Potíže jater se vždy točí kolem jídla, ať už jde o příčinu onemocnění nebo jeho léčení. Platí to samozřejmě i pro neduh zvaný ztukovatění jater. Ale nebojte, rozhodně to dieta nemastná neslaná.
Každý, kdo nosí pár desítek vlastní váhy navíc, může trpět ztukovatěním jater, aniž by to tušil. Fakt, že onemocnění nepůsobí žádné zjevné potíže, ovšem zdaleka ještě neznamená, že jde o banalitu. Naopak, ukazuje to na záludnost této poruchy.
Tukové částečky se tiše a nenápadně hromadí v jaterní tkáni bez jakýchkoli zdravotních obtíží. Ty se ozvou, až když proces pokročí a usazený tuk začne komplikovat fungování jater. Následky mohou být dalekosáhlé.
Ztukovatění jater se přičítá přímý vliv na rozvoj osteoporózy, cukrovky a poruchy funkce ledvin. Tuk ale negativně působí i na samotná játra, která jsou pak náchylnější k zánětům i rakovině.
Ale i bez rozvoje těchto nebezpečných onemocnění se stav ztukovatěných jater bez léčby průběžně stále zhoršuje a přechází v cirhózu, kdy už orgán není schopen v plné míře fungovat.
Kdo je ohrožený?
Ztukovatění jater úzce souvisí s celkovým množstvím tuku v těle, takže je spojeno především s nadváhou. Stejně úzce je toto onemocnění provázané s cukrovkou, protože v obou případech jde o poruchu metabolismu, jak cukru, tak ale i tuku.
Proto jak narůstá množství tuku uloženého v játrech, tak se současně zvedá hladina cukru v krvi na úroveň, kterou už slinivka nedokáže produkcí inzulínu vyrovnávat.
Stejně tak je třeba počítat s tím, že ke ztukovatění jater nevede jen záliba v tučných jídlech, ale ve stejné míře i sladkosti a potraviny z bílé mouky. To jsou zdroje „prázdné energie“, jejíž přebytek játra přeměňují a ukládají jako tuk.
Další poměrně známou příčinou změn jater je závislost na alkoholu. Riziko představuje i prodělané virové onemocnění jater, což se týká hlavně žloutenky typu C.
Pozor na léky: Játra jsou vedle ledvin orgánem, kde končí pouť léčebných přípravků v těle. Játra tyto látky odbourávají, čímž se někdy mohou dostat do ohrožení.
Určité látky, z těch nejčastěji používaných paracetamol, určený k léčbě nachlazení, horečky a bolestí, mohou játra poškodit, zejména pokud překročíte doporučené dávkování.
Při riziku jaterních potíží je třeba vždy konzultovat účinky volně prodejných léků, a to i bylinných s lékárníkem.
Proč škodí alkohol?
Zhruba ze stejného důvodu jako léky. Alkohol se v těle odbourává na chemické látky, z nichž problematický je pro játra zejména acetaldehyd.
Ten dokáže reagovat s nejrůznějšími dalšími látkami, které mohou játra právě zpracovávat, ale i těmi, které se nacházejí přímo v jaterních buňkách. Alkohol navíc představuje značný zdroj energie, proto ho játra částečně také přeměňují na tuk.
Čeho si všímat
Nejčastěji je ztukovatění jater bohužel objeveno náhodou, například při ultrazvukovém vyšetření břicha.
Naopak jaterní testy při vyšetření krve mohou vycházet v normě i v případech, že už množství uloženého tuku v játrech začíná vést k zánětu nebo poškození tkáně.
A to je problém, neboť včasná diagnóza přitom dává největší naději na vyléčení a návratu k předchozímu stavu. První příznaky, jimiž se ztukovatění jater ozývá, jsou značně neurčité.
Bývá to hlavně chronická únava, konkrétnějším signálem už je lehký tlak na pravé straně v nadbřišku. Ten naznačuje, že játra už značně zvětšila svůj objem kvůli ukládajícímu se tuku.
V pokročilejším stadiu se přidává silné svědění kůže a může se objevit žlutavé zabarvení očního bělma nebo kůže.
Přehlížet problém se nevyplácí
Kromě provázanosti s cukrovkou představuje ztukovatění jater závažné zdravotní riziko také z dalšího důvodu. Játra v této kondici produkují zvýšené množství látek, které vyvolávají zánět.
Až u třetiny lidí postižených ztukovatěním jater proto dojde k neinfekční žloutence. Nemusíte si jí všimnout.
Projevy jako trávicí potíže a nažloutlá barva mohou být nenápadné, a tím vést bez léčení vést pomalu k cirhóze, kdy se jaterní tkáň zjizví, buňky důležité pro trávení zanikají a játra se zmenšují.
Zánětlivé látky se ovšem dostávají i do krve, a tak mohou podpořit zánětlivé pochody i jinde v těle. Nejčastěji jsou postiženy cévy, což se projeví rozvojem aterosklerózy a nárůstem krevního tlaku.
Jde o jídelníček
Aby se ukládání dalšího tuku zastavilo a játra se zregenerovala, je třeba odlehčit jídelníček a omezit přísun zatěžujících potravin. To ovšem neznamená škrtnout tuky z jídelníčku, naopak, určité druhy tuků k obnově zdravé tkáně jater napomáhají.
Jsou to hlavně tuky z mořských ryb a z vlašských ořechů, známé jako „omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Omezit je spíš třeba „prázdné kalorie“ čili sladkosti, cukr a jídla z bílé mouky.
Problémem je i ovocný cukr (podrobněji o něm píšeme na straně 13), protože podporuje ukládání tuku v játrech a podporuje vznik zánětu.
8 pomocníků pro uzdravení jater
Avokádo
Avokádo obsahuje látku, která podporuje tvorbu nových jaterních buněk a tím i jejich léčení.
Chilli papričky
Palčivá látka kapsaicin podporuje regeneraci jater.
Kurkuma
Zvyšuje tvorbu žluči v játrech a tím i odvádění škodlivin.
Grep
Snižuje zátěž jater, protože blokuje využití části tuku z jídla.
Rozmarýn
Usnadňuje trávení a zvyšuje tvorbu žluči.
Červená řepa
Dodává minerály a vitaminy důležité pro fungování jater.
Káva
Studie ukázaly, že 3 šálky kávy denně zlepšují výsledek jaterních testů. Jak konkrétně káva do fungování jater zasahuje, sice není známé, ale předpokládá se, že půjde o účinek některé z mnoha látek přirozeně obsažených v kávě.
Artyčoky
Podporují trávení a využití živin, čímž ulevují játrům.
Pečivo a přílohy
Co jíst
V rozumné míře celozrnné pečivo, ovesné vločky, amarant, brambory.
Co omezit
Pečivo z bílé mouky, sladké pečivo, krekry, croissanty, bílou rýži, bramborové hranolky a lupínky, bramborovou kaši.
Maso a uzeniny
Co jíst
Přednostně libové maso, nejvhodnější je krůtí. Pozitivní vliv má rybí maso včetně tučných druhů jako losos, makrela a sardinky.
Co omezit
Řízky a tučné maso, nevhodná je většina uzenin a lahůdek s majonézou, v rozumné míře lze jíst výrobky určené pro děti.
Tuky
Co jíst
Oleje: řepkový, ořechový, olivový, lněný. Máslo.
Co omezit
Zcela je třeba se vyhnout sádlu vepřovému i husímu a kachnímu, nepříliš vhodný je palmový a slunečnicový olej.
Ovoce
Co jíst
V rozumné míře jednu až dvě porce ovoce denně, vhodné jsou citrusy, rybíz, borůvky, maliny, švestky, blumy, vodní meloun.
Co omezit
Slazené zavařované ovoce, povidla, kandované ovoce, opatrně s konzumací hroznů, hrušek, banánů, medového a cukrového melounu, třešní.
Zelenina
Co jíst
Vysloveně prospěšné jsou artyčoky a avokádo, velmi vhodné pak ostatní druhy zeleniny.
Co omezit
Problémem je jen kukuřice, případně sladké brambory.
Ořechy a semena
Co jíst
Výtečné pro zdraví jater jsou vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, kešu, pinie, slunečnicová a dýňová semena, sezam a lněné semínko.
Co omezit
Arašídy a solené ořechy.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock