Pokud hledáte nový a chcete najít ten pravý, pak nezbývá, než se prokousat trochou technických parametrů. Protože o výsledku fénování rozhoduje teplota a intenzita proudu horkého vzduchu.
Pro krátké a jemné vlasy potřebujete fén jiných parametrů než pro vlasy přirozeně kudrnaté se sklonem ke krepatění. Abyste zjistili, jak silný bude fén a jak vysokou teplotou může sušit, podívejte se na údaj o příkonu.
Pokud je do 1750 W, pak se fén hodí pro sušení normálních a jemnějších rovných vlasů. Nebude je přehřívat ani lámat.
Pro bohatší vlasy je lepší příkon od 1800 W výše, přičemž 2000 W už odpovídá profesionálním fénům. Dobře a rychle vysuší silné vlasy a poradí si i s houštinou kudrlin.
K dostání jsou i přístroje s příkonem ještě silnějším, ale pokud nemáte zvláště problémové vlasy, žádný užitek navíc z takového fénu nezískáte.
Heslo ionizace
Fény vybavené ionizační funkcí slibují, že vlasy nejen vysuší, ale také uhladí do vysokého lesku a postarají se, aby nepoletovaly. Alternativou této funkce jsou určité materiály ve vnitřní části fénu, které rovněž podporují produkci iontů při zapnutí.
Je to především turmalín nebo o něco méně účinná keramika. Jak to funguje? Fén uvolňuje ionty se záporným nábojem, které mají uhlazovat šupinky na povrchu vlasu a současně rozbíjet kapky vody na drobnější částečky. Ty pak může vstřebat povrchová vrstva vlasu.
Vlasy by tedy po fénování s ionizací měly být nepřesušené a také méně náchylné k tvorbě statické energie. Pokud chcete tento efekt udržet, vetřete do nich po vyfénování kapku suchého vlasového oleje.
Aspoň dvě různé teploty
Pro šetrné fénování, které vlasům nejméně ublíží, bychom je měli nejdřív prosušit jen mírně teplým vzduchem a pak rychle dotvarovat účes za vyšší teploty. Praktický fén by tedy měl mít aspoň dvě možnosti nastavení teploty.
Pokud jich má víc, pak se hodí k rodinnému využití pro různé typy vlasů. Samozřejmě čím jsou vlasy jemnější, tím nižší teplotou bychom je měli vyfoukávat. Vyšší teplota je zase vhodnější u kudrlin a hustých vlasů, které se obtížně suší.
Doba fénování se tím zkrátí. Na ochranu proti přesušení je ale potřeba používat odpovídající vlasovou kosmetiku, ideální jsou suché vlasové oleje. Nezapomínejte také před dokončením použít funkci studeného vzduchu, kterou dnes mají všechny fény.
Podpoří udržení vyfoukaného tvaru a současně urychlí ochlazení prohřátého vlasu a kůže hlavy.
Jakou výbavu?
Nápadným nástavcem je široký difuzér s výběžky. Pokud nemáte zvlněné nebo kudrnaté vlasy, nebude vám k ničemu, jen bude v koupelně zabírat místo. Všeobecně užitečné jsou naopak úzké trysky.
Usměrní a zesílí proud vzduchu, takže s jejich pomocí účinně nadzvednete účes u kořínků nebo srovnáte nepoddajné vlasy na povrchu účesu. U krátkých vlasů můžete tryskou vytvořit hladký účes tvarovaný určitým směrem.
Nepodceňujte ani informaci o délce šňůry. Pro běžnou koupelnu by měl mít kabel 2 m, abyste se s fénem mohli pohodlně pohybovat před zrcadlem.
Fénovací triky
Krátce střižené jemné vlasy fénujte při co nejchladnější teplotě. Horký vzduch je sice vysuší rychleji, ale značně ztíží možnost tvarování. Na různých proudech pak mohou zůstávat tvarové odlišnosti jako od natáček. Proto je lepší použít nízkou teplotu a na vlasy nanést tvarovací pěnu.
Delší, případně lehce zvlněné vlasy fénujte v předklonu, od hlavy ve směru růstu vlasů. Dosáhnete tím nejvyšší načechranosti a flexibility účesu. Jednotlivé proudy pak dotvarujte foukáním přes kulatý kartáč do žádoucího zvlnění.
Ofinu vždy fénujeme jako první, jinak samovolně proschne a dá se už jen těžko tvarovat.
Pro kudrnaté a krepovité vlasy je nepostradatelnou pomůckou při sušení difuzér. Rozvádí proud vzduchu do šířky a tím zjemňuje jeho razanci. Vlasy pak mají menší sklon zacuchávat se při sušení.
Ten zmenšíte i polohou, v níž fén držíte – proud vzduchu by měl vždy přicházet shora.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock