Vykouzlit ze staré sedačky novou a originální zvládne i ženská ruka. Zapotřebí totiž není síly, ale citu pro barvy a preciznosti provedení. Postup je snadný.
Abychom mohli stoličku od základu zrenovovat, rozebereme ji na jednotlivé části. Ty poté pořádně obrousíme, abychom ji zbavili starého nátěru.
Při broušení rovných kusů nám usnadní práci dřevěný špalíček, přes který obalíme brusný papír.
Po očištění starého nátěru jednotlivé díly natřeme. My jsme použili akrylovou barvu, která má tu výhodu, že je ekologická, vodou ředitelná a je možné ji použít i na dětské hračky.
Je vhodné použít alespoň dva nátěry a natíraný povrch mezi jednotlivými nátěry přebrousit jemným smirkovým papírem.
Dřevěnou kostru stoličky už máme hotovou, tak se můžeme pustit do poslední fáze, kterou je renovace čalouněné části. Při demontáži stoličky jsme z víka vyjmuli potaženou MDF desku.
Z té nyní odstraníme původní čalounění, abychom ho mohli nahradit novým, čistým. Jediná část, kterou použijeme, je původní deska, která se zachovala neporušená. K odstranění starých sponek nám poslouží vytahovač hřebíků, který můžeme pořídit v hobby marketu.
Čalouněná část stoličky je tvořena potaženou MDF deskou.
Čalounění má čtyři vrstvy – již zmíněnou MDF desku (můžete použít i OSB desku či překližku), vrstvu molitanu, na molitanu je vrstva čalounického rouna (jako alternativu lez použít vatelín) a poslední vrstvu tvoří potahová látka.
Molitan uřízneme přesně podle rozměru desky. Rouno a látku necháme cca o 5cm přesahovat. Přesah látky využijeme při samotném čalounění – látku i s rounem přehneme na druhou stranu desky a připevníme na spodní straně sponkovačkou.
A stolička je hotová – posloužit může určitě jako lavička v chodbě (kdy nám pomůže při obouvání a úložný prostor poslouží k uschování rukavic a šálek) či jako stolička k pianu.
Návod připravila Lenka Širancová, další ukázky jejích proměn starého nábytku si můžete prohlédnout na www.funantik.com
Text: Lenka Korandová podle podkladů Lenky Širancové, foto: Lenka Širancová