signalizovat i závažnější onemocnění trávicího ústrojí. Při vážnějších onemocněních se vedle nadýmání často vyskytují i další příznaky, jako je průjem, zácpa nebo zvracení.
Pozor na hltání
Na nadýmání nejvíce trpí brachycefalická plemena jako jsou buldoci nebo boxeři, protože díky zkrácenému čenichu polykají při krmení více vzduchu. Pokud pes při krmení spolyká větší množství vzduchu, může se objevit plynatost v poměrně krátkém čase po krmení. Rizikovou skupinou jsou dále všichni hltaví psi.
Problém je ve špatném krmení
Prosté nadýmání, které není projevem žádného vážnějšího onemocnění, vzniká většinou v důsledku příliš hltavého příjmu potravy nebo ze zvýšené činnosti střevních bakterií. Tu mohou významně podpořit některé složky krmiva.
Ze složek potravy jsou nejrizikovější ty, které obsahují nestravitelné sacharidy. Další skupinou látek, které mohou způsobit nadýmání a plynatost, jsou složky rozpustné vlákniny, pektiny, glukany a další.
Problémy může vyvolat také nadměrný příjem bílkovin a tuků, které střevo nedokáže dobře strávit. Především méně stravitelné rostlinné bílkoviny mohou zvyšovat výskyt plynatosti. Celkový obsah bílkovin v krmivu by měl být spíše střední, ne více než 30 procent.
Současně je potřeba hlídat i obsah vlákniny, která by měla být maximálně do 5 procent. Vyhýbat byste se měli krmivům, která obsahují sóju nebo větší množství dalších luštěnin.
Riziková je také brukvovitá zelenina (květák, brokolice, zelí, kapusta) a mléčné výrobky s obsahem laktózy.
Jak psovi pomoci?
Ohlídejte, aby pes při krmení nehltal. Rozdělte krmení do alespoň dvou denních menších dávek, misku dávejte do vyvýšené polohy, je to lepší pro trávení. Dobrou volbou jsou i speciální protihltací misky.
Do krmení můžete přidávat také probiotika (zdravé bakterie), která jsou prospěšná pro trávení, protože obnovují střevní mikroflóru.
Potíže nepodceňujte
Jakmile se nadýmání vyskytuje po delší dobu, nebo silně zapáchá, je dobré pejska nechat zkontrolovat veterinářem. Přemnožení škodlivých bakterií může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním.
Nadýmání může také znamenat přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě je dobré zkusit pejska odčervit.
FOTO: PX FUEL