Domů     Sladké ovoce jako pokušení s následky
Sladké ovoce jako pokušení s následky
13.1.2021

Ne, nejde o tloustnutí. Sezóna zralého tuzemského ovoce je problém hlavně pro lidi s nesnášenlivostí ovocného cukru.

Nesnášenlivost čili intolerance ovocného cukru je sice v obecném povědomí mnohem méně známá než obdobný problém s laktózou, to ale vůbec neznamená, že jde o vzácnou potíž. Naopak, postihuje asi dvojnásobné množství lidí než intolerance laktózy.

Podle odhadů odborníků může mít problémy s trávením ovocného cukru až 30 % populace. Řada z postižených o tom překvapivě vůbec neví, protože ovoce jí zřídka. Problémy se proto mohou objevit až vrcholící domácí sklizní ovoce. Jeho lákavá sladkost je pokušením, které pak překvapí nepříjemnými následky.

Ovoce je přece zdravé…

To nelze popřít, ovoce obsahuje rozmanité cenné živiny, bohužel právě ovocný cukr je pro tělo problémový. Aby ho trávení dokázalo využít, potřebuje jisté „transportní“ bílkoviny, které fruktózu odvádějí skrze střevní stěnu do krve.

Těchto bílkovin má ale tělo k dispozici jen určité množství, což znamená, že strávíme zase jen určité množství fruktózy. Při větší porci ovoce už nastávají trávicí potíže a to i u zdravých lidí.

Mnohem větší problém představuje trávení ovoce při intoleranci fruktózy, kdy transport ovocného cukru ze střeva nefunguje správně. Vstřebávání vázne, což se projeví nadýmáním a průjmem. Nejde o alergickou reakci, ale o neschopnost fruktózu využít.

Co je příčina?

Ve vážnějších případech jde o genetickou poruchu. Častějším důvodem je ale s věkem postupující úbytek zmíněných transportních bílkovin nebo pokles jejich funkčnosti. Proto mají s trávením ovoce potíže především starší lidé.

K tomu se může přidružit přetížení těla trávením fruktózy, která se ve velkém používá jako potravinářské sladidlo. Fruktóza je téměř dvakrát sladší než běžný cukr, takže se stala jeho lacinou náhražkou.

Najdete ji ve složení mnoha různých potravin, od nápojů, přes mléčné a light výrobky, sladké pečivo a dokonce i v ochucovadlech jako grilovací omáčka.

Uvedení fruktózy mezi ingrediencemi přitom paradoxně vzbuzuje u dojem, že jde o zdravější náhražku cukru, i když je tomu ve skutečnosti naopak.

Bouře ve střevech

Typickým následkem intolerance fruktózy je nadýmání a průjem. Proč k těmto potížím dochází? Vyvolává je ovocný cukr, který tělo nedokázalo vstřebat stěnou tenkého střeva. Když se pak se dostane až do tlustého střeva, začnou ho rozkládat bakterie.

Vznikají plyny, zčásti hnilobně páchnoucí. Trávicí proces je narušený, což vede k pocitu plnosti v břiše, bolestem a nevolnosti.

Obtíže s diagnózou

Zjistit, že příčinou trávicích potíží je práce ovocný cukr, není jednoduché už proto, že si nemusíte vůbec uvědomovat, že ho konzumujete ve větších množstvích.

Stává se to jak při běžné stravě, zahrnující už zmíněné potravinářské výrobky slazené fruktózovým sirupem, tak i u lidí zaměřených na zdravou stravu, pokud používají zdánlivě zdravější sladidla rostlinné sirupy jako javorový nebo agávový.

Tyto a další rostlinné sirupy totiž tvoří ze značné části opět ovocný cukr, u agávového sirupu je to kolem 80 % jeho objemu. Nehledě na typ stravy se tedy může intolerance fruktózy objevit jako následek přetížení trávicího traktu při jejím využití.

Problém je ale v tom, že se potíže neliší od projevů nesnášenlivosti mléčného cukru, ale i zánětlivých onemocnění střeva nebo syndromu dráždivého střeva.

Podezření, že jde o nesnášenlivost fruktózy, lze potvrdit jednoduchým dechovým testem, který se rovněž používá k potvrzení nesnášenlivost mléčného cukru.

Nutná je změna jídelníčku

Trávení je třeba odlehčit především tím, že co nejvíce omezíte průmyslově vyráběné potraviny slazené fruktózou a fruktózovým sirupem.

Co ano a co ne?

– Přirozeně vysoké množství fruktózy obsahují jablka, hrušky, mango, hrozny, sušené ovoce, med, ovocné šťávy a rostlinné sirupy jako sladidla.

– Některé druhy ovoce jsou lépe stravitelné, protože obsahují menší množství fruktózy, případně ji doplňuje ve vhodném poměru glukóza. To platí především o banánech, meruňkách, rybízu, malinách, ostružinách a borůvkách.

– Trávení ovoce usnadňuje kombinace s mléčnými výrobky, s tvarohem nebo smetanou. Je to tím, že mléčný tuk a bílkoviny zpomalují využití fruktózy a usnadňují tak situaci při přetížení transportních bílkovin.

– Pozor na žvýkačky a sladkosti bez cukru. Pokud obsahují sladidla sorbitol, xylitol a mannitol, pak blokují vstřebávání fruktózy v tenkém střevě. Proto je vhodné takové mlsání co nejvíce omezit.

P.S.: Vede i k obezitě

A to je nepříjemná vlastnost fruktózy, která platí obecně, netýká se jen lidí trpících její intolerancí. Fruktóza totiž blokuje fungování „hormonu sytosti“ leptinu.

Ten je za normálních okolností odpovědný za to, aby mozku doručil informaci o tom, že jsme sytí. Zvýšená konzumace fruktózy ale přenos tohoto signálu naruší, a tak máme pocit nedostatečně utišeného hladu.

Kromě toho ale urychluje ovocný cukr nárůst váhy ještě dalších mechanismem: Podporuje mnohem více než řepný cukr tvorbu tuků a také usazování tzv. viscerálního hnědého tuku v břiše. Současně tyto tukové zásoby brání před odbouráváním.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
iluxus.cz
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
Byli soupeři, přesto přátelé. Fausto Coppi a Gino Bartali – dvě jména, která ve 40. letech minulého století nejen definovala cyklistiku, ale i symbolizovala sílu sportovního ducha v poválečné Itálii.
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
21stoleti.cz
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pen
Co vše odhalil deník babičky?
skutecnepribehy.cz
Co vše odhalil deník babičky?
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
historyplus.cz
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu… Austrálie: Bazar
Bismarck z krále udělal císaře
epochalnisvet.cz
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
epochaplus.cz
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
epochanacestach.cz
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
enigmaplus.cz
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
Mohlo by se zdát, že pod drobnohledem historiků a archeologů již dějiny lidstva nedokážou ukrýt žádná velká tajemství. O to větší senzaci vzbudilo objevení neznámé civilizace na území současného Íránu
Kratinová mu utekla mu s jiným!
nasehvezdy.cz
Kratinová mu utekla mu s jiným!
Obrovský šok přichystal nejen pro své fanoušky, ale také pro své kolegy herec Vladimír Kratina (73). Ten měl totiž přímo před nimi oznámit, že je po dvaatřiceti letech opět rozvedený, a chtěl, aby
Magické Velikonoce kouzlí
nejsemsama.cz
Magické Velikonoce kouzlí
Velikonoce jsou svátkem jara, obnovy a nových začátků. Příroda se probouzí, energie se mění a my máme jedinečnou příležitost využít tento čas k rituálům, které nám pomohou přivolat lásku, štěstí, zdraví nebo také očistit naši mysl i domov. Chcete přivítat svěží energii a zbavit se všeho, co vás tíží? Velikonoční období je ideální pro očistné rituály. Velikonoční vykuřování bylinami Vykuřování
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký