Jako na jízdu na kolotoči nebo jako na pár skleniček tvrdého alkoholu: Tak mozek reaguje, pokud se poruší složitý mechanismus udržování rovnováhy.
Vůlí se takový stav nedá překonat a na rozdíl od opilosti z něj nelze vystřízlivět. Závrať je velmi nepříjemný stav, kdy vás zradí jindy automatické procesy reagující na polohu těla a gravitaci.
A bez jejich hladké součinnosti je nemožné udržet se zpříma a vnímat prostor kolem jako stabilní. Najednou se houpe a točí a hrozí pády.
Závrať jako nemoc
Se závratí se někdy v životě setkal snad každý, obvykle jen nakrátko. Je totiž průvodním jevem mnoha desítek různých poruch, počínaje už zmíněnou intoxikací alkoholem. Mohou ji vyvolávat migrény i infekční onemocnění.
V těchto případech ale bývá jen krátkodobou nepříjemnou zkušeností. Pokud se ale závrať opakuje nebo trvá s přestávkami dlouhodobě, pak už bude situace závažnější. Ukazuje na postižení okrsků v hlavě, které se podílejí na udržování rovnováhy.
Dojít k tomu může v každém věku, přesto častější bývá tato tzv. pravá závrať u seniorů. To je dáno také horším stavem cév, neboť právě špatné prokrvení bývá mnohdy vyvolávající příčinou potíží.
Jak náš mozek měří polohu?
Tyto procesy jsou tak rafinované a dokonalé, že si to obvykle uvědomíme, až když v nich zaskřípe. Základem vnímání naší polohy v prostředí je tzv. rovnovážné ústrojí, které je umístěno za sluchovým systémem v uchu.
Ústrojí reaguje na pohyb tekutiny, kterou je vyplněné a která kopíruje pohyb těla. Tyto informace se přenášejí nervovou cestou do mozku, který je bleskurychle vyhodnocuje a automaticky koriguje polohu těla, aby zůstávala stabilní.
Někdy se systém rozbije
K poruše vnímání i řízení rovnováhy přitom může dojít v každé části tohoto procesu, v uchu, při nervovém přenosu i v mozku. Místo poruchy je přitom důležité objevit kvůli následné léčbě.
Hodně naznačí už charakter problémů, protože závrať vyvolaná poruchou v uchu se určitým způsobem liší od závrati mozkového původu. Proto se také odborně dělí na periferní a centrální závrať.
Když je problém v…
…uchu: Může být jednostranný, ale i v obou uších. Při postižení vnímání rovnováhy v jednom uchu má člověk pocit, že se s ním vše točí k jedné straně, mívá hlavu nakloněnou v tomto směru. Tímto směrem také těkají oční bulvy, aniž by se daly vůlí ovlivnit.
Je to jako sestoupit z rychlého kolotoče. Pak bývá problémem nejen chůze, ale i vzpřímený postoj, podle toho, jak silný je pocit nestability. Současně je zhoršený i sluch, ucho je jakoby zalehlé nebo se v něm ozývá praskání a šumění.
Při postižení obou uší bývají potíže překvapivě mírnější, znatelné jsou hlavně obtíže s chůzí, zvláště na nerovném povrchu nebo za šera. Při rychlých pohybech hlavou se rozmazává vidění.
Podobně se projevuje závrať vyvolaná porušením přenosu informací z ucha do mozku.
…mozku: Závratě nemají tak jednoznačný ráz jako v případě postižení ucha, což je dáno tím, že problém může vycházet z různorodých struktur mozkového kmene a mozečku. Závrať tady nevytváří tlak k točivému pohybu, ale spíš se podobá nejistému plavání v prostoru.
Dá se závrať léčit?
Problémy se určitě dají zmírnit. Potíž při hledání diagnózy spočívá v tom, že kromě několika oblastí, kde mohlo k poškození dojít, existuje i řada příčin, které to mohly způsobit. Pro uklidnění je třeba říct, že nádory nebývají těmi hlavními důvody.
U závratí, vycházejících z ucha, hledají příčinu specialisté na ORL, u centrální závrati a v nejasných případech pak neurologové.
Záněty i migréna
Porušení správného vnímání rovnováhy a směru pohybu v uchu mohou způsobit infekce, které se tam usídlí. Po nasazení protizánětlivých léků pak potíže zpravidla rychle vymizí.
Pokud přetrvávají, pak to často souvisí s celkově horším zdravotním stavem a špatnou imunitní funkcí. Záněty mohu být i neinfekční, což je rovněž spojeno s imunitní poruchou.
Jinou obtížně léčitelnou příčinou závratí mohou být záchvaty migrény spojené s horším prokrvením oblasti sluchu. K poruše prokrvení ale může docházet i bez migrény. Mohou to být cévní příhody v uchu jako následek zúžení cév nebo krvácení po úrazu.
Je dobré vědět: Řada chemikálií, především těkavé látky a některé typy kovů, mohou poškozovat rovnovážný systém.
Toxický účinek na struktury vnitřního ucha má i řada léků, takže při potížích si nejprve pročtěte příbalové letáky medikamentů, které berete.
Mozkové potíže
I zde jsou nejčastější příčinou závratí oběhové poruchy, bývá to především vysoký krevní tlak. Stejně tak je ale vyvolává rychlý pokles tlaku při změně polohy, obvykle při vstávání z lehu. Může jít i o následky poruchy srdečního rytmu.
Další dost častou příčinou závratí mozkového původu jsou metabolické poruchy při cukrovce nebo ledvinových potížích a nežádoucí účinky některých léků.
Léčba s rehabilitací
Vyřešit základní onemocnění způsobující závrať může být někdy běh na dlouhou trať a ne vždy je výsledek zcela uspokojivý. Naštěstí lidský mozek je učenlivý, čehož se využívá při rehabilitacích.
Jde o soubor cvičení, která mají podpořit obnovování stability při vnímání těla v prostředí a při pohybu.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock