Nachlazení je lehká nemoc, ale říkejte to někomu, kdo má ucpaný nos, třeští mu hlava a pro samé kýchání nemůže mluvit. Domácí prostředky mohou přinést vítanou úlevu, aniž by organismus bojující s viry zbytečně zatížily.
Zázvorový čaj
Podpoří boj imunitního systému proti invazi virů. Navíc je chutný: Odkrojte několik tenkých plátků z čerstvé hlízy, dejte je do šálku, zalijte vroucí vodou a nechte louhovat. Pak podle chuti oslaďte medem a čaj vypijte ještě teplý.
Vitaminový nápoj
Obsahuje vitaminy a minerály nezbytné pro dobrou výkonnost imunity. Nápoj je třeba pít mírně teplý večer před spaním. Účinek ještě posílíte, když jím zapijete tabletku zinku, rovněž nepostradatelného pro obranyschopnost těla.
Smíchejte:
– 100 ml mrkvové šťávy
– 100 ml pomerančové šťávy, nejlépe čerstvé
– 1lžíci šťávy z rakytníku
– ½ lžičky čerstvě nastrouhaného kořene zázvoru
Heřmánek proti kýchání
Heřmánek patří k tradičním bylinám používaným proti nachlazení, ale víte, že je zvláště účinný, pokud se chcete zbavit kýchání? Zklidňuje totiž nervové podráždění a současně vysouší a léčí zanícené sliznice. Použijte ho pro inhalace 3- 5x denně.
Šalvěj na kloktání
Přelijte 2 lžíce sušené šalvěje 1 l vroucí vody a nechte louhovat 15 minut. Pak sceďte a použijte několikrát během dne ke kloktání.
Šalvěj obsahuje látky s protizánětlivým a antibakteriálním účinkem, proto spolehlivě pomáhá proti bolesti v krku a zánětu mandlí.
Tvarohový zábal
Je efektivnější variantou tradičního studeného zábalu, protože déle drží teplotu. Rozetřete měkký tvaroh do vrstvy zhruba 1 cm silné na pruh plátna a pak jím oviňte hrudník.
Pro lepší udržení obkladu a proti prosakování můžete ovinout potravinovou fólií, navrch pak dejte hřejivý flís.
Na uvolnění rýmy
Zkuste inhalaci účinné trojkombinace: Heřmánek likviduje mikroby, eukalyptus dezinfikuje a tymián uvolňuje stažení a křeče. Pro inhalaci můžete použít jak výluh bylin, tak i extrakty z lékárny.
Aromatická koupel
Pomáhá uvolnit zahleněné a nateklé dýchací cesty. Do vody přidejte po pár kapkách esenciálního oleje eukalyptu, tymiánu, rozmarýnu a borovice. Směs mírní i bolest ve svalech rukou a nohou, která nachlazení doprovází. Ale pozor: Pokud máte zvýšenou teplotu, na koupel je pozdě, stav by zhoršila.
Černý bez proti horečce
Čaj z černého bezu intenzivně podporuje pocení, a tím snižuje tělesnou teplotu. Květy bezu kromě toho působí antibakteriálně a čistí zahleněné průdušky.
Velmi podobné účinky má i lipový květ, takže byliny může použít v poměru 1:1, případně ve stejných dílech ještě s heřmánkem.
Hořčičné semínko
Bolesti končetin, které virózy provázejí, mohou být velmi obtěžující. Úlevu přinese obklad připravený z hořčičných semínek. Rozmixujte je nebo namelte najemno a a pak rozmíchejte s teplou vodou na hustou kaši.
Tu rozetřete na plátěný hadřík nebo utěrku a přiložte na bolavá místa jako obklad, a to nanejvýš na 15 minut denně. Nepoužívejte déle než 5 dní za sebou.
Brambory na bolavý krk
Uvařené brambory necháme vychladnout na zhruba 45 °C, rozmačkáme a naneseme jako obklad. Brambory velmi dlouho udrží teplo a tím uvolňují bolesti. Použít se dají i na hrudník
při bolestech z kašle.
Mrkvový obklad
Teplá vařená mrkev, rozmačkaná vidličkou, má podobné účinky jako bramborový obklad. Udržuje teplo a tiší bolest při píchání v uších. Pozor – nesmí být horká!
Koupel nohou
Pocitu vnitřního chladu vás nejlépe zbaví koupel nohou. I když zahříváte jen chodidla, pocit příjemného tepla se rozlije po celém těle. Ke správnému postupu budete potřebovat vaničku s teploměrem.
Začnete s vodou vlažnou, která bude mít 34 °C, a pomalu přilévejte další teplou vodu, abyste se po 20 minutách dostali na teplotu 41 °C.
Křenový sirup
Pomáhá proti kašli. Křen o silnějším průměru nakrájejte na plátky, ty vložte do skleněné nebo porcelánové misky a smíchejte je s medem. Nechte stát asi 12 hodin. Pak med slijte a konzumujte proti kašli 3 až 5 lžiček denně.
Kdy je třeba jít k lékaři?
– Varovným signálem jsou především silné bolesti v těle a vysoká teplota.
– Na komplikovanější případ ukazuje i silná únava, schvácenost a malátnost.
– Podceňovat nelze ani výrazné bolesti v uchu a krku.
– Potíže, které se ani po týdnu klidu a domácího léčení nelepší, rovněž vyžadují lékařské ošetření.
– U kašle je nutné vyhledat lékaře, pokud se po dvou týdnech nejeví zlepšení.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL