Okenní tabule, vitríny, zrcadla, skleněné poličky… Co použít, abychom na nich neměli šmouhy? Co jim dodá tolik žádaný lesk? Přinášíme hned několik tipů, a to nejen ze zkušeností našich babiček.
V době, kdy na nás výrobci úklidové alchymie chrlí stovky zaručeně účinných přípravků, asi není problém si vybrat speciální leštič na skleněné povrchy. Nebo spíš naopak?
Ano, je to velký problém… Jestli ještě nemáte vyzkoušený svůj oblíbený produkt, může vás systém „pokus – omyl“ přijít pěkně draho a ten „pravý“ si při té smršti výrobků můžete vybírat opravdu hodně dlouho. Než se to podaří, sáhněte i po osvědčených domácích receptech.
1. Obyčejný ocet
Má odmašťovací schopnost a opravdu krásně leští. Způsobů použití je několik. Můžete na savý hadr vymáchaný ve vodě trošku octa nakapat, a pak jím přetřít skleněný povrch. Můžete ale dát ocet přímo do vody v kbelíku.
Na klasický kbelík (asi 5 l) postačí 100 ml toho nejobyčejnějšího octa. Voda by měla být vždy teplá.
2. Kuchyňská sůl
Stejnou službu, jako ocet, vám udělá i sůl. Přírodní čistič skel získáte, když do 2 litrů čisté vody přidáte 1 lžíci soli. Sklo odmastí, umyje a při leštění nezanechává šmouhy. Navíc spolehlivě rozpustí i ty největší nečistoty.
3. Vanilkový pudink
Skla můžete mýt i vlažnou vodou, do které přidáte vanilkový pudink. Ve kbelíku teplé vody rozmíchejte jeden sáček pudingu. Savým hadříkem skleněnou plochu utřete, nechte zaschnout, a pak vyleštěte. Nejenže budete mít sklo bez šmouh, navíc vám vanilka provoní pokoj.
4. Kypřicí prášek do pečiva
Zašlé sklo oživíte vodou, ve které jste rozmíchali kypřící prášek do pečiva a po zaschnutí jen vyleštili suchým hadříkem.
5. Šampon
Pro leštění beze šmouh některé hospodyňky používají na mytí skla obyčejný šampon. Ideálně březový nebo kopřivový, které v každé drogerii koupíte za pár korun. Naopak se nehodí dražší šampony, které obsahují kondicionér.
Jsou v nich speciální složky, které mohou na skle vytvořit speciální filtr, díky němuž bude leštění namáhavější.
6. Černý čaj
Zrcadlo se vám bude blýskat, když ho přeleštíte vyždímaným hadříkem, který jste předtím napočili do silného neslazeného černého čaje. Ten navíc odstraní všechny nečistoty.
7. Éterický olej
Na leštění skla velmi dobře slouží éterické olejíčky. Ale ne všechny. Vybírejte citrusové. Do 2 litrů vody dejte 10 kapek oleje, do roztoku namočte hadřík, pořádně vyždímejte a lehce sklo otřete. Éterické oleje mají navíc antibakteriální účinky.
Na brýle stačí kápnout jedinou kapičku citronového aroma olejíčku a budou dokonale čisté.
8. Sklo není nádobí
Skleněné povrchy nikdy nečistěte přípravkem na nádobí. I když se může zdát levnější oproti speciálnímu čističi na skla, udělá na skle nepříjemné šmouhy.
9. Trocha domácí alchymie
Malinko složitější přírodní čistič skel si připravíte smícháním 200 ml octa, 200 ml lihu, 1 lžíce škrobu a 400 ml teplé vody. Vložte čistič do lahve s rozprašovačem, povrch skla postříkejte a vyleštěte.
Čím leštit?
* Vynikajícím pomocníkem jsou obyčejné, klasické noviny tištěné na měkkém papíře. Zmuchlejte je v dlaních a krouživými pohyby leštěte.
* Místo novin sáhněte po papírových utěrkách. Postup leštění je stejný.
* Nezklame vás ani speciální utěrka z mikrovlákna. Má vysokou absorpční schopnost a krásně leští. A nezanechává za sebou na skle „chloupky“.
* Okna dokonale vyleští i staré silonky. Mohou mít na sobě i pár dírek, ale musejí být, samozřejmě, čisté.
* Svislé povrchy (především okna) je vhodné mýt speciální stěrkou. Ale vybírejte opravdu kvalitní, s vyměnitelnou gumou.
Další tipy
* Zamlžení skel (i u brýlí) zabrání glycerín. Koupíte ho v lékárně nebo v drogerii, za 200 ml zaplatíte kolem 40 Kč. Můžete také 1 díl glycerinu smíchat s 10 díly čistého lihu. Směs naneste na čistá a suchá skla a po zaschnutí jen plochu vyleštěte.
Další možností je zubní pasta, kterou na sklo naneste a důkladně rozleštěte. Nebojte se toho, sklo zůstane čiré, čisté a bez šmouh. Zamlžování je pomalejší a sklo zůstává déle průhledné.
* Voda, s níž skla umýváte, by neměla být příliš horká. Snižuje to účinek čisticích přípravků. Teplota se má pohybovat okolo 30 – 40 °C.
* Při umývání skel, která nejsou moc ušpiněná, není potřeba spousta vody, lepší je použít vlhký hadr.
* Nemyjte okenní skla, když je venku horko. Voda i přípravky rychle zasychají a skla jsou plná šmouh,
* Pozor si dejte na použití citronu a sody – tyto babské rady nejsou nejlepším řešením, protože některé povrchy mohou poškodit.
* Někdo radí místo octa použít alkohol, ten však může zanechat nepříjemné šmouhy.
* Jestli vám zůstaly na skle po malování zbytky barev, odstraníte je pomocí škrabky na keramickou varnou desku.
* Černé skvrny na zrcadle už ničím neodstraníte. Je to zoxidovaná vrstva stříbra. Jediným řešením v tomto případě je nové zrcadlo.