Domů     Těžké chvíle po svátečním hodování
Těžké chvíle po svátečním hodování
3.9.2020

Je vám těžko, máte pocit plnosti, pálí vás žáha a pobolívá v nadbřišku? Asi jste si pokazili žaludek spoustou jídla a cukroví. Vánoční svátky a silvestrovské oslavy dokážou naše zažívání pěkně rozhodit.

Ke konci roku udělá dietní chybu často i zapřisáhlý vyznavač zdravého životního stylu. Čím si ulevit a vrátit trávení opět do pohody?

ZKAŽENÝ ŽALUDEK

Když stláskáte dohromady všechno, co najdete na bohatém svátečním stole, nejspíš to odnesete pocitem plného žaludku, který netráví, jak má. Někdy se přidá nevolnost nebo pálení žáhy.

V takovém případě pomůže alespoň jednodenní hladovka, kdy byste měli pít pouze hořké bylinkové čaje, a pokud to hlady opravdu nemůžete vydržet, jezte pouze starší pečivo a postupně přidávejte lehké vývary.

Pomoci mohou tzv. antacida – léky, které neutralizují žaludeční šťávy. Po silném zasycení si nalijte půl deci šťávy z kysaného zelí. Pomáhá trávit a také urychluje pohyb střev, takže vás neohrozí zácpa.

Přírodní pomoc

Heřmánek – čaj z něj připravený významně zklidňuje trávicí trakt a má navíc protizánětlivé účinky a uvolňuje křeče.

Mátový čaj – reguluje zažívání. Máta se však nedoporučuje při pálení žáhy.

Puškvorec – podporuje trávení, uklidňuje nepříjemné křeče a nadýmání. Popíjejte nálev z kořene puškvorce nebo žvýkejte přímo jeho kořen. Nálev připravíte zalitím 3 lžiček kořene půllitrem studené vody a nechte 4 hodiny či přes noc vylouhovat. Před pitím lehce ohřejte.

Sléz a meduňka – sléz má ochranné vlastnosti na sliznice poškozené zánětem, meduňka uklidňuje. Čaj si připravte ze lžičky slézu maurského a lžičky meduňky, přelijte je 250 ml vody a nechte 5 minut louhovat.

Směs – trávení usnadní čaj z čerstvého zázvoru s hřebíčkem, skořicí, novým kořením a medem. Preventivně lze užít před jídlem na špičku nože zázvorové směsi. 

PÁLENÍ ŽÁHY

Když si přeplníte žaludek nevhodným jídlem, nebo je potravy prostě moc, zvětší se a začne tlačit na dolní část jícnu a začnou z něj do jícnu vytékat kyseliny a žluč. A to způsobuje pálení žáhy.

Pomůže: rohlík a brambory

Počkejte, až vám vytráví, nic nejezte a nezvedejte těžké věci. Osvědčené je pití čisté vody (pití mléka je mýtus), pomáhá sníst kousek suchého rohlíku, trochu najemno nastrouhané syrové mrkve nebo ještě lépe syrové brambory.

Na chvíli, ale okamžitě vás pálení žáhy zbaví, když si dáte lok láku z okurek. Dobrá je i třídenní dieta, během níž budete jíst jen kysanou smetanu. Víc jak 12 kelímků by to ale nemělo být. Známým lidovým lékem je také jedlá soda:

do sklenice vlažné vody si nasypejte jednu čajovou lžičku. Když jdete s pálením žáhy spát, dejte si pod hlavu vysoké polštáře. Volně k dostání jsou i různé léky, poraďte se proto s lékárníkem.

PODRÁŽDĚNÝ ŽLUČNÍK

Projevit se mohou potíže v období, kdy konzumujeme mnohem více tučných pokrmů než obvykle. Riziková jsou především smažená jídla, ořechy a sladkosti.

Někdy se podrážděný žlučník projevuje jen pocitem nadýmání nebo tlakem pod pravou částí žeberního koše nebo uprostřed žaludku pod žebry. Při menších obtížích nasaďte opět hladovku s hořkým čajem a starším pečivem.

Velkými bolestmi se hlásí žlučníková kolika, v tomto případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře!

Pomůže: máta, pampeliška i kurkuma

Z máty (i sušené) si udělejte silný odvar a pijte ho vlažný třikrát denně. Máta navíc zklidňuje i podrážděný žaludek, proto čaj z ní připravený popíjíme po bohatém jídle. Stejně dobrou službu dělá i heřmánkový čaj.

Pokud ho budete popíjet vždy po jídle, můžete předejít žlučníkovému záchvatu. Vyzkoušejte třeba také odvar z kořene pampelišky: kořen pořádně omyjte, nakrájejte na kousky a nechte hodinu louhovat (na tři lžíce kořene stačí litr studené vody).

Pak 15 minut všechno povařte, sceďte a celý den popíjejte. Kdo nerad pije bylinky, může zkusit na žlučník výbornou kurkumu, jejíž látka kurkumin zvyšuje rozpustnost žluči, dobré jsou i artyčokové kapsle. Nebo jděte do lékárny a kupte si některý z volně prodejných léků na žlučník.

POTÍŽE SE SLINIVKOU

K nejnebezpečnějším následkům svátečních radovánek patří potíže se slinivkou, která se podílí na správném trávení. Když ji ovšem zahltíme přemírou tučných jídel a alkoholu, přestane „stíhat“.

Prvními projevy jsou mírná, ale často i ostrá bolest v břiše, která může vystřelovat do zad. Bolet to může někdy až nesnesitelně! Nemocný zvrací, neodcházejí mu plyny ani stolice, někdy se zvyšuje teplota. Akutní zánět slinivky (pankreatitida) vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pomůže: jmelí

Kdo trpí se slinivkou chronicky a dlouhodobě, může si pomoct například čajem z bílého jmelí:

jednu lžičku namáčíme ve studené vodě, pak přihřejeme, scedíme a popíjíme.

Nadýmání

Obvykle doprovází nezdravé hodování. Buď si opatříte léky, které snižují obsah plynů ve střevech, nebo vsadíte na koření. Pomáhá například saturejka, popřípadě popíjení čaje z fenyklových semínek či kmínu během jídla.

BYLINKY NA VŠECHNO

•Velmi dobrou preventivní léčivou rostlinou pro období svátečního hodování je slanobýl chlumní. Velmi příznivě působí na játra, žlučník, ledviny a slinivku, má vliv na metabolismus tuků,

upravuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a je také vhodný při redukci váhy. Čaj připravíte ze dvou čajových lžiček drogy na 250 ml vařicí vody a necháte 20 minut vyluhovat, pak sceďte a pijte 2 až 4x denně během jídla.

Můžete tak činit měsíc, ale pak je třeba na 3 měsíce tuto bylinu úplně vynechat.

•Blahodárně na slinivku, játra, žlučník i ledviny působí smil písečný. Čaj pro lepší trávení připravíte tak, že 2-3 čajové lžičky smilu písečného smícháte se 3/4 litru vody, povaříte 3 minuty a scedíte. Popíjejte v průběhu dne. Čaj můžete lehce přisladit medem.

•Při problémech s játry a žlučníkem a při menších žaludečních a střevních potížích pomáhá ostropestřec mariánský.

Jednu čajovou lžičku podrcených semen vařte 3 minuty ve 300 ml vody, poté nechte semena 20 minut vyluhovat a přecezený obsah vypijte buď před plánovanou oslavou, abyste játra před náporem alkoholu trochu „povzbudili“, nebo nápoj popíjejte preventivně.

Na trhu seženete ostropestřec i v malinkých granulkách – denně lze užívat 1 – 2 čajové lžičky.

Čisticí dieta

Pokud si pokazíte zažívání a rozbouříte žaludek nebo žlučník, zkuste si po odeznění příznaků naordinovat čisticí dietu. Vašim vnitřnostem to ohromně pomůže.

1. První dva až tři dny dodržujte půst při čaji nebo ovocných šťávách. Začněte pouhým čajem z heřmánku a máty peprné, v dalších dnech si ho pak dejte dochucený citronovou šťávou a šťávou z jablek, černého rybízu nebo mrkve.

2. Po třech dnech zařaďte ovesné vločky. Nejprve je třeba uvařte ve vodě s kouskem mrkve. Sceďte a mrkev do vývaru nakrájejte. Druhý den opatrně přejděte na ovesnou kaši připravenou z vody, ne z mléka.

Ovesné vločky totiž obsahují mnoho bílkovin a s mlékem jsou pak už docela těžko stravitelné a těžké. Vločky zalijte horkou vodou a rozmixujte. Přisladit lze trochou medu.

3. A po dalších třech dnech zařaďte i další přípravky z léčivých rostlin, jako jsou andělika, řešetlák počistivý, třezalka, heřmánek, list seny, vlaštovičník, máta či rebarbora.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale