Domů     Vše o skladování vajec
Vše o skladování vajec
21.9.2020

Kupujeme je často, protože mají v našich kuchyních bohaté využití. Jak ale vejce uskladnit, aby se nezkazila nebo nestala zdrojem nepříjemných zdravotních problémů? Poradíme vám!

Dříve jsme slýchávali, že bychom konzumaci vajec měli omezit, protože nejsou zdravá. Poslední trendy však hovoří o tom, že vejce nám neškodí. To však platí za předpokladu, že s nimi budeme umět správně nakládat.

Nákup a přeprava

Vejce kupujeme výhradně ta, která jsou označená, že prošla kontrolou, nemají žádnou prasklinu a jsou co nejčerstvější. Vejce třídy A mají minimální dobu trvanlivosti 28 dní po snášce. Na obalech vajec proto musí být tato skutečnost vyznačená.

Při přepravě vajec z obchodu je nutné vyloučit silné otřesy, chránit je musíte i proti přímému slunečnímu světlu, proti mrazu a prachu.

Test čerstvosti

Čerstvé vejce při ponoření do sklenice s vodou klesá ke dnu a zůstane vodorovně ležet. Méně čerstvé se také potopí, ale zůstane ve vzpřímené poloze. Staré plave při hladině. Nepříliš čerstvá, nebo dokonce zkažená vejce při potřásání vydávají mlaskavý zvuk.

Pokud máte sebemenší podezření, že vajíčka už nejsou čerstvá, je lepší je před použitím nejdříve rozklepnout do misky a přičichnout si.

Zápach je velmi dobrým identifikátorem zkaženosti.

Správná teplota

Jak už bylo řečeno, vejce špatně snášejí změny teplot. Když se po vyjmutí z chladírenského boxu cestou domů ohřejí, orosí se a vznikne ideální místo pro tvorbu plísní.

Doporučená teplota pro uskladnění je 5 až 8 °C, nesmí však překročit 18 °C. Před zpracováním by vejce měla mít pokojovou teplotu. Z lednice je proto nevyndávejte dřív než hodinu před samotným použitím, jinak se budou rychle kazit.

Jak dlouho

Vejce skladovaná v chladných spižírnách vydrží čerstvá i dva týdny. V chladničce pak klidně osm týdnů. Žloutky zalité vodou nebo mlékem vydrží čerstvé až 4 dny, bílky i celý týden.

Bez omývání

V žádném případě vejce před uložením neomývejte, narušili byste přirozenou ochrannou vrstvu porézní skořápky a tím zvýšili její náchylnost vůči průniku mikroorganismů. Vlhká skořápka je navíc ideálním prostředím pro tvorbu plísní.

Dvířka nejsou vhodná

Přestože má každá lednice ve dvířkách speciální držáčky na vajíčka, není tohle místo pro jejich skladování moc vhodné. Jednak je to nejteplejší místo v lednici, jednak se tam kvůli častému otevírání střídají teploty.

Vajíčka proto raději uložte co nejvíc dozadu, kde je nejchladněji. Zřejmě ale bude problém v čem. Odborníci doporučují vejce před uskladněním v lednici vyjmout z kartonového obalu. Bývá znečištěný a mohl by kontaminovat další potraviny.

Špičkou dolů

Vejce ukládejte tupým koncem vzhůru. Tam se nacházejí póry, kterými přijímá kyslík. Pokud ho máte v ledničce déle než 10 dní, je třeba ho převrátit, aby žloutek nepřilnul zevnitř ke skořápce, kde je vyšší možnost nákazy.

Pozor na sousedy

Uvědomte si, že vápenná skořápka je pórovitá, tedy částečně prostupná. Když necháte vajíčko vedle plesnivé zeleniny, snadno se kontaminuje, takže byste ho měli raději vyhodit.

Také do sebe lehce absorbuje cizí pachy, proto nikdy vajíčka neukládejte v blízkosti silně aromatických výrobků, jako je sýr nebo koření.

Zmrazení a jiné uložení

Celá vejce se nezmrazují. Po oddělení ale můžete zmrazit zvlášť bílky a zvlášť žloutky. Bílek zmrazujete bez přísad, žloutek podle budoucího užití s důkladně rozmíchanými dvěma procenty soli nebo pěti procenty cukru.

Uložení v pšenici: Není to běžný způsob, ale je účinný. Na dno bedničky nasypte vrstvu pšeničných zrn z poslední sklizně, na ně naskládejte vejce tak, aby se vzájemně nedotýkala, a zcela zasypte další vrstvou pšenice.

To opakujte, až zaplníte celou bedničku. Tu pak uložte v chladné místnosti. Vejce budou jako čerstvá po celý rok a nebudou mít nepříjemnou pachuť.

Uvařená vejce v lednici

Často necháváme v lednici i uvařená vejce, víte, do kdy jsou ještě poživatelná? Jsou-li v teplotě 5-10 °C, mohou tam zůstat i 10 dnů.

Co byste měli vědět o zpracování

• Starší vejce nepoužívejte do majonéz či krémů, ale vždy je dobře tepelně opracujte.

• Vejce by měla mít při vložení do vroucí vody pokojovou teplotu, jinak mohou prasknout. Přímo z chladničky je proto raději vložte do studené vody a dejte vařit.

• Jak zabránit prasknutí vařeného vejce: propíchněte ho jehlou na širším konci, kde je vzduchová bublina. Vzduch z vajíčka vyjde ven a žloutek a bílek se mohou zahříváním rozpínat na jeho místo.

• Po uvaření vejce ihned zchlaďte studenou vodou, jinak se budou špatně loupat a bílek se poruší. Po zchlazení je po celém povrchu nakřápněte a na širším konci u vzduchové bubliny začněte loupat, nejlépe pod studenou tekoucí vodou.

• Vejce naměkko podávejte postavené v kalíšku, vejce do skla ve skleničce na nožičce – vrchní část skořápky odloupněte, lžičkou objeďte vejce uvnitř kolem skořápky a pak ho lehce vyjměte.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock, Zdroj: slepice.info.cz, coopclub.cz, celostnimedicina.cz

Štítky:
Předchozí článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.