Domů     Sólo pro domácí pekárnu
Sólo pro domácí pekárnu
14.12.2020

Rozhodli jste se, že si ji koupíte a budete si vychutnávat skvělý chléb, ale i koláče, marmelády, sekanou? Ano to všechno umí a ještě mnoho dalšího, ale kterou vybrat a čím začít?

Začněte tím, že zvážíte, jestli pekárnu opravdu potřebujete. Přemýšlejte, jak často ji hodláte používat, co budete péct, pro kolik lidí. Můžete se poradit i s někým, kdo pekárnu má. Možná, že zjistíte, že je pro vás daleko jednodušší si obden zajít do obchodu.

I když nalákat vás může naopak to, že vás domácí chléb a pečivo přijdou levněji a navíc víte, z čeho jsou upečeny.

Na velikosti záleží

Nejdůležitějším parametrem je velikost chleba, jaký pekárna může upéct. O velikosti (a hmotnosti) chleba rozhodují rozměry formy, ve které se chleba peče. Na trhu jsou pekárny, které upečou chleba v rozmezí 500–1800 g.

Všeobecně se udává, že čtyřčlenná rodina ocení domácí pekárnu o obsahu 1200 až 1300 gramů.

S jednou nebo se dvěma?

Jisté dilema může při výběru domácí pekárny vyvolat to, že se prodávají pekárny s jednou hnětací metlou a se dvěma metlami. Počet metel úzce souvisí s pečicí nádobou.

Pekárna se dvěma metlami peče na šířku a chleba se tedy podobá tomu moskevskému (kvádr), pekárna s jednou metlou pak peče krychle. Všeobecně se dá říci, že pekárna se 2 metlami je větší než pekárny s jednou hnětací metlou. Na kvalitě hnětení by se množství metel nemělo odrazit.

Programy jsou důležité

Určitě také vybírejte podle toho, zda v pekárně chcete péct pouze chleba anebo máte v plánu také další věci.

Program, který pouze vymíchá a nechá vykynout těsto, z nějž pak můžete připravit cokoli od vánočky po koblížky a upéci v troubě, je součástí téměř všech pekáren.

Jen některé pak mají i program i na jiné druhy těsta nežli kynuté (při míchání těsta je vynechána fáze kynutí).

Gurmánské přísady, jako jsou například olivy, cibule, sušená rajčata či sýr můžete přidávat již na počátku pečení, ale výhodné je někdy i jejich přimíchání až v průběhu cyklu, po druhém kynutí.

Sofistikovanější pekárny mají pro tento účel automatické dávkovače surovin. Pokud zavařujete, vyberte si pekárnu s programem na přípravu džemu. Při vysoké teplotě bude ovoce více než hodinu rovnoměrně zahřívat a trpělivě míchat.

K závěru stačí přisypat želírovací cukr a horkou směs nalít do skleniček (ze čtverhranné pekárny to jde mnohem lépe nežli z kulatého hrnce!). Pekárna vám při zavařování výrazně ušetří čas.

Ve speciálních pekárnách, u nichž lze regulovat teplotu, můžete připravovat i domácí jogurt.

Teflonová, keramická, nebo nerezová forma?

Chléb se peče v pečicí formě, která může být z teflonu, z keramiky a z nerezu. Každý materiál povrchu má své výhody, nevýhody a specifické vlastnosti:

Teflonová forma je nenáročná na údržbu, chléb jde dobře vyklopit, je nejlevnější a nejčastější. Formu stačí po vyklopení chleba jen napustit vodou a lehce setřít povrch nádoby.

Bohužel se může snadno poškrábat, např. častým používáním semínek, nevhodným vyklápěním chleba z formy apod.

Keramická slibuje vyšší odolnost vůči poškrábání a delší trvanlivost. Je dražší než teflonová (většinou o několik stokorun).

Teflonové i keramické formy jsou vyráběny na stejném principu – na formu z lehké slitiny se do její vnitřní části nastříká teflonová či keramická vrstva (ani keramická forma tedy není celá z keramiky).

Nerezová je vyrobena z potravinářského nerezu a mezi její největší přednosti patří téměř nekonečná trvanlivost a neomezené možnosti použití – nerezovou formu opravdu ničím nepoškrábete a je možno do ní postavit např. i sklenici (nebo sklenice) s kváskem, jogurtem a další nádoby, aniž by se poškodila.

Při pečení v nerezové formě je však nutno počítat s tím, že se chléb může připéct, proto se také nerezová forma nabízí pouze u pekáren, kde je možno nastavovat teplotu pečení (a tedy nastavením nižší teploty pečení zamezit připečení).

Budu to umět?

V pekárně výtečný chleba upeče každý. S odměrkami na mouku, které by měly být součástí balení, a základními recepty zvládne pečení i úplný začátečník. Je třeba pouze vložit mouku, vodu a droždí, případně kvásek, ve správném pořadí:

Voda se solí a trochou oleje se nalévá jako první.

Pak přichází mouka či hotová směs.

Nakonec se navrch pokládá droždí s trochou cukru.

Další tipy

Droždí vždy přidávejte do nádoby s ostatními přísadami.

Čerstvé droždí rozdělte na menší kousky a nedovolte, aby se dostalo do přímého kontaktu se solí.

Nejvhodnějšími teplotami pro správné vykynutí droždí jsou 37 až 39 °C.

Při pečení chleba nikdy nepoužívejte prášek do pečiva.

Tekutiny přidávané do směsi nesmí být horké nebo ledové, nejlepší je nechat je přizpůsobit se pokojové teplotě.

Nepoužívejte hrubozrnnou sůl a vždy ji pečlivě odvažujte.

Nejvhodnější moukou pro pečení chleba jsou pšeničná, špaldová a kamutová (prapůvodní odrůda pšenice), protože mají vysoký podíl lepku, díky kterému těsto lépe vykyne.

Pokud chléb nevykyne dostatečně, pak je v něm moc mouky, nebo chybí droždí, voda či cukr.

Sražený chléb značí, že v těstu bylo moc vody nebo droždí.

Když je chléb uvnitř syrový, je v těstu příliš mnoho vody.

Upeč třeba chleba…

Ořechový a hrozinkový chléb

(Přibližná hmotnost chleba: 1 243 g)

Voda nebo mléko:

350 ml, 40 g margarinu nebo másla, ¾ lžičky soli, 2 lžíce cukru, 650 g mouky 405 (umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší a tedy „nejméně“ celozrnná), 1 balíček suchého droždí, 100 g hrozinek, 60 g drcených vlašských ořechů

Program: rychlý nebo sladký, ultrarychlý

Tipy: Přidejte hrozinky a ořechy až po zaznění zvukového signálu na konci druhé fáze hnětení.

Při použití programu sladký bude chléb lehčí. Použijte velikost 1200 g, protože jinak bude objem příliš velký.

Cibulový chléb

(Přibližná hmotnost chleba: 1 350 g)

500 ml vody, 1 a ½ lžičky soli, 1 lžička cukru, 75 g smažené cibule, 750 g pšeničné mouky chlebové, 1 balíček suchého droždí

Program: rychlý, ultra rychlý.

Vločkový chléb

300 ml vody, 150 g ovesných vloček, 2 lžičky soli, 2 lžičky kmínu, 2 lžičky cukru, 1 lžíce octa, 300 g pšeničné hladké mouky, 100 g žitné mouky, ¼ kostky droždí

Do pekárny nejprve vlijte vodu, přidejte vločky a droždí. Poté dodejte zbylé ingredience a nakonec osolte.

Program : základní pro chléb (klasický)

Rumové koblížky

100 g másla, špetka soli, 3 až 4 lžíce rumu, 300 ml mléka, 7 žloutků, 4 lžíce moučkového cukru, 400 g polohrubé mouky, 250 g hladké mouky, 1 kostka droždí, jakákoliv marmeláda na náplň

1) Do pekárny vložte mléko, rum, cukr, droždí a žloutky rozmíchané v rozpuštěném másle, nakonec mouku a sůl. Zvolte program na tvorbu těsta, hlídejte však, bude-li třeba, ukončete předčasně.

2) Po vykynutí těsto zpracujte, vyválejte placku o síle cca 1 cm a skleničkou nebo hrníčkem vykrájejte kolečka. Na ně dávejte marmeládu a přiložte další prázdné kolečko, které je třeba v rozích pořádně přimáčknout. Přebývající těsto okrájejte.

Poté nechte koblížky ještě asi 15 minut odležet a na vrstvě tuku usmažte po obou stranách dozlatova (vkládat nejprve spodní stranou).

3) Po usmažení koblížky pocukrujte.

Škvarky

1 kg vepřového sádla nebo bůčku

1) Sádlo (bůček zbavený kůže) nakrájíme na kostky cca 1 x 1 cm (i větší). Vložíme do pekárny a zapneme program marmeláda.

2) Necháme proběhnout 2 x celý a pak ještě asi 1/2 hod, dokud nejsou škvarky zlatavé.

3) Pak vyndáme nádobu a přes sítko slijeme vypečené sádlo.

Štítky:
Související články
19.5.2025
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak opravdu jen minimální množství. Nemusíte tedy řešit,
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč