Domů     Únava jako nemoc
Únava jako nemoc
2.3.2021

Ty tam jsou naštěstí časy, kdy bezradná medicína řešila dlouhodobou únavu jako psychiatrický problém. Dnes už se ví, že únava může být skutečně fyzickou nemocí a světélko naděje na zlepšení stavu lidí, kteří jí trpí, září stále jasněji.

Pro upřesnění: Chronická únava není totéž jako únavový syndrom, i když se to může zdát. Dlouhodobá únava je doprovodným jevem jiných chorob, nejčastěji deprese a poruchy štítné žlázy.

Naproti tomu chronický únavový syndrom je sám nemocí, má i odborný název, který zní myalgická encefalomyelitida. Za těmi obtížně vyslovitelnými slovy se skrývá shrnutí hlavních potíží. Vedle únavy jsou pro ni totiž typické stěhovavé bolesti svalů a kloubů.

Může to začít angínou

Často to bývá angína s těžším průběhem, chřipka nebo podobné zánětlivé onemocnění, které se stane spouštěčem chronického únavového syndromu. Zánět sice ustoupí, ale tělo jako by se nedokázalo vzpamatovat.

Ochromující únava neustupuje a brání zvládání i běžných každodenních činností. I ranní hygiena může být úkol na hranici sil člověka s chronickým únavovým syndromem. Zamlžené je i myšlení, potíže dělá soustředění a zhoršuje se paměť.

K obrazu nemoci ještě patří už zmíněné stěhovavé bolesti ve svalech a kloubech, zvětšené mízní uzliny, někdy i lehká závrať a střevní potíže. Celkový pocit odpovídá počínající viróze, jenže trvá měsíce, někdy i roky, aniž by ustupoval.

Co se to děje?

To bohužel medicína úplně přesně neví, vychází ale z toho, že jde o poruchu imunity vyvolanou předchozím infekčním onemocněním. Tu doprovází také těžká porucha hospodařením s energií v těle, které od onoho onemocnění běží jen na úsporný režim.

Něco podobného se děje u zvířat při zimním spánku. Snaha o překonání této slabosti například cvičením není řešením vede jen k ještě horší únavě, proto od těchto pokusů lékaři odrazují.

Co zmůže medicína

Onemocnění se dá laboratorně potvrdit změnami v imunitních hodnotách. Cílená léčba bohužel zatím neexistuje, a tak se ošetření zaměřuje na snížení bolestivosti a na ovlivnění imunitního systému.

Zlepšení může přinést také podávání vitaminu D, který je důležitý pro obranyschopnost těla, dále vitaminy B1, B6 a B12 pro zlepšení psychického stavu a nervové zklidnění, prospívat může i zinek a hořčík.

Onemocnění se může spontánně zmírnit, ale při další zátěži pro imunitní systém se zpravidla zase příznaky zhorší.

Čím si pomůžeme sami

– Kvalitní jídelníček

Důležité je nehladovět a nešidit se náhražkami potravin, ale naopak jíst kvalitní bílkoviny. To znamená maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky.

Bílkoviny jsou nezbytné pro fungování imunitního systému, při nedostatku by je tělo nouzově získávalo odbouráváním svalů.

Při stresu, který únavový syndrom nutně vyvolává, se navíc ztrácejí ve vyšší míře důležité minerály, hlavně vápník a hořčík, a vitaminy řady B. To znamená opět jíst libové maso a mléčné výrobky, ale také zeleninu, ořechy a semínka.

– Cílené zklidnění

Překvapivě dobré výsledky může mít pravidelné cvičení jógy nebo meditace. V obou případech jde o zklidnění emocí a zpomalení zběsilého kolotoče myšlenek. Ty nás, aniž bychom si to uvědomovali, připravují o značnou část energie.

Právě ta může být pro momentální stav únavového syndromu rozhodující. Odložit stresující myšlenky a ponořit se do vnitřního klidu pak dává šanci využít energii, kterou tělo má k dispozici, k užitečnějšímu a příjemnějšímu účelu.

Když je to „jen“ chronická únava

Malátnost a slabost, které se odpočinkem nezlepšují, doprovázejí řadu nemocí, ale mohou být i důsledkem vnějších vlivů. Únavou může tělo reagovat na nedostatek živin u nevhodného jídelníčku nebo na chemické látky, které mohou být v jídle, pití nebo ovzduší.

Bývají to pesticidy, cigaretový kouř, kosmetické látky a průmyslové exhalace. Může jít i o tzv. syndrom nemocných interiérů, tedy o následky pobytu v budovách s příliš suchým vzduchem a škodlivinami, které se uvolňují ze stavebních materiálů a vybavení. Častěji přecitlivělostí na chemikálie trpívají ženy.

Chudokrevnost

To je velmi běžná a současně velice podceňovaná příčina vleklé únavy především u žen. Důvod nedostatku energie je v tomto případě zjevný: Kvůli sníženému množství červených krvinek se k tkáním dostává méně kyslíku.

Kyslík je přitom pro buňky nepostradatelným „palivem“, takže méně kyslíku znamená méně energie. Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého z tkání. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a stálá spavost.

Anémie může mít různé příčiny, nevzniká jen při nedostatku železa na jídelníčku. Mohou se za tím skrývat například poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Zkrátka pouze změnou jídelníčku se chudokrevnost nemusí podařit odstranit, je nutné najít příčinu a trpělivě ji léčit.

Tip: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a s mírou i játra, což jsou po pivovarských kvasnicích hlavní zdroje tohoto vitaminu.

Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je jedním z hlavních center energetického řízení organismu. Jakékoli vychýlení z normální funkce má proto ohromný dopad na celé tělo.

Když se ze štítné žlázy dostává do krve nižší množství hormonů, tělo přejde na úsporný režim při vydávání energie. Proto se ozve nevysvětlitelná únava a malátnost, kdy odpočinek nestačí k nabrání nových sil.

Snížené spalování energie se projeví i náhlým nárůstem váhy a zimomřivostí.

Bohužel poruchy štítné žlázy jsou u nás poměrně časté, uvádí se, že ve věku 40 let je sníženou produkcí hormonů štítné žlázy postižena každá třetí žena a tento počet s věkem ještě narůstá. Většina postižených přitom nemá tušení, že touto poruchou trpí.

Příznaky jsou totiž neurčité, vedle únavy je to náladovost, časté pocity chladu nebo přibývání na váze. Projevy onemocnění se přitom dají jednoduše upravit hormonální léčbou.

Čeho si všímat

Máte často špatnou náladu?

Je vám stále zima a nedokážete se zahřát?

Změnila se vám v krátké době výrazně tělesná váha?

Máte potíže usnout nebo spát celou noc bez probuzení?

Škrtí vás oblečení kolem krku?

Míváte pocit „knedlíku v krku“ a není to stresem?

Deprese

Únava při depresi může být tak silná, že znemožní i nejjednodušší denní činnosti. Není jen projevem nechuti cokoli dělat, ale následkem biochemických procesů, které při depresi v těle probíhají.

Stav může dospět až k úplnému ochromení, kdy je obtížným úkolem i vstát z postele a připravit si snídani. Ochromenost přitom často doprovází nespavost, typická probouzením brzy ráno, kdy už nelze usnout. Nevyspání pak únavu způsobenou depresí ještě zvyšuje.

Dlouhodobý stres

Tělesná reakce na ohrožující situaci je u nás stejná jako u našich pravěkých předků. Stresové hormony zrychlí tep i dýchání a vyplaví do krve zásobní cukr, abychom měli dost energie na vlastní obranu nebo útěk.

Tento mechanismus funguje dobře, pokud nebezpečí trvá krátce. Při dlouhodobém stresu se ale energetické zásoby nestačí obnovovat a následkem je obrovská únava, od níž nepomáhá odpočinek.

Narůstající únava ovšem stres ještě zvyšuje, až vzniká uzavřený kruh, kdy strach z nedostatku sil plodí stres a ten pak další únavu.

Řešení dlouhodobého stresu je komplikované. Musí zahrnout jak reálnou situaci, která ho vyvolala, tak i zklidnění psychiky a pohyb v přírodě jako relaxační a současně posilující aktivity pro tělo.

Zkuste uklidňující byliny

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků. Proto je vhodné zeptat se v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická. Dostupná je v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky se nejlépe uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Srdeční potíže

Nadměrná únava může být příznakem srdečních poruch, typická je u vad chlopní, které se jinak mohou dlouho projevovat jen nevýznamným šelestem. Pokud se přidruží dlouhodobá nevysvětlitelná únava, může signalizovat zhoršování vady.

Únavností a nevýkonností se projevují i další srdeční onemocnění, ne vždy se srdce ozve svíravou bolestí. Proto pocity, že vám „došly baterky“ nepodceňujte, a proberte je se svým praktikem.

Přehlížené záněty a infekce

Mohou to být zánětlivá ložiska u kořenů zubů, neřešené gynekologické potíže i skryté infekce, u nichž netušíme, že jsme se vůbec nakazili.

EB viróza se může stát zdrojem potíží při vyčerpání a opakovaně znovu vzplanout.

Ehrlichióza je další infekce přenášená klíšťaty a je stejně zákeřná jako borelióza. Původcem je bakterie vnikající do bílých krvinek. Tam se pomnoží a nakonec krvinku zlikviduje.

Příznaky jsou často nevýznamné, kromě únavy to může být bolest hlavy nebo stav lehké chřipky.

Chlamydie patří k původcům oněch gynekologických potíží, které často necháváme bez léčení. Chlamydií je ovšem více druhů a mohou napadnout také plíce a vést k vleklým a špatně léčitelným potížím, kde je únava významným průvodním jevem.

Onemocnět můžeme i chlamydiovými infekcemi zvířat, například od papoušků. I ty probíhají jako nevýrazná chřipka, kterou se nedaří vyléčit.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého