Domů     Než se začnete léčit minerálkou
Než se začnete léčit minerálkou
16.12.2020

Minerálky nejsou totéž, co stolní vody, mohou zdraví prospívat, ale i škodit. Jen při správném výběru pomáhají, pak mohou být vítanou úlevou hlavně u chronických potíží.

Ať už si vybíráte lázeňský pobyt, nebo léčivé vody kupujete v lékárně, potřebujete vědět, co hledat. O léčebném účinku se dá mluvit až u vod označovaných jako středně nebo velmi silně mineralizované.

Z druhů dostupných na trhu tam patří Poděbradka, Hanácká, Zaječická, Šaratice, Bílinská, Vincentka nebo Mlýnský pramen. K čemu se hodí, to lze vyčíst z informace o jejich složení na etiketě. Poradíme, jak se v něm vyznat.

Na žaludek a střeva

Hledejte alkalické léčivé vody bohaté na hydrogenuhličitan. To znamená, že by na etiketě mělo být uvedeno: HCO3- více než 1300 mg na 1 l. Právě tato složka totiž působí podobně jako přípravky užívané při „překyselení“ žaludku.

Váže nadbytečnou kyselinu a zmírňuje zvýšenou produkci žaludeční šťávy. Hydrogenuhličitanové vody tak přinášejí úlevu při pálení žáhy, pocitech plnosti v žaludku, nevolnosti, říhání, ale mají i blahodárný vliv na činnost střev, kde pomáhají při chronické zácpě.

Obecně vodu lze pít třikrát denně v množství až 0,5 l, ale vždy se řiďte doporučením pro konkrétní druh.

Játra, žlučník a slinivka

Pomáhají sirné vody. Pro dostatečný účinek by obsah sirných sloučenin měl být aspoň 1200 mg na 1 l. Tyto minerálky zlepšují trávení, protože podporují tvorbu trávicích šťáv a správnou funkci žlučníku a slinivky. Urychlují i odtok žluči a upravují zácpu.

Vodu je třeba pít asi 30 minut před jídlem. Léčebná kúra by měla trvat 4 až 6 týdnů, ale může být i delší.

Tip: Sirné vody díky svému složení pomáhají předcházet tvorbě určitého typu ledvinových kamenů – fosfátových. O případné kúře se ale poraďte se svým praktickým lékařem.

Osteoporóza

Problém řídnutí kostí se točí kolem vápníku a ten dokážou některé minerální vody dodávat ve vysokém množství. Konkrétně hledejte údaj, že na 1 l obsahuje voda aspoň 250 mg vápníku (Ca).

Výhodou je, že tělo dokáže vápník z minerálek vstřebávat stejně dobře jako z mléka a sýrů a že tyto vody jsou vhodné pro dlouhodobé popíjení. Vápník totiž zdaleka nepotřebujeme jen pro pevné kosti.

Je naprosto nepostradatelný také pro správné fungování nervů a pro práci srdce. Denní spotřeba pro ženy ve zralém věku se udává cca 1,2 g vápníku.

Nervové potíže

Pokud souvisejí s nedostatkem hořčíku, pak se opět dají dobře řešit pitím minerální vody – měla by obsahovat aspoň 100 mg hořčíku na 1 l. Nedostatek hořčíku je velmi běžný, protože má i běžné příčiny, tou hlavní je stres.

Že vám chybí hořčík, můžete usuzovat ze sklonu k závratím, neklidu a svalovým záškubům. Jeho nedostatek úzce souvisí také s migrénami a bolestmi vycházejícími z křečovitého stažení svalů.

Hořčík z minerálních vod dokáže tělo dobře využít, zejména pokud jimi budete zapíjet jídlo.

Cukrovka

U cukrovky 1. typu pití léčivých vod nepomáhá, ale u mnohem rozšířenější cukrovky 2. typu prospívají minerálky s hydrogenuhličitanem. Vhodné jsou především jako prevence – pokud jste ve věku nad 40 let a víte, že vaše tělesná váha zdaleka není ideální.

Hydrouhličitanové vody svým pozitivním vlivem na trávení pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi.

Prospěšné jsou ale i minerálky se zvýšeným obsahem hořčíku. Lékařské studie ukázaly, že tyto vody dokážou přinejmenším oddálit propuknutí cukrovky 2. typu, ba dokonce jí i zabránit.

Dostatek hořčíku je totiž nutnou podmínkou toho, aby tělo správně reagovalo na inzulín.

Ledvinové kameny

Pití vod prospívá už jen čistě mechanicky – zvýšený příliv tekutiny „proplachuje“ ledviny a močové cesty. A to je důležité, protože ledvinové kameny se často tvoří u lidí, které málo pijí a mají příliš koncentrovanou moč.

Kameny se složením liší, a tak je nutné znát přesný typ, než se rozhodnete pro pitnou kúru. Důležitou součástí některých typů je vápník, proto je vhodné vyhnout se pití minerálek s vyšším obsahem tohoto prvku.

U kamenů tvořených šťavelanem vápenatým (oxalátových) a kyselinou močovou (urátových) prospívají hydrogenuhličitanové vody. U kamenů, které vznikly jako následek zánětu (tzv.

struvitové kameny z fosforečnanu hořečnatoamonného), se zase doporučují sirné vody nebo přirozeně perlivé kyselky, bohaté na oxid uhličitý. Obecně je vhodné vypít během dne, ale i při nočním probuzení asi 1,5 až 2,25 l minerálky v několika dávkách. Opět ale platí, že je třeba řídit se doporučením pro konkrétní druh vody.

Pozor: Pokud se skutečně s ledvinovými kameny léčíte, pak výběr vhodného typu vody proberte se svým ošetřujícím lékařem.

Vysoký cholesterol

Ač se to nezdá, mohou i v případě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi pomoci minerálky. Vedle vod bohatých na vápník a hořčík je velice prospěšné pití hydrogenuhličitanových minerálek.

Studie totiž ukázaly, že udržují naše cévy v lepším stavu a pomáhají snižovat celkovou hladinu cholesterolu, včetně jeho škodlivé LDL varianty. K tomu účelu se doporučuje denně vypít 0,75 l až 2,25 l minerálky rozdělené do několika dávek.

Ke zlepšení krevních hodnot cholesterolu také nepřímo napomáhají sirné vody, protože v jisté míře brání vstřebávání tuku ve střevě. V tomto případě se opět doporučuje v několika dávkách denně vypít 0,75 l až 2,25 l, a to 30 minut před jídlem.

Ale pozor…

Středně a silně mineralizované vody jsou nevhodné nejen pro dlouhodobé pití, ale už v mnohem menším množství mohou uškodit kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem.

Opatrnosti je třeba také při ledvinovém selhávání, kde může vysoké množství minerálů stav zkomplikovat. Vincentka je zase pro vysoký obsah jódu nevhodná pro lidi s onemocněním štítné žlázy.

Text: Lenka Korandová, foto: Px Fuel

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso