Domů     Chcete, aby se leskly?
Chcete, aby se leskly?
30.12.2020

Okenní tabule, vitríny, zrcadla, skleněné poličky… Co použít, abychom na nich neměli šmouhy? Co jim dodá tolik žádaný lesk? Přinášíme hned několik tipů, a to nejen ze zkušeností našich babiček.

V době, kdy na nás výrobci úklidové alchymie chrlí stovky zaručeně účinných přípravků, asi není problém si vybrat speciální leštič na skleněné povrchy. Nebo spíš naopak?

Ano, je to velký problém… Jestli ještě nemáte vyzkoušený svůj oblíbený produkt, může vás systém „pokus – omyl“ přijít pěkně draho a ten „pravý“ si při té smršti výrobků můžete vybírat opravdu hodně dlouho. Než se to podaří, sáhněte i po osvědčených domácích receptech.

1. Obyčejný ocet

Má odmašťovací schopnost a opravdu krásně leští. Způsobů použití je několik. Můžete na savý hadr vymáchaný ve vodě trošku octa nakapat, a pak jím přetřít skleněný povrch. Můžete ale dát ocet přímo do vody v kbelíku.

Na klasický kbelík (asi 5 l) postačí 100 ml toho nejobyčejnějšího octa. Voda by měla být vždy teplá.

2. Kuchyňská sůl

Stejnou službu, jako ocet, vám udělá i sůl. Přírodní čistič skel získáte, když do 2 litrů čisté vody přidáte 1 lžíci soli. Sklo odmastí, umyje a při leštění nezanechává šmouhy. Navíc spolehlivě rozpustí i ty největší nečistoty.

3. Vanilkový pudink

Skla můžete mýt i vlažnou vodou, do které přidáte vanilkový pudink. Ve kbelíku teplé vody rozmíchejte jeden sáček pudingu. Savým hadříkem skleněnou plochu utřete, nechte zaschnout, a pak vyleštěte. Nejenže budete mít sklo bez šmouh, navíc vám vanilka provoní pokoj.

4. Kypřicí prášek do pečiva

Zašlé sklo oživíte vodou, ve které jste rozmíchali kypřící prášek do pečiva a po zaschnutí jen vyleštili suchým hadříkem.

5. Šampon

Pro leštění beze šmouh některé hospodyňky používají na mytí skla obyčejný šampon. Ideálně březový nebo kopřivový, které v každé drogerii koupíte za pár korun. Naopak se nehodí dražší šampony, které obsahují kondicionér.

Jsou v nich speciální složky, které mohou na skle vytvořit speciální filtr, díky němuž bude leštění namáhavější.

6. Černý čaj

Zrcadlo se vám bude blýskat, když ho přeleštíte vyždímaným hadříkem, který jste předtím napočili do silného neslazeného černého čaje. Ten navíc odstraní všechny nečistoty.

7. Éterický olej

Na leštění skla velmi dobře slouží éterické olejíčky. Ale ne všechny. Vybírejte citrusové. Do 2 litrů vody dejte 10 kapek oleje, do roztoku namočte hadřík, pořádně vyždímejte a lehce sklo otřete. Éterické oleje mají navíc antibakteriální účinky.

Na brýle stačí kápnout jedinou kapičku citronového aroma olejíčku a budou dokonale čisté.

8. Sklo není nádobí

Skleněné povrchy nikdy nečistěte přípravkem na nádobí. I když se může zdát levnější oproti speciálnímu čističi na skla, udělá na skle nepříjemné šmouhy.

9. Trocha domácí alchymie

Malinko složitější přírodní čistič skel si připravíte smícháním 200 ml octa, 200 ml lihu, 1 lžíce škrobu a 400 ml teplé vody. Vložte čistič do lahve s rozprašovačem, povrch skla postříkejte a vyleštěte.

Čím leštit?

* Vynikajícím pomocníkem jsou obyčejné, klasické noviny tištěné na měkkém papíře. Zmuchlejte je v dlaních a krouživými pohyby leštěte.

* Místo novin sáhněte po papírových utěrkách. Postup leštění je stejný.

* Nezklame vás ani speciální utěrka z mikrovlákna. Má vysokou absorpční schopnost a krásně leští. A nezanechává za sebou na skle „chloupky“.

* Okna dokonale vyleští i staré silonky. Mohou mít na sobě i pár dírek, ale musejí být, samozřejmě, čisté.

* Svislé povrchy (především okna) je vhodné mýt speciální stěrkou. Ale vybírejte opravdu kvalitní, s vyměnitelnou gumou.

Další tipy

* Zamlžení skel (i u brýlí) zabrání glycerín. Koupíte ho v lékárně nebo v drogerii, za 200 ml zaplatíte kolem 40 Kč. Můžete také 1 díl glycerinu smíchat s 10 díly čistého lihu. Směs naneste na čistá a suchá skla a po zaschnutí jen plochu vyleštěte.

Další možností je zubní pasta, kterou na sklo naneste a důkladně rozleštěte. Nebojte se toho, sklo zůstane čiré, čisté a bez šmouh. Zamlžování je pomalejší a sklo zůstává déle průhledné.

* Voda, s níž skla umýváte, by neměla být příliš horká. Snižuje to účinek čisticích přípravků. Teplota se má pohybovat okolo 30 – 40 °C.

* Při umývání skel, která nejsou moc ušpiněná, není potřeba spousta vody, lepší je použít vlhký hadr.

* Nemyjte okenní skla, když je venku horko. Voda i přípravky rychle zasychají a skla jsou plná šmouh,

* Pozor si dejte na použití citronu a sody – tyto babské rady nejsou nejlepším řešením, protože některé povrchy mohou poškodit.

* Někdo radí místo octa použít alkohol, ten však může zanechat nepříjemné šmouhy.

* Jestli vám zůstaly na skle po malování zbytky barev, odstraníte je pomocí škrabky na keramickou varnou desku.

* Černé skvrny na zrcadle už ničím neodstraníte. Je to zoxidovaná vrstva stříbra. Jediným řešením v tomto případě je nové zrcadlo.

Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale