Společně, a přesto každý sám… I tak se dá nazvat volný svazek nesezdaných partnerů. Ne vždy se ale vyplatí, především s ohledem na peníze.
Dnes již nikoho nepřekvapí, když ve společné domácnosti žijí partneři i s dětmi takzvaně „na hromádce“ a do manželství se nijak nehrnou. Přesto tento svazek kupodivu vyznívá hůř.
Podle odborníků je společné bydlení mnohem náročnější než manželství a páry, které spolu před svatbou dlouho bydlí, mají větší pravděpodobnost, že se rozvedou.
Proč je tomu tak?
Často se uvádějí ekonomické důvody, proč je manželství u Čechů tak neoblíbené. Například svobodné matky na sociální dávky dosáhnou snáze, než kdyby byly vdané. Samotní ekonomové ovšem tuto teorii odmítají.
Lidé žijí na hromádce i kvůli vyhnutí se případných společných dluhů.
Není totiž vyloučené, že spolu lidé nějakou dobu (někdy i dlouhou) žijí, ale v podstatě často netuší, jaké má partner finanční problémy, do kterých by je mohl zatáhnout, pokud by byli manželé a měli společné jmění.
Z manželství totiž vedle početných výhod na straně jedné vyplývá na druhé straně řada závazků. To znamená, že manželé mají jeden vůči druhému některé povinnosti, které nesezdaní partneři prostě nemají a plnit nemusí.
Například
1. V oblasti daně z příjmů může určité částky na partnera za stanovených podmínek odečítat od základu daně jen manžel.
2. Mezi mužem a ženou v nemanželském partnerském svazku nevzniká žádné majetkové společenství podobné společnému jmění nabytému v manželství.
I když spolu žijí druh a družka v dlouhotrvajícím vztahu, nabývají majetek každý do výlučně individuálního vlastnictví anebo do podílového spoluvlastnictví. Obdobným způsobem odpovídají i za závazky.
3. Výživu si nesezdaní partneři navzájem poskytují také dobrovolně. Kdyby jeden z nich opustil společnou domácnost a druhý nebyl schopen se samostatně živit, nevznikl by mu nárok na výživné.
4. Důchodové pojištění poskytuje plnění rovněž jen vztahům založeným na formálním svazku, protože základní podmínkou přiznání vdovského a vdoveckého důchodu je, že mezi zesnulým a pozůstalým existovalo manželství.
5. Před spolužijícími osobami mají při dědění podle zákona vždy přednost potomci. Dále se dědický nárok vztahuje na rodiče nebo i sourozence zesnulého partnera. Spolužijící osoby tedy dědí až ve druhé nebo třetí dědické skupině.
Ještě před svatbou
Z výše uvedeného vyplývá, že manželství se přece jen vyplácí. Dříve však, než se rozhodnete vzít, byste si měli ujasnit, jaký postoj ke společným finančním prostředkům zaujmete a jak bude vypadat systém jejich spravování.
Výhodný je ten způsob nakládání s penězi, který vyhovuje oběma partnerům a na kterém se spolu dohodnou. Úhrada společných výdajů by pak měla být vyváženě rozdělena mezi oba.
Oblíbený a praxí vyzkoušený způsob je, že každý by měl mít možnost ponechat si určitou peněžní částku jen pro sebe. S tímto „kapesným“ by si pak hospodařil, aniž by jej musel vyúčtovávat partnerovi.
Rodinný účet
Pokud to se svým společným vztahem myslíte vážně a z různých důvodů ještě nevstupujete do svazku manželského, rozhodně není špatné zkusit si hospodařit skutečně společně. Přemýšlet můžete například nad zřízením společného účtu. Lze si jej otevřít u řady bank.
Pozor ale, každá má jiná pravidla. Obecně může konto využívat společně s majitelem i několik disponentů a manželství není podmínkou. Nebo mohou být majiteli konta dvě rovnocenné osoby.
Pokud si navzájem věříte a chcete se spolu o vše láskyplně podělit, proč nedržet společnou kasu? Dohodněte se, kolik peněz budete oba na společný účet pravidelně ukládat. Takové hospodaření vám peníze nejen ušetří, ale může vám dokonce přinést i spoustu výhod.
Výhody
– Platíte poplatky pouze za jeden účet.
– Máte přehled nad hospodařením rodiny, protože rodinné finance máte v jednom přehledném výpise z účtu.
– Snadno si můžete spočítat příjmy a výdaje, které máte.
– Můžete lépe spořit, protože jste na účet dva a oba vidíte zůstatek.
– Oba jednoduše zjistíte, jestli jste nezapomněli provést nějakou platbu. Všechny odcházejí z jednoho účtu.
Nevýhody
Majitelem u některých účtů je pouze jedna osoba, druhá je tzv. disponentem, který může účet sice využívat, ale má k němu nižší práva. Pouze majitel může účet zrušit či k němu sjednávat další služby.
To ale může být naopak v případě, že máte partnera, který příliš utrácí za „zbytečnosti“, i výhoda. Prostě mu dáte limit výběrů a rodinné finance jsou pod kontrolou. Můžete si ale zřídit i účet, který bude mít dva majitele.
Další nevýhodou je, že si „vidíte“ navzájem do karet, váš partner hned pozná, kolik a za co jste utratili peněz.
Společné investice
Nemanželský stav není překážkou ani společnému spoření či investování. Jako partneři máte možnost si zřídit i výhodné zhodnocení volných peněžních prostředků díky společnému spořicímu a termínovanému účtu či investicím do fondů.
A pokud po určité době zjistíte, že si ve společném soužití rozumíte nejen lidsky, ale také ekonomicky, měli byste o manželství vážně uvažovat.
Statistika dokazuje, že manželství mají přece jen pevnější základy než vztahy, ze kterých můžete odejít jednoduše a bez závazků.
Text: Dana Pešková, Konzultace: Daniela Kočí, manažerka Partners, Foto: PX FUEL