My ženy se bojíme rakoviny prsu a děložního čípku, přitom stačí pohled do statistik a zjistíme, že nám reálně víc hrozí úmrtí na infarkt než na onkologické nemoci.
Infarkt se v obecném povědomí stal „mužskou“ nemocí. Přitom ročně si tento obávaný zabiják vyžádá více život žen – asi o 10 % více než mužů.
A veškerá onkologická onemocnění dohromady mají na kontě jen polovinu úmrtí žen ve srovnání se srdečně oběhovými chorobami včetně infarktu. Jak je to možné?
Důvodů je vícero
1. Diagnóza: Pravdou je, že na infarkt myslí i lékaři při prvotní diagnóze spíš u mužů. Postihuje je mnohem častěji a od mladšího věku než ženy. Příznaky bývají celkem jasné.
Ne tak u žen, kde ve zhruba 40 % případů probíhá infarkt nenápadně nebo se zavádějícími projevy.
Místo dýchavičnosti, svírání na hrudi a palčivé bolesti vybíhající do ramene se může infarkt u ženy ozvat jen neurčitými a tím obtížně dešifrovatelnými potížemi, Může zůstat dokonce i bez bolesti na hrudníku. Proč tomu tak je, to se zatím neví.
Ale je tím ženský infarkt méně závažný? Kdepak, ohrožení pro zdraví i život je úplně stejné.
2. Opožděná léčba: Neurčité příznaky může lékař přisuzovat astmatickým potížím a často také stresu, někdy to může vypadat na prudké trávicí potíže. Není to jeho neznalost. Dokonce ani laboratorní hodnoty a EKG neukazují na infarkt tak zřetelně jako u mužů.
Ženám se tak intenzivní léčby na odborném pracovišti dostává často po delší prodlevě od začátku infarktu. Přitom utíká cenný čas, kdy se počítá každá minuta. To je jeden z důvodů, proč je u žen úmrtnost na infarkt o něco vyšší.
3. Hormonální změny: Významný ochranný vliv má na oběhový systém estrogen, jeho hladina ovšem ve vyšším věku postupně klesá. Tuhle změnu si ale ženy s příchodem menopauzy málokdy uvědomují. I z toho důvodu je jejich srdce náhle ohroženější než partnerovo.
Co dále zvyšuje riziko:
kouření
nadváha
vysoký krevní tlak
hormonální antikoncepce
Problém s léky
I tam pokračují rozdíly mezi pohlavími. Přípravky s kyselinou acetylsalicylovou fungují dobře u mužů i jako prevence infarktu, zatímco u žen nikoli.
U přípravků s digitalisem trpívají ženy mnohem většími nežádoucími účinky, které mohou vést dokonce až k ohrožení života.
Dejte pozor, když…
…je vám najednou výrazně slabo a na omdlení, současně se vám špatně dýchá
…dostanete náhlé bolesti v nadbřišku a mezi lopatkami, někdy vyzařující do krku
… je vám náhle na zvracení, pálí vás žáha a cítíte úzkost
… vás náhle zalije pot a cítíte se stísněně
…máte bolesti nebo jen pálení v horní části břicha, k tomu vás pobolívá hlava
…předchozí potíže doprovází brnění v rukou.
Nenechte se odbýt
Varovné signály my ženy často samy přehlížíme, pak se může stát, že postižená chodí s infarktem celý den, než se odhodlá vyhledat lékaře. Ani to, jak už bylo zmíněno, nemusí hned vést ke správné diagnóze.
Tady by žena měla dát na svou intuici, neboť srdeční záchvat obvykle provází výrazný pocit úzkosti a stísněnosti, a trvat na důkladnějším vyšetření.
V případě, že jde opravdu o infarkt, se stejně do nemocnice brzy vrátí a už v pokročilejším stavu srdečního selhávání.
Životospráva pro srdce
Infarkt přes svou hrozivost rozhodně není nevyhnutelný, dá se mu bránit. S prevencí bychom měli začít nejpozději ve věku, kdy nám klesá hladina ženských hormonů. Největší váhu mají dvě položky životosprávy – nekouřit a hlídat si tuky na talíři i v cévách.
Úbytek estrogenu totiž současně doprovází nárůst LDL cholesterolu, tedy toho typu tuků, který se usazuje na cévních stěnách. Proto nebezpečí oběhových potíží tak rychle narůstá.
Tuky, které chrání
Kolem padesátky bychom se tedy ve svém vlastním zájmu měli zamyslet nad jídelníčkem. Významný ochranný vliv na srdce a cévy mají tuky, kterým říkáváme zdravé. Odborně řečeno jsou to vícenasycené mastné kyseliny:
Omega-6: pomáhají snižovat celkovou hladinu cholesterolu i LDL cholesterolu
Zdroje: vlašské ořechy, sezamové semínko, slunečnicové semínko, olej sójový, kukuřičný a z pšeničných klíčků
Omega-3: brání vzniku krevních sraženin
Zdroje: tučné mořské ryby, vlašské ořechy, sójový a řepkový olej
Každý začátek je dobrý
A i pozvolné změny prospívají. Začít se dá třeba tím, že zavedete jeden bezmasý den týdně, čímž snížíte příjem živočišných tuků. A najděte si čas na delší procházky, je to snazší, než se rozhodnout hned začít běhat.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock