Domů     Chcete, aby se leskly?
Chcete, aby se leskly?
30.12.2020

Okenní tabule, vitríny, zrcadla, skleněné poličky… Co použít, abychom na nich neměli šmouhy? Co jim dodá tolik žádaný lesk? Přinášíme hned několik tipů, a to nejen ze zkušeností našich babiček.

V době, kdy na nás výrobci úklidové alchymie chrlí stovky zaručeně účinných přípravků, asi není problém si vybrat speciální leštič na skleněné povrchy. Nebo spíš naopak?

Ano, je to velký problém… Jestli ještě nemáte vyzkoušený svůj oblíbený produkt, může vás systém „pokus – omyl“ přijít pěkně draho a ten „pravý“ si při té smršti výrobků můžete vybírat opravdu hodně dlouho. Než se to podaří, sáhněte i po osvědčených domácích receptech.

1. Obyčejný ocet

Má odmašťovací schopnost a opravdu krásně leští. Způsobů použití je několik. Můžete na savý hadr vymáchaný ve vodě trošku octa nakapat, a pak jím přetřít skleněný povrch. Můžete ale dát ocet přímo do vody v kbelíku.

Na klasický kbelík (asi 5 l) postačí 100 ml toho nejobyčejnějšího octa. Voda by měla být vždy teplá.

2. Kuchyňská sůl

Stejnou službu, jako ocet, vám udělá i sůl. Přírodní čistič skel získáte, když do 2 litrů čisté vody přidáte 1 lžíci soli. Sklo odmastí, umyje a při leštění nezanechává šmouhy. Navíc spolehlivě rozpustí i ty největší nečistoty.

3. Vanilkový pudink

Skla můžete mýt i vlažnou vodou, do které přidáte vanilkový pudink. Ve kbelíku teplé vody rozmíchejte jeden sáček pudingu. Savým hadříkem skleněnou plochu utřete, nechte zaschnout, a pak vyleštěte. Nejenže budete mít sklo bez šmouh, navíc vám vanilka provoní pokoj.

4. Kypřicí prášek do pečiva

Zašlé sklo oživíte vodou, ve které jste rozmíchali kypřící prášek do pečiva a po zaschnutí jen vyleštili suchým hadříkem.

5. Šampon

Pro leštění beze šmouh některé hospodyňky používají na mytí skla obyčejný šampon. Ideálně březový nebo kopřivový, které v každé drogerii koupíte za pár korun. Naopak se nehodí dražší šampony, které obsahují kondicionér.

Jsou v nich speciální složky, které mohou na skle vytvořit speciální filtr, díky němuž bude leštění namáhavější.

6. Černý čaj

Zrcadlo se vám bude blýskat, když ho přeleštíte vyždímaným hadříkem, který jste předtím napočili do silného neslazeného černého čaje. Ten navíc odstraní všechny nečistoty.

7. Éterický olej

Na leštění skla velmi dobře slouží éterické olejíčky. Ale ne všechny. Vybírejte citrusové. Do 2 litrů vody dejte 10 kapek oleje, do roztoku namočte hadřík, pořádně vyždímejte a lehce sklo otřete. Éterické oleje mají navíc antibakteriální účinky.

Na brýle stačí kápnout jedinou kapičku citronového aroma olejíčku a budou dokonale čisté.

8. Sklo není nádobí

Skleněné povrchy nikdy nečistěte přípravkem na nádobí. I když se může zdát levnější oproti speciálnímu čističi na skla, udělá na skle nepříjemné šmouhy.

9. Trocha domácí alchymie

Malinko složitější přírodní čistič skel si připravíte smícháním 200 ml octa, 200 ml lihu, 1 lžíce škrobu a 400 ml teplé vody. Vložte čistič do lahve s rozprašovačem, povrch skla postříkejte a vyleštěte.

Čím leštit?

* Vynikajícím pomocníkem jsou obyčejné, klasické noviny tištěné na měkkém papíře. Zmuchlejte je v dlaních a krouživými pohyby leštěte.

* Místo novin sáhněte po papírových utěrkách. Postup leštění je stejný.

* Nezklame vás ani speciální utěrka z mikrovlákna. Má vysokou absorpční schopnost a krásně leští. A nezanechává za sebou na skle „chloupky“.

* Okna dokonale vyleští i staré silonky. Mohou mít na sobě i pár dírek, ale musejí být, samozřejmě, čisté.

* Svislé povrchy (především okna) je vhodné mýt speciální stěrkou. Ale vybírejte opravdu kvalitní, s vyměnitelnou gumou.

Další tipy

* Zamlžení skel (i u brýlí) zabrání glycerín. Koupíte ho v lékárně nebo v drogerii, za 200 ml zaplatíte kolem 40 Kč. Můžete také 1 díl glycerinu smíchat s 10 díly čistého lihu. Směs naneste na čistá a suchá skla a po zaschnutí jen plochu vyleštěte.

Další možností je zubní pasta, kterou na sklo naneste a důkladně rozleštěte. Nebojte se toho, sklo zůstane čiré, čisté a bez šmouh. Zamlžování je pomalejší a sklo zůstává déle průhledné.

* Voda, s níž skla umýváte, by neměla být příliš horká. Snižuje to účinek čisticích přípravků. Teplota se má pohybovat okolo 30 – 40 °C.

* Při umývání skel, která nejsou moc ušpiněná, není potřeba spousta vody, lepší je použít vlhký hadr.

* Nemyjte okenní skla, když je venku horko. Voda i přípravky rychle zasychají a skla jsou plná šmouh,

* Pozor si dejte na použití citronu a sody – tyto babské rady nejsou nejlepším řešením, protože některé povrchy mohou poškodit.

* Někdo radí místo octa použít alkohol, ten však může zanechat nepříjemné šmouhy.

* Jestli vám zůstaly na skle po malování zbytky barev, odstraníte je pomocí škrabky na keramickou varnou desku.

* Černé skvrny na zrcadle už ničím neodstraníte. Je to zoxidovaná vrstva stříbra. Jediným řešením v tomto případě je nové zrcadlo.

reklama
Související články
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
25.4.2024
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a navíc vás nebude omezovat jejich údržba. Mezi ty
18.4.2024
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe než ve váze. Sdílejí totiž se dřevem nostalgickou krá
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso