Tibetské mísy jsou skvělým pomocníkem na cestě zdraví, cenným nástrojem na cestě meditace a vítaným učitelem v životě uspěchaného člověka.
Používání zvuku tibetských zpívajících mís má v himálajské oblasti dlouhou tradici, ale i u nás už je známý a oblíbený. Můžete si poslechnout dokonalý koncert tibetských mís, nechat na sebe působit tzv.
zvukového terapeuta, nebo si koupit svou vlastní tibetskou mísu a naučit se s ní „vylaďovat“ své nitro.
K čemu slouží?
Lidé, kteří znají kouzlo zvuku tibetské mísy, říkají, že toho umí hodně. Zmírňuje bolesti hlavy, menstruační bolesti, bolesti zad, napravuje poruchy spánku a mnoho dalších zdravotních potíží.
Zároveň napomáhá i při snižování krevního tlaku a redukci stresu, čímž prospívá i imunitnímu systému.
Jak to dokáže?
Podle himálajské duchovní tradice je tělo tvořeno energií vibrující na různých frekvencích. Nemoc je způsobena rozladěním a následnou disharmonií na tělesné, mentální nebo emoční úrovni.
Zvuková terapie pomáhá tělu a mysli se dostat zpátky do souladu s naší duševní složkou. Je to výborný doplněk lékařského ošetření.
Chtěli byste si sami vyzkoušet, jak zvukové vibrace působí na vás? Ještě než si tibetskou mísu koupíte, měli byste vědět, že ne každá je „ta správná“.
* Tibetská, nebo také himálajská mísa je stará tisíce let. Za tu dobu se výrobci utvrdili v tom, že nejvhodnější slitinou k její výrobě (aby dobře rezonovala) je bronz. Ovšem ne bronz ledajaký.
Bronz používaný k výrobě rezonančních nástrojů má přesný poměr mědi a cínu (77:23) a jinak se mu také říká zvonovina.
* Vedle ručně tepaných zpívajících mís existují ještě mísy strojově obráběné, tedy odlévané a soustružené. Takové mísy se vyrábějí z mosazi, která je v porovnání se zvonovinou o dost tvrdší a tudíž ke strojovému zpracování vhodnější.
Taková mísa nebude nikdy znít tak dlouho a vroucně jako mísa vyrobená ze zvonoviny. Pravda, je mnohem lacinější, kupujete si však jen drnčící litinové nádobí a turistický artikl.
Začínáme „znít“
Na první pohled vypadá, že naučit se používat tibetskou mísu není tak složité. Položíme si ji na otevřenou dlaň, do druhé ruky uchopíme speciální paličku a začneme jí kroužit po obvodu mísy.
Tím vyluzujeme ony zvláštní zvuky, které rezonují a své vibrace nám předávají skrze dlaň, v níž mísu držíme… Skutečnosti je ale tak trochu jiná a nějaký čas potrvá, než úplný začátečník pochopí a v praxi si zažije tu pravou léčivou sílu mísy. Jdeme tedy na to:
1. Prvním krokem je zklidnění
Najděte si klidné místo, kde budete mít možnost slyšet i ty nejjemnější zvuky své zpívající mísy. Najděte si klidnou chvilku, kdy budete mít jistou, že vás nebude nikdo rušit. Vypněte mobil.
Sedněte si pohodlně s páteří vzpřímenou, zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte a uvolněte bránici, ruce i nohy.
2. Jak si mísu položit na dlaň
Svou mísu si položte do dlaně přibližně do výše srdce tak, abyste měli jistotu, že vám z ní nesklouzne. Pokud máte mísu menších rozměrů, dbejte na to, abyste ji prsty neobjímali – to by zabránilo jejímu rozeznění. Mísa musí na dlani ležet volně.
Máte-li větší a těžší mísu, která by se vám ve výši srdce držela těžko, pak nevadí, když si ruku s mísou opřete o stehno. Opět ale dbejte na to, aby mísa na vaší dlani seděla bezpečně.
3. Správné uchopení paličky
Paličku držte v ruce, kterou píšete, tak abyste ji drželi dostatečně pevně (ne křečovitě) a byli schopní paličkou vyvinout tlak potřebný k rozeznění své zpívající mísy.
Hranu mísy, nikoli její stěnu, pak musíte paličkou třít a ne ji jen volně „hladit“, to nefunguje.
4. Krouživý pohyb uvolněné ruky
Zápěstí je pevné a paží opisujete krouživým pohybem celý obvod mísy, „nekvrdláte“ s paličkou ze středu mísy. Každá ručně tepaná zpívající mísa je unikátní a tudíž vyžaduje i unikátní přístup.
Je na vás zjistit, na jaký tlak a rychlost paličky vaše mísa reaguje nejlépe. Co platí na jednu mísu, nebude nutně platit na ostatní. Experimentujte.
Je žádoucí si na svou mísu udělat čas a prozkoumat, jak se chová při změně tlaku nebo rychlosti paličky v různých stádiích jejího rozeznění.
Buďte trpěliví a vnímaví, tento nástroj vám může otevřít nejedny skryté dveře na vaší cestě za klidem, zdravím a hlubším poznáním.
Tip Paní domu: Zkuste si poslechnout meditační koncert tibetských zpívajících mís, abyste poznali, jak na vás působí a měli srovnání se svými pokusy.
Také můžete navštívit kurzy nebo dílny, v nichž se „hraní“ na tibetskou mísu naučíte pod vedením zvukového terapeuta.
Připravila: Dana Pešková, Konzultace: František Horváth, Zdroj: www.kouzlozvuku.cz, Foto: PX FUEL