Český Krumlov si takový název určitě zaslouží, a pokud jste tam ještě nebyli, neváhejte. A že je zima? Tím lépe, alespoň se nebudete prodírat davy turistů.
Těch do Krumlova jezdí požehnaně. Převažují mezi nimi Japonci, kteří fotí úplně všechno, a přes léto samozřejmě vodáci, kterých po revoluci stále přibývá. Takže zima je na návštěvu města zapsaného na seznam památek UNESCO přímo ideální.
Perla nad Vltavou
Hrad a zámek nepřehlédnete. Ale možná nevíte, že je svou plochou druhým největším komplexem u nás. Tvoří jej více než čtyřicet budov, které v průběhu staletí vyrostly na skalním ostrohu nad břehem Vltavy.
Určitě vás potěší, že celý areál je celoročně volně průchozí a v zimě můžete vystoupit na hradní věž a podívat se do muzea.
Nejvěžovatější věž
Tak ji nazval spisovatel Karel Čapek a určitě věděl proč. Na téhle krásce je vidět, že vznikala v průběhu staletí. Nejnižší patro vzniklo ve 13., renesanční podobu věž získala pozdější dostavbou.
Ve zvonicovém patře najdeme čtyři zvony, z nichž nejtěžší váží 1800 kg. Moc by nás zajímalo, jak ho sem naši předci dostali. A proč vůbec vylézt nahoru? Protože ten nádherný výhled na město a řeku, která jej v meandrech obtáčí, si budete dlouho pamatovat.
Ale abyste si ho mohli dopřát, musíte vyšplhat 162 schodů. To zvládnete.
Hradní muzeum
To byste vynechat neměli. V pokladně si můžete půjčit průvodní text nebo audioprůvodce a jít se kochat devětadvaceti místnostmi. Šlechtickým rodům, které v minulosti panství vlastnily, je věnován Sál pánů z růže a Sál krumlovských vévodů.
A jak to bylo s těmi pěti růžemi? Když zakladatel rodu Vítkovců, Vítek z Prčice, umíral, rozdělil svůj majetek mezi svých pět synů. Tato událost je zachycena na slavném obraze Dělení růží.
A pány zase spíš než romantické historky bude zajímat zbrojnice a mincovna, které v muzeu také najdete.
Bílá paní
Perchta, sličná dcera Oldřicha II. z Rožmberka, prožila na otcově hradě v Českém Krumlově šťastné mládí. Jenže pak ji tatíček provdal proti vůli její za Jana z Lichtenštejna, který ji trápil.
Protože v té době nemohla od manžela odejít, jako by to jistě udělala dnes, vysvobodila ji až jeho smrt. Ona sama se pak dožila pouhých 49 let. Od té doby se čas od času zjevuje jako bílá paní.
Je-li spatřena v bílých rukavičkách, ohlašuje radostné události, černé naopak znamenají blížící se smrt a červené varují před požárem.
Vzhůru do podhradí
Od vzniku hradu se vedle sebe bezprostředně nacházela dvě samostatná města – Staré město, dnešní Vnitřní město, a Latrán. Mezi těmito dvěma městy panovala velká rivalita týkající se především práv, obchodu a poplatků.
Až Vilém z Rožmberka tomu udělal přítrž, když rozhodl o propojení obou měst do jediného.
Latrán
Čtvrť vznikala spontánně pod krumlovským hradem. Osídlili ji především lidé, jejichž existence byla spjata se zajišťováním hospodářského chodu hradu. K názvu a vzniku této části města se rovněž váže legenda.
Hrad a město vznikly podle jejího znění v místech, kde Vítkovci rozehnali loupežnickou bandu, která zde přepadávala. A na paměť toho, že se v těch místech skrývali lotři, dostala prý tato část města název Latrán.
Skutečnost je však mnohem prozaičtější – latus znamená latinsky postranní část a označovaly se tak usedlosti vybudované vedle hradu. Mezi dominanty Latránu patří především bývalý kostel sv. Jošta, zámecký pivovar či Budějovická brána. Ta je mimochodem jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti.
Do galerie
Vnitřní město je plné zajímavých staveb, ale naše kroky povedou do renesančních budov bývalého Městského pivovaru, které byly velkoryse zrekonstruovány a dnes je zde proslulá galerie Egon Schiele Art Centrum.
Součástí galerie je expozice o životě a díle rakouského expresionisty, malíře a kreslíře, který v Krumlově často a rád pobýval.
Jenže, jak už to bývá, svým bohémským životem a odvážnými náměty svých kreseb natolik pobuřoval místní, že musel město nedobrovolně opustit. I pak se ale často vracel.
Zastávka v minulosti
Všechny milovníky fotografie jistě přiláká místo, které skrývá příběh fotografie i pohnutý osud průkopníků tohoto umění.
Muzeum fotografa Josefa Seidla je unikátní už v tom, že se nachází v původním objektu, který si tento významný fotograf nechal v roce 1905 upravit na fotoateliér.
Z dob největší slávy se zachovalo 140 000 skleněných negativů, na nichž je zachycen Krumlov a velká část Šumavy.
K zachování tohoto dědictví přispěl smutný fakt, že v roce 1948 bylo jeho synovi znárodněno množství negativů a ten od tohoto okamžiku do ateliéru téměř nevstoupil.
A tak můžete na vlastní oči spatřit stále funkční vybavení fotokomory nebo se nechat vyfotografovat v dobových kulisách.
Trocha odpočinku?
Pokud vás bolí nohy a chcete se také zahřát, najdete ve městě nepřeberné množství hospod, barů a kaváren. My jsem si vybrali hospodu Na louži, asi proto, že sem mířili místní a specializuje se na českou kuchyni. A neprohloupili jsme.
Večer se tu prý hraje i na piáno, to pro případ, že byste ve městě chtěli zůstat. Pokud milujete štrúdl, zajděte do stejnojmenné kavárny. Najdete tu teplou jablečnou klasiku, ale také slané druhy.
Jak ušetřit?
Vyplatí se koupit si Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců. A pokud celou nabídku karty nevyčerpáte, můžete ji darovat dál.
Navíc ušetříte až 50 % z běžného vstupného. Karta vás bude stát 300 korun, důchodce polovic. Pro rodiny s dětmi je určena rodinná karta.
Text: Eva Hořánková
Foto: ceskykrumlov.com, poznavamesvet.cz,