Domů     Když se řekne čaj
Když se řekne čaj
16.10.2020

Každý si představí něco jiného, někdo ranní nápoj, jiný zimní krajinu, další voňavé rozjímání. Bereme ho tak nějak samozřejmě. Pijeme ten, který nám chutná, a do dalších výzkumů se nepouštíme. A to je veliká škoda.

Jenže pravdou je, že nabídka je tak široká, že vyznat se v ní není lehké. A to vám prodejci ještě nabízejí sáčky různého obsahu – ovocně čaje, ochucené čaje a kdo ví co ještě. Pojďme na ně pro jednou zapomenout a zkusme si vybrat z čajů sypaných.

Pro někoho bude jejich chuť možná obrovským překvapením a doslova mezníkem v životě.

Nápoj, který ovládl svět

Čaj je nápoj s tisíciletou historií a jeho kolébkou je Čína. Bohatou tradici má ale i Japonsko a vlastně všechny asijské státy. Do Evropy byl dovezen poprvé jako cenné zboží počátkem 17. století Holanďany. Dnes se po celém světě hned po vodě pije nejčastěji.

Co je pravý čaj?

Za pravý čaj můžeme považovat pouze nápoj z rostliny Camelia Sinensis nebo Camelia Assamica, což je původně strom, který byl přeměněn kultivací v keř kvůli snadnějšímu přístupu při sklízení. Přesto jsou stále místa, kde se sklízí i z divoce rostoucích stromů.

Co čaj není?

Tuhle otázku je třeba objasnit hned na začátku, aby se nám to nepletlo. Tedy za čaj nelze považovat nápoje z jiných rostlin, i když se stejně podávají. Někdy bývají označovány za „nečaje“. Patří sem např. rooibos, lapacho, yerba mate apod.) A o těch až někdy jindy.

Druhy čaje

Zelený – jedná se o čaj neoxidovaný. Jeho lístky se po utržení musí zahřát, aby nezačaly tmavnout. Zelené čaje umožňují přípravu více nálevů. Do této skupiny patří i tradiční japonský Matcha (Psali jsme v  č. 2).

Tip: Má ochlazující účinek. Je vhodný v teplých dnech nebo při pocitech horkosti v těle. Stimuluje nervovou soustavu a psychické síly.

Černý – (v Číně a Japonsku bývá označován podle barvy nálevu jako červený) plně oxidovaný čaj z čínských i assámských čajovníků. Suší se bez vlivu přímého slunečního světla.

Jeho pěstování mají na svědomí hlavně Angličané, kteří vybudovali první plantáže v Indii a na Srí Lance. Pochází odtud tzv. pravý anglický čaj. Pěstuje se však třeba i v Gruzii a také v arabských a některých afrických zemích. Čaje většinou poskytují jeden až dva nálevy.

Tip: Hodí pro pití v podzimních a zimních dnech. Zahřívá a dodává organismu potřebnou sílu.

Bílý – jde o čaj oxidovaný, který se suší na přímém slunečním světle. Podle některých teorií jde o čaj zdaleka nejzdravější. Vyrábí se hlavně v Číně, ale také Nepálu a i v Indii.

Méně kvalitní druhy poskytnou jeden dva nálevy, kvalitnější značné množství nálevů.

Tip: Doporučuje se pít v horku je, vhodný pro celodenní popíjení. Může se pít i před spaním.

Žlutý – je v podstatě vzácnou formou zeleného čaje. Vyrábí se ve velmi omezeném množství. Dříve sloužil pouze čínským císařům. Během sušení se čaj balí do plátna či papíru, což čaji odebere trpkost a zůstanou sladké tóny. Vyrábí se pouze v Číně a je vícenálevový.

Tip: Otevírá srdce. Udržuje bdělost a koncentraci myšlenek. Působí blahodárně na srdce a zbavuje napětí.

Oolong – (čte se wu lung) čaje polozelené, žluté nebo žlutozelené. Částečně oxidovaný čaj může být světlý nebo tmavý. Je to nejpestřejší skupina čajů od jemně květinových tónů až po ty pražené a pečené.

Vyrábí se hlavně v Číně, nejlepší a nejrozmanitější druhy pak na Tchaj-wanu. Jde o čaje vícenálevové.

Tip: Znamenité a jemné vonné esence zlepší náladu i tomu nejzarputilejšímu pesimistovi. Pročišťuje játra, zvyšuje obranyschopnost těla, má antibakteriální účinky, pomáhá při alergiích a působí proti stresu.

Tmavý – někdy se sem řadí čaje typu Pu-erh z čínské provincie Yunnan. Většinou se dělí na tmavé a černé.

V prvním případě jde o čaje, které jsou většinou lisované – jsou zrající, archivní a s přibývajícími léty při dobrém skladování získávají na kvalitě a také na ceně. Je možné pít čaj třiceti, padesáti, ale také stoletý.

Čaje tmavé procházejí vícenásobnou „umělou“ fermentací, někdy bývají naočkovány ušlechtilými plísněmi. Mají své zastoupení hlavně v tradiční čínské medicíně a často se používají jako lék na nejrůznější neduhy. Jde o čaje vícenálevové. Vyrábí se hlavně v Číně a v Malajsii.

Tip: Snižuje hladinu cholesterolu a rozpouští tuky. Pozitivně působí proti stresu a Zklidňuje myšlení. Pravidelné pití působí na snižování váhy.

Aromatizovaný – je zvláštní skupina čajů, kdy se při fázi sušení k čaji přidávají květy různých bylin, které se pak vyjmou. Nejznámější je čaj jasmínový. Můžete se setkat s čajem s chryzantémou, liči, osmantem, květem pomela a podobně.

Co bychom o čaji měli vědět?

Každý čaj je jiný a potřebuje stejně jako každý člověk osobitý a individuální přístup. V zásadě se čaje dělí na vícenálevové a méněnálevové a na ty, jež se s něčím louhují, případně vaří.

Vícenálevový čaj se dělá vždy do malé nádoby – konvičky či sléváčku, právě proto, že poskytne větší počet nálevů a není zapotřebí vypít pět litrových konvic. Čaje na jeden nebo dva nálevy – hlavně čaje černé se pijí obvykle z konviček o objemu cca 0,6 litrů. Čaje s kořením se slévají do podobných konvic, někdy postačí i sklenice.

Mýty o čaji

Nejrozšířenější je ten, že čaj nesmí přijít do styku s kovem. Je to nesmysl. V Číně na Tchaj-wanu a v Japonsku se voda na čaj vaří nejčastěji v litinových, železných či stříbrných konvicích a používají se kovová sítka.

Arabové, stejně jako Tibeťané vám čaj nalijí pouze z kovových konvic, většinou překrásně zdobených. Pití čaje je spojeno s estetikou a kulturou. Čaj byl vždy nápojem učenců, umělců, aristokratů a vůbec tvořivých a kreativních lidí.

Voda dělá čaj

Voda z vodovodu by měla mít neutrální chuť. Pokud je silně chlorovaná, nechte ji alespoň 2 až 3 minuty projít varem. Máte-li vodu tvrdou, zkuste ji přefiltrovat. Můžete použít také vodu balenou ovšem bez obsahu minerálů.

Většinu čajů můžete zničit právě tím, že jej zalijete příliš horkou vodou, proto vždy volte raději vodu o něco chladnější, než vařící voda z konvice. Pro základní orientaci vám poslouží návod.

Skladování

Čaj má schopnost absorbovat všechny pachy ze svého okolí, a proto musí být skladován bez přístupu vzduchu, světla a vlhkosti. Nejlépe v uzavřených neprůsvitných nádobách. Uvidíte-li v obchodě čaj v průhledné skleněné nádobě, nekupujte jej.

To dobré už v něm dávno není. Dobrým vodítkem je cena, ochota a znalosti personálu. Čaje zelené, potažmo žluté mají omezenou trvanlivost a měly by se vypít zhruba do třech měsíců, čaje černé a červené vydrží cca rok.

U oolongů a čajů bílých je to složitější, některé jsou určené k archivaci, jiné k přímé spotřebě, čaje tmavé a archivní jak název napovídá, mají trvanlivost takřka neomezenou.

Říká se, že v misce s čajem je obsažen celý vesmír. Dopřejte si luxus být sám se sebou, zastavit se a vychutnat si svůj šálek.

Malý čajový kvíz

1. Z jakého jazyka pochází slovo čaj?

a) Z hindštiny

b) Z čínštiny

c) Z japonštiny

d) Z arabštiny

2. Jaká země vymyslela zvyk pití čaje „o páté“?

a) Čína

b) Anglie

c) Francie

d) Československo

3. Co je to „čavan“?

a) Bambusová lžička k nabírání práškového čaje matcha

b) Bambusová metlička na šlehání čaje matcha

c) Nádoba na použitou vodu

d) Miska na přípravu čaje matcha

4. Z jaké doby pochází první zmínky o pití čaje?

a) 3000 let př.n.l.

b) 500 let př. n. l.

c) 4000 let př. n. l.

d) 2000 let př. n. l.

5. V kterém roce připlula první zásilka čaje do Evropy?

a) 1606

b) 1239

c) 1415

d) 1802

6. Jak dlouho by se měl louhovat zelený čaj?

a) 8 minut

b) 5–6 minut

c) 1–2 minuty

d) 3–4 minuty

d) 620

1. b) Z čínštiny

Slovo čaj pochází z čínského čcha 茶. Podobnými slovy je čaj nazýván ve všech asijských čajových velmocích.

2. c) Francie

Čaj „o páté“ je oblíbeným zvykem ve Velké Británii, pravdou ale je, že tam nevznikl. Jeho historie se totiž začala ve Francii, odkud se postupně rozšířila do Anglie a následně do celé Velké Británie.

3. d) miska na přípravu čaje matcha

Čavan neboli miska je důležitou součástí při tradiční přípravě čaje matcha. Kromě toho se neobejdeme také bez bambusové lžičky – čašaku a metličky – časen.

4. a) 3000 let př. n. l.

5. a) 1606

Poprvé čaj do Evropy dovezli Holanďané, kteří v roce 1606 dorazili k evropským břehům s několika bedničkami plnými zeleného čaje. Jejich úspěch byl obrovský, zpočátku se čaj používal jako lék na neduhy všech druhů. 6. b) vytváří se v něm větší množství chlorofylu

6. c) 1–2 minuty

Při delším louhování totiž může získat nepříjemnou hořkou až trpkou chuť.

Text: Eva Hořánková podle matchatea.cz

Foto: Matchatea.cz

Štítky:
reklama
Související články
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř