Domů     Tibetské zpívající mísy
Tibetské zpívající mísy
9.3.2021

Tibetské mísy jsou skvělým pomocníkem na cestě zdraví, cenným nástrojem na cestě meditace a vítaným učitelem v životě uspěchaného člověka.

Používání zvuku tibetských zpívajících mís má v himálajské oblasti dlouhou tradici, ale i u nás už je známý a oblíbený. Můžete si poslechnout dokonalý koncert tibetských mís, nechat na sebe působit tzv.

zvukového terapeuta, nebo si koupit svou vlastní tibetskou mísu a naučit se s ní „vylaďovat“ své nitro.

K čemu slouží?

Lidé, kteří znají kouzlo zvuku tibetské mísy, říkají, že toho umí hodně. Zmírňuje bolesti hlavy, menstruační bolesti, bolesti zad, napravuje poruchy spánku a mnoho dalších zdravotních potíží.

Zároveň napomáhá i při snižování krevního tlaku a redukci stresu, čímž prospívá i imunitnímu systému.

Jak to dokáže?

Podle himálajské duchovní tradice je tělo tvořeno energií vibrující na různých frekvencích. Nemoc je způsobena rozladěním a následnou disharmonií na tělesné, mentální nebo emoční úrovni.

Zvuková terapie pomáhá tělu a mysli se dostat zpátky do souladu s naší duševní složkou. Je to výborný doplněk lékařského ošetření.

Chtěli byste si sami vyzkoušet, jak zvukové vibrace působí na vás? Ještě než si tibetskou mísu koupíte, měli byste vědět, že ne každá je „ta správná“.

* Tibetská, nebo také himálajská mísa je stará tisíce let. Za tu dobu se výrobci utvrdili v tom, že nejvhodnější slitinou k její výrobě (aby dobře rezonovala) je bronz. Ovšem ne bronz ledajaký.

Bronz používaný k výrobě rezonančních nástrojů má přesný poměr mědi a cínu (77:23) a jinak se mu také říká zvonovina.

* Vedle ručně tepaných zpívajících mís existují ještě mísy strojově obráběné, tedy odlévané a soustružené. Takové mísy se vyrábějí z mosazi, která je v porovnání se zvonovinou o dost tvrdší a tudíž ke strojovému zpracování vhodnější.

Taková mísa nebude nikdy znít tak dlouho a vroucně jako mísa vyrobená ze zvonoviny. Pravda, je mnohem lacinější, kupujete si však jen drnčící litinové nádobí a turistický artikl.

Začínáme „znít“

Na první pohled vypadá, že naučit se používat tibetskou mísu není tak složité. Položíme si ji na otevřenou dlaň, do druhé ruky uchopíme speciální paličku a začneme jí kroužit po obvodu mísy.

Tím vyluzujeme ony zvláštní zvuky, které rezonují a své vibrace nám předávají skrze dlaň, v níž mísu držíme… Skutečnosti je ale tak trochu jiná a nějaký čas potrvá, než úplný začátečník pochopí a v praxi si zažije tu pravou léčivou sílu mísy. Jdeme tedy na to:

1. Prvním krokem je zklidnění

Najděte si klidné místo, kde budete mít možnost slyšet i ty nejjemnější zvuky své zpívající mísy. Najděte si klidnou chvilku, kdy budete mít jistou, že vás nebude nikdo rušit. Vypněte mobil.

Sedněte si pohodlně s páteří vzpřímenou, zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte a uvolněte bránici, ruce i nohy.

2. Jak si mísu položit na dlaň

Svou mísu si položte do dlaně přibližně do výše srdce tak, abyste měli jistotu, že vám z ní nesklouzne. Pokud máte mísu menších rozměrů, dbejte na to, abyste ji prsty neobjímali – to by zabránilo jejímu rozeznění. Mísa musí na dlani ležet volně.

Máte-li větší a těžší mísu, která by se vám ve výši srdce držela těžko, pak nevadí, když si ruku s mísou opřete o stehno. Opět ale dbejte na to, aby mísa na vaší dlani seděla bezpečně.

3. Správné uchopení paličky

Paličku držte v ruce, kterou píšete, tak abyste ji drželi dostatečně pevně (ne křečovitě) a byli schopní paličkou vyvinout tlak potřebný k rozeznění své zpívající mísy.

Hranu mísy, nikoli její stěnu, pak musíte paličkou třít a ne ji jen volně „hladit“, to nefunguje.

4. Krouživý pohyb uvolněné ruky

Zápěstí je pevné a paží opisujete krouživým pohybem celý obvod mísy, „nekvrdláte“ s paličkou ze středu mísy. Každá ručně tepaná zpívající mísa je unikátní a tudíž vyžaduje i unikátní přístup.

Je na vás zjistit, na jaký tlak a rychlost paličky vaše mísa reaguje nejlépe. Co platí na jednu mísu, nebude nutně platit na ostatní. Experimentujte.

Je žádoucí si na svou mísu udělat čas a prozkoumat, jak se chová při změně tlaku nebo rychlosti paličky v různých stádiích jejího rozeznění.

Buďte trpěliví a vnímaví, tento nástroj vám může otevřít nejedny skryté dveře na vaší cestě za klidem, zdravím a hlubším poznáním.

Tip Paní domu: Zkuste si poslechnout meditační koncert tibetských zpívajících mís, abyste poznali, jak na vás působí a měli srovnání se svými pokusy.

Také můžete navštívit kurzy nebo dílny, v nichž se „hraní“ na tibetskou mísu naučíte pod vedením zvukového terapeuta.

Připravila: Dana Pešková, Konzultace: František Horváth, Zdroj: www.kouzlozvuku.cz, Foto: PX FUEL

reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
epochaplus.cz
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus.
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17