Domů     Život jako na kolotoč: Chorobná závrať
Život jako na kolotoč: Chorobná závrať
26.8.2020

Jako na jízdu na kolotoči nebo jako na pár skleniček tvrdého alkoholu: Tak mozek reaguje, pokud se poruší složitý mechanismus udržování rovnováhy.

Vůlí se takový stav nedá překonat a na rozdíl od opilosti z něj nelze vystřízlivět. Závrať je velmi nepříjemný stav, kdy vás zradí jindy automatické procesy reagující na polohu těla a gravitaci.

A bez jejich hladké součinnosti je nemožné udržet se zpříma a vnímat prostor kolem jako stabilní. Najednou se houpe a točí a hrozí pády.

Závrať jako nemoc

Se závratí se někdy v životě setkal snad každý, obvykle jen nakrátko. Je totiž průvodním jevem mnoha desítek různých poruch, počínaje už zmíněnou intoxikací alkoholem. Mohou ji vyvolávat migrény i infekční onemocnění.

V těchto případech ale bývá jen krátkodobou nepříjemnou zkušeností. Pokud se ale závrať opakuje nebo trvá s přestávkami dlouhodobě, pak už bude situace závažnější. Ukazuje na postižení okrsků v hlavě, které se podílejí na udržování rovnováhy.

Dojít k tomu může v každém věku, přesto častější bývá tato tzv. pravá závrať u seniorů. To je dáno také horším stavem cév, neboť právě špatné prokrvení bývá mnohdy vyvolávající příčinou potíží.

Jak náš mozek měří polohu?

Tyto procesy jsou tak rafinované a dokonalé, že si to obvykle uvědomíme, až když v nich zaskřípe. Základem vnímání naší polohy v prostředí je tzv. rovnovážné ústrojí, které je umístěno za sluchovým systémem v uchu.

Ústrojí reaguje na pohyb tekutiny, kterou je vyplněné a která kopíruje pohyb těla. Tyto informace se přenášejí nervovou cestou do mozku, který je bleskurychle vyhodnocuje a automaticky koriguje polohu těla, aby zůstávala stabilní.

Někdy se systém rozbije

K poruše vnímání i řízení rovnováhy přitom může dojít v každé části tohoto procesu, v uchu, při nervovém přenosu i v mozku. Místo poruchy je přitom důležité objevit kvůli následné léčbě.

Hodně naznačí už charakter problémů, protože závrať vyvolaná poruchou v uchu se určitým způsobem liší od závrati mozkového původu. Proto se také odborně dělí na periferní a centrální závrať.

Když je problém v…

…uchu: Může být jednostranný, ale i v obou uších. Při postižení vnímání rovnováhy v jednom uchu má člověk pocit, že se s ním vše točí k jedné straně, mívá hlavu nakloněnou v tomto směru. Tímto směrem také těkají oční bulvy, aniž by se daly vůlí ovlivnit.

Je to jako sestoupit z rychlého kolotoče. Pak bývá problémem nejen chůze, ale i vzpřímený postoj, podle toho, jak silný je pocit nestability. Současně je zhoršený i sluch, ucho je jakoby zalehlé nebo se v něm ozývá praskání a šumění.

Při postižení obou uší bývají potíže překvapivě mírnější, znatelné jsou hlavně obtíže s chůzí, zvláště na nerovném povrchu nebo za šera. Při rychlých pohybech hlavou se rozmazává vidění.

Podobně se projevuje závrať vyvolaná porušením přenosu informací z ucha do mozku.

…mozku: Závratě nemají tak jednoznačný ráz jako v případě postižení ucha, což je dáno tím, že problém může vycházet z různorodých struktur mozkového kmene a mozečku. Závrať tady nevytváří tlak k točivému pohybu, ale spíš se podobá nejistému plavání v prostoru.

Dá se závrať léčit?

Problémy se určitě dají zmírnit. Potíž při hledání diagnózy spočívá v tom, že kromě několika oblastí, kde mohlo k poškození dojít, existuje i řada příčin, které to mohly způsobit. Pro uklidnění je třeba říct, že nádory nebývají těmi hlavními důvody.

U závratí, vycházejících z ucha, hledají příčinu specialisté na ORL, u centrální závrati a v nejasných případech pak neurologové.

Záněty i migréna

Porušení správného vnímání rovnováhy a směru pohybu v uchu mohou způsobit infekce, které se tam usídlí. Po nasazení protizánětlivých léků pak potíže zpravidla rychle vymizí.

Pokud přetrvávají, pak to často souvisí s celkově horším zdravotním stavem a špatnou imunitní funkcí. Záněty mohu být i neinfekční, což je rovněž spojeno s imunitní poruchou.

Jinou obtížně léčitelnou příčinou závratí mohou být záchvaty migrény spojené s horším prokrvením oblasti sluchu. K poruše prokrvení ale může docházet i bez migrény. Mohou to být cévní příhody v uchu jako následek zúžení cév nebo krvácení po úrazu.

Je dobré vědět: Řada chemikálií, především tě­kavé látky a některé typy kovů, mohou poškozovat rovnovážný systém.

Toxický účinek na struktury vnitřního ucha má i řada léků, takže při potížích si nejprve pročtěte příbalové letáky medikamentů, které berete.

Mozkové potíže

I zde jsou nejčastější příčinou závratí oběhové poruchy, bývá to především vysoký krevní tlak. Stejně tak je ale vyvolává rychlý pokles tlaku při změně polohy, obvykle při vstávání z lehu. Může jít i o následky poruchy srdečního rytmu.

Další dost častou příčinou závratí mozkového původu jsou metabolické poruchy při cukrovce nebo ledvinových potížích a nežádoucí účinky některých léků.

Léčba s rehabilitací

Vyřešit základní onemocnění způsobující závrať může být někdy běh na dlouhou trať a ne vždy je výsledek zcela uspokojivý. Naštěstí lidský mozek je učenlivý, čehož se využívá při rehabilitacích.

Jde o soubor cvičení, která mají podpořit obnovování stability při vnímání těla v prostředí a při pohybu.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,