Domů     Pozor na červíky
Pozor na červíky
9.11.2020

Psi a kočky nepředstavují jakožto domácí mazlíčci zdravotní riziko, jak si zvláště jejich odpůrci mylně představují. S jednou výjimkou a tou je možnost přenesení vnitřních parazitů.

Pro přesnost: Zatímco pravděpodobnost, že se na vás přenese virová nebo bakteriální infekce vašeho psa nebo kočky je zanedbatelná, s vajíčky parazitů je to jinak. Ta mohou hladce putovat už jen pouhým dotykem z kočky nebo psa na člověka.

Samozřejmě za předpokladu, že se na srsti nebo čumáku zvířete drží. A to je podstatné – riziko nákazy do značné míry spočívá v rukou majitele. Ten může péčí o zvíře riziko zásadně snížit, ale i nepříznivě zvýšit.

Nakazit se může každý

A opět je to bohužel následek nedbalosti majitele. Vajíčka parazitů se totiž nepřenášejí pouze přímým kontaktem. Nakažená zvířata je vylučují s trusem.

Neodklizený trus se časem rozloží, ale vajíčka, ač okem neviditelná, mají vynikající schopnost dlouhodobě přežívat ve volném prostředí. Tak se mohou řadu měsíců udržovat zejména na trávnících a záhonech, ať už na zahradách nebo v městských parcích.

K přenesení infekce pak stačí dotknout se při posezení v trávě úst, ohroženy jsou hlavně děti v batolecím věku.

Nakazit se samozřejmě mohou i dospělí, což mohou nepříjemně pocítit hlavně lidé oslabení chronickým onemocněním, velkým stresem nebo trpící alergiemi.

Začíná to u mláďat

Bylo by falešnou představou, že parazitární nákazy mohou přenášet jen dospělá zvířata. Naopak, mnohem větší riziko představuje čerstvě pořízené štěně nebo kotě. Je to tím, že hormonální změny probouzejí v březích fenách a kočkách i spící parazitické infekce.

Štěňata tak přicházejí na svět už nakažená škrkavkami, v případě koťat se vajíčka škrkavek předávají z matky na potomky při sání mléka. Proto dostane nový majitel vždy doporučení, aby mládě odčervil, a to opakovaně.

Pokud na to zapomene, pak se budou parazité množit a růst a ohrožovat nejen zvíře, ale i majitele a zvláště děti. Štěňata a koťata je naprosto nezbytné odčervovat podle doporučení veterináře, dospělá zvířata pak asi 3 – 4 x ročně.

Kromě toho je třeba zvíře kontrolovat, zda netrpí blechami, i ty totiž přenášejí vajíčka tasemnic.

Doporučujeme: Ani u koček, které nechodí ven, není vyloučena nákaza parazity. Zdrojem může být například bláto na botách. Proto i kočky žijící trvale v bytě musíme asi 4 x do roka odčervit.

Na co si dát pozor?

K přenesení škrkavek stačí běžný projev psí náklonnosti, když člověku olízne jazykem obličej. Děti se ale mohou nakazit i na pískovištích, kde jsou zase zdrojem nákazy toulavé kočky, které své výkaly instinktivně zahrabávají do písku.

Kočky sice vylučují méně vajíček škrkavek než psi, zato po celý život. Psi jsou zdrojem nákazy hlavně první dva roky života. V písku se vajíčka škrkavek mohou poměrně dlouho udržet a pak stačí, když se dítě špinavýma rukama dotkne obličeje.

Bezpečno ale nemusí být ani na vlastní zahradě, pokud se tam mohou dostat psi nebo kočky. Pak se tam mohou kromě škrkavek vyskytovat vajíčka tasemnice zvané měchožil. Ta se do lidského těla dostanou při pojídání neomyté zeleniny a jahod. Jako ochrana je nezbytné také důsledné umývání rukou vždy po práci na zahradě.

Když se nakazí člověk

– Škrkavky

Nakazit se škrkavkami je poměrně snadné, když uvážíte, že plodná samička tohoto červa produkuje denně až 200 tisíc vajíček. Pokud se dostanou s trusem psa nebo kočky na trávník, vytrží v hlíně až tři roky. Lehce se uchytí na obuvi i tlapkách dalšího zvířete.

Čekají na hostitele, který sice člověk není, ale i tak se z vajíčka v našem těle vyvinou larvy. Ty potom putují tělem a hledají místo, kde se usadí. Nejčastěji to bývají játra, což vede k jejich zvětšení, k nevolnostem s bolestmi břicha a zvracením.

Jindy spíš nákaza připomíná virózu s malátností, nechutenstvím a zvýšenou teplotou. Pokud se larvy usídlí v plicích, trpí postižený kašlem, často bolestivým.

Velmi nepříjemné je napadení oka, to je nutné řešit chirurgicky, aby se předešlo trvalému poškození zraku. V jiných případech se nákaza léčí speciálními antiparazitickými přípravky. Může ale odeznít i bez léčení tím, že se larvy zapouzdří.

– Tasemnice

Přenos je naštěstí mnohem méně pravděpodobný než u škrkavek. V našich podmínkách je relativně nejčastější echinokokóza, která má dva původce, jimiž jsou tasemnice Echinococcus (měchožil zhoubný a tasemnice liščí).

Nákaza číhá nejen v půdě, ale také v tepelně neupraveném jídle. Po spolknutí se z vajíčka uvolní embryo, které vytvoří velmi pomalu rostoucí cystu. Její rozměry mohou být značné, uvádí se až 15 cm. Podle napadeného orgánu se potom vyvolávají různé potíže.

Nákaza měchožilem může skončit i smrtelně. Včas objevené cysty se odstraňují chirurgicky. Pokud prasknou, mohou způsobit šok, ale i vést k tvorbě velkého množství nových cyst.

– Toxoplazmóza

V tomto případě je parazitem prvok zvaný kokcidie a hlavním zdrojem infekce jsou koťata ve věku 3 až 7 měsíců. Proto je nutné nezanedbávat v tomto věku veterinární prohlídky. Při nálezu infekce zvířata dostanou speciální antiparazitika.

Toxoplazmóza představuje největší riziko pro těhotné ženy a lidi s oslabenou imunitou. Nemoc se přenáší opět kontaminovanou půdou, u koček chovaných výhradně doma je ale možná i nákaza z infikovaného masa.

Tip: Dobře se informujte

U prostředků proti blechám – a samozřejmě i klíšťatům, které jsou volně prodejné, se dobře informujte, pro jaký druh zvířete jsou určené. Kočky, ale i králíci jsou citliví na látky v přípravcích pro psy a mohou se otrávit.

Zjistěte si také dobu působení, která se značně liší u pipet a ochranných obojků. Nejpřesnější informace najdete na webových stránkách výrobce.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Další článek
Související články
21.11.2024
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, libovolné stužky 1) Pomocí širšího plochého š
7.11.2024
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází ze čtyř linií, které spojuj
5.11.2024
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 velkých švestek, sůl a čerstvě mletý černý pepř 1) Nalijte portské nebo červené víno
1.11.2024
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy z internetu skoro nic nestojí. Ale
16.10.2024
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte šikmo přes první. 3) Postupujte od největších po nejm
reklama
Šikovné tipy
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
enigmaplus.cz
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od č
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
historyplus.cz
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání
Hrady a zámky v zimě nespí!
epochanacestach.cz
Hrady a zámky v zimě nespí!
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
iluxus.cz
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague, situovaný na střešních terasách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí, přichází i letos od listopadu s oblíbeným konceptem posezení ve vyh
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
nasehvezdy.cz
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
Porodila druhé dítě, pořídila nový byt, pustila se do jeho rekonstrukce a zdálo se, že je herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina na tohle všechno sama. Není to tak dávno, co se sp
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
21stoleti.cz
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, výv
Dusík z fosilních paliv mění bylinnou vegetaci lesů
epochalnisvet.cz
Dusík z fosilních paliv mění bylinnou vegetaci lesů
Vědci z Botanického ústavu AV ČR se podíleli na dvou významných studiích, které byly publikovány v časopisech Science a Science Advances. Tyto studie se zaměřují na vliv atmosférické depozice dusíku na diverzitu bylinného patra lesů v Evropě a Severní Americe. Výsledky výzkumu prokázaly posun rostlinných druhů na západ i pokles diverzity bobovitých rostlin.   Atmosférické
Tradiční anglická
nejsemsama.cz
Tradiční anglická
Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, pravil anglický dramatik W. S. Maugham. Jak ale na to? Ingredience na 2 porce: ● 4 kvalitní vepřové klobásky ● 400 g bílých fazolí v rajčatové omáčce ● 2 vejce ● 4 plátky anglické slaniny ● 4 žampiony ● větvička cherry rajčátek ● 100 g žampionů ● olivový olej ● toustový chléb Postup: Fazole vlijte i
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
epochaplus.cz
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl,
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
skutecnepribehy.cz
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
Ta mrcha si počkala na třídní sraz a tam to pěkně všem řekla. Podrobně a bohužel pravdivě. Porušila tím slib, že bude mlčet, výměnou za peníze a byt, který jsem jí tehdy přenechala! Třídní srazy a vůbec všelijaké ty sedánky s bývalými spolužáky, kolegy či známými, mi byly odjakživa protivné. A to je ještě dost slabé slovo. Můj
Ukládání s vytříbenou elegancí
rezidenceonline.cz
Ukládání s vytříbenou elegancí
Komody, skříně i šatny, jež v obytném prostoru sehrávají nezastupitelnou roli z pohledu praktického mobiliáře, jsou i významným estetickým doplňkem interiéru. Přestože jejich prvotním posláním je věci především skrývat za neprůhlednými dvířky z různých materiálů, k nimž patří především dřevo v různé povrchové úpravě, v posledních letech se objevují i efektní designové prvky s vysokým
Tradiční zelníky
tisicereceptu.cz
Tradiční zelníky
Jednoduchý recept z levných a dostupných druhů zeleniny – brambor a zelí. Doplnit je můžete špenátem, jogurtovým dipem nebo zeleninovým salátem. Potřebujete 500 g brambor 250 g kysaného zelí 1