Domů     Rakytník: Oranžový zázrak
Rakytník: Oranžový zázrak
29.1.2021

Má desetkrát více vitaminu C než pomeranč, posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost vůči bakteriím a virům, zklidňuje onemocnění zažívacího traktu, podporuje hojení. To všechno a ještě mnohem víc dokáže léčivý rakytník.

Keř plodí peckovité oranžovo-červené plody, které jsou plné vitaminů, minerálů, organických kyselin a olejů.

A protože rakytník, druhovým jménem řešetlákový, právě dozrál, poradíme vám, co všechno si z jeho „kuliček“ můžete doma připravit na podporu svého zdraví.

Základní postup

Sklizené nebo rozmražené plody rakytníku nejprve musíte rozdrtit v mixeru při malých otáčkách, nebo ještě lépe v odšťavovači s rotační planžetou. Drť přeceďte přes síto, aby se oddělila šťáva od slupek se semeny.

Šťáva se pak dále zpracovává různými způsoby buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými ovocnými šťávami či dřeněmi. Drť slupek a semen rozprostřete na síto nebo na papír, dobře vysušte a uchovejte ve sklenici pro zpracování na rakytníkový olej.

Ten má silně regenerační vlastnosti a podporuje sekreci žaludečních šťáv, Pozitivně ovlivňuje funkci jater, podporuje léčbu aterosklerózy, zvyšuje odolnost organismu a urychluje růst vlasů.

Rakytníkový olej

1) Rozdrcené slupky se semeny ve skleněné nádobě zalijte stejným objemem slunečnicového oleje a za každodenního promíchávání ponechte ve tmě při pokojové teplotě asi 5 dní.

Pak směs přefiltrujte přes husté plátno a na výlisky nalijte nový díl oleje a stejný proces můžete opakovat i potřetí. Vzniklý olej, který získal kromě krásné oranžové barvy i rakytníkovou vůni, přelijte do vyvařených lahví.

2) Rozdrťte nebo odšťavněte plody, čirou tekutinu dejte na 24 hodin na studené místo. Za tu dobu se na povrchu vytvoří mastná vrstva, kterou sesbírejte a přelijte do vyvařených tmavých nádobek. Oleje bude jen trošku, za to máte čistý rakytníkový olej.

Užití: Na zvyšování odolnosti organismu a trávicí problémy užívejte 5 kapek denně během jídla. Olej můžete smíchat s jogurtem, kefírem nebo kyselým mlékem.

Zevně se užívá k mazání hnisavých ran a jiných kožních problémů, k výplachům ústní dutiny, nosu a krku a jako složka pleťových a vlasových masek.

Mast

Do rozehřátého vepřového sádla přidejte rakytníkový olej, nepatrné množství včelího vosku a kousek borovicové pryskyřice. Za tepla vše přefiltrujte přes plátýnko a nalijte do misek.

Kromě rakytníkového oleje je možno přidat i prolisovanou tinkturu, případně květy měsíčku lékařského.

Užití: na ekzémy, akné, mykózy, popáleniny, omrzliny, proleženiny, opruzeniny, popraskané bradavky u kojících žen, hemeroidy, bolestivé trhlin konečníku. Zklidňuje, hydratuje, regeneruje.

Šťáva za studena

Na 1 litr pomletých plodů přidáme 1 litr vody a necháme 24 hodin odstát. Po přecedění přidáme na 1 litr takto získané šťávy 1 kg cukru a zahřejeme pouze na 30-40 °C, aby se rychleji rozpustil cukr. Za tepla plníme do lahví.

Neslazená – vylisovanou šťávu z rakytníkových kuliček ohřejeme na 65–70 °C, ihned rozlijeme do horkých lahví, pasterizujeme 15-20 minut, a potom hermeticky zazátkujeme. Uchovává se při teplotě nejvýše 15 °C.

Oslazená – vymačkáme šťávu a výlisky zalijeme teplou převařenou vodou v množství 0,2-0,5 litru na 1 kg. Pečlivě promícháme, ponecháme 2 hodiny stát, znovu vymačkáme a přidáme 650-800 g cukru na 1 l.

Získanou směs rychle uvedeme do varu, odfiltrujeme, nalijeme do připravené nádoby, pasterizujeme a hermeticky uzavřeme.

Užití: Šťáva se popíjí neředěná i ředěná alespoň sklenička denně.

Dodává energii, podporuje imunitní systém, pomáhá při léčbě plicních, jaterních nebo zažívacích potíží, rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu, reguluje krevní oběh, vykazuje protinádorové účinky.

Extrakt (tinktura)

Připravíme ho louhováním 1 dílu rozdrcených sušených plodů rakytníku ve 3 dílech alespoň 40% etanolu, např. vodky, po dobu 2–3 týdnů. Obsah občas protřepeme, potom scedíme, přefiltrujeme a takto získaný extrakt uskladníme v tmavé lahvi.

Užití: 13x denně 15-20 kapek. Extrakt je vhodný i do koupelí, k masážím, obkladům a podobně.

Kúra proti padání vlasů

Sto gramů plodů a listů a povaříme asi sedm minut v půl litru vody a dobře scedíme.

Užití: pravidelně po dobu šesti týdnů popíjíme 3 x denně 1 dl.

Sterilované plody

Umyté a osušené plody nasypeme do zavařovací sklenice a zalijeme nálevem, který může tvořit pouze čistá voda (vhodné pro diabetiky), příp. cukerný či medový roztok. Steriluje se 25 minut při teplotě 85 °C.

Užití: 1-3 lžičky denně.

Sušený

Lze sušit včetně semen, nejlépe na elektrických sušičkách. Usušené plody je vhodné rozemlít, např. na tříštivém kávovém mlýnku.

Užití: půl až jedna lžička denně.

Mražený

Dobře očištěné a umyté bobule vložíme do polyetylenových sáčků a zmrazíme na -18 °C. Využíváme po celou zimu jak v přírodním stavu, tak různě upravené.

Text: Marie Skrčená, Zdroj: Rostliny pro posílení organismu a zdraví, nakladatelství Grada, Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
11.4.2025
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: - háček 2,5 mm - bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), spojte do kroužku 2. ř.: rozháčkujte každý KS na 2 na celkově 12 K
9.4.2025
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se obvykle prodává v sadách s nařezanými díly v různých barv
8.4.2025
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat – nedají mi například antibiotika, ale jen morfin. Paliativní péče ale opravdu smrt neu
4.4.2025
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
reklama
Šikovné tipy
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi