Domů     Za čistým mořem do Egypta
Za čistým mořem do Egypta
6.8.2019

Jen málokde najdete tak krásné moře, jako je to Rudé v Egyptě. Patří k nejčistším, nejslanějším a nejteplejším mořím na světě. Svou čistotou a rozmanitou podvodní flórou a faunou je často přirovnáváno ke Karibiku.

Rozmanité korálové útesy jsou úchvatné, moře je plné barevných ryb a rostlin a celé pobřeží je poseto lokalitami vhodnými pro snadné šnorchlování. Ať vám je pět, nebo padesát, budete nadšení.

Amatérským „potápěčům“ bohatě postačí šnorchl a potápěčské brýle, případně ploutve. Základní vybavení si však můžete běžně půjčit i na místě. V přepočtu vás to vyjde přibližně na 120 Kč za den.

Ve vyhledávanějších přímořských letoviscích, jako třeba v Hurghadě či Šarm-aš Šajchu, zaplatíte o něco víc. Rájem potápěčů jsou především oblasti Sharm el Sheikh a Safaga. A potápění zde může vyzkoušet každý. Pozor! Na korály nesahejte, a už vůbec si je neberte domů!

Vybavte se doma

Jestliže předem víte, že strávíte celou dovolenou na pláži a v moři, pořiďte si obyčejné jednoduché brýle a šnorchl už doma. Na výletech ke korálovým útesům se pak nebudete muset zabývat hygienou vypůjčených pomůcek.

Pokud vás podmořský svět uchvátí až na místě, můžete si zaplatit i potápěčský rychlokurz. Ceny se pohybují kolem 200 euro za dvoudenní instruktáž. Ti zkušenější zaplatí za dva ponory v jednom dni asi 40 eur.

Nejvíc firem se specializuje na potápění v Hurghadě, Šarm-aš Šajchu a také na jihu egyptského pobřeží v okolí Marsa Alam. Potápěčská centra v Egyptě najdete i v Dahabu, Noweibě, Safaze, El Ghouně a Tabě.

Delfinária, aquaparky a další zábava

Představení tuleňů, lachtanů či mrožů, delfíní show … To vše nabízejí místní delfinária a aquaparky, které jsou současně vybaveny vodními tobogány, vířivkami, vodopády, které lze sjíždět, či umělým vlnobitím.

Na pobřeží Rudého moře naleznete i zábavní parky s autodromy, horskými drahami, s magickou galaxií či mezinárodní multikina. Pouhých pět minut od Marsa Alam se nachází další méně známé letovisko Port Ghalib.

Budete z něj mít snadný přístup na Elphistone – nejvyhledávanější reef (útes) v této oblasti.

Setkání s kladivouny a žraloky

Na severním platu se často ve větších hloubkách drží kladivouni, ve středních hloubkách pak šedí a útesoví žraloci. Největší raritou lokality jsou žraloci dlouhoploutví. Nedaleko je i Samaday, proslavená delfíní rezervace.

Jedná se o rozsáhlý reef podkovovitého tvaru, v jehož laguně žije obrovské hejno delfínů. Když zvolíte za místo své dovolené Šarm-aš Šajch, ocitnete se velmi blízko Národního parku Ras Mohammed.

Tento mořský park o ploše téměř pěti set kilometrů čtverečních je považován za jedno z nejlepších míst pro potápění na celém světě. A jestliže vás neláká příroda, můžete se vydat potápět k vrakům. Po celém egyptském pobřeží Rudého moře je jich všude plno.

S větrem o závod

Díky příznivému větru je surfaři vyhledávaná Hurghada, k nejkrásnějším místům v této lokalitě patří Magawish-Club. Úžasné podmínky poskytne dovolená v Egyptě také příznivcům kitesurfingu a windsurfingu.

Tou nejkrásnější oblastí pro vodní sporty na pobřeží Rudého moře je Safaga. I příznivci golfu si v Egyptě přijdou na své.

Jen pár desítek kilometrů od monumentálních památek se na pobřeží Rudého moře nacházejí velmi kvalitní golfová hřiště, která využívají i čeští turisté.

Na výlet za historií

Když už se ocitnete v zemi faraonů, neměli byste si v rámci výletů pořádaných cestovkami nechat ujít návštěvu alespoň některé z úchvatných památek.

Egypt je kolébka nejstarší civilizace světa, kde se můžete v Káhiře, v Údolí králů a královen či v chrámových městech Karnaku, Gíze, Luxoru, Edfu a Kom Omba setkat tváří v tvář s legendárními pyramidami a sfingami, mohutnými sloupy a obelisky, chrámy a pohřebišti a další spoustou památek.

Návštěva těch nejznámějších, jakými je například Národní muzeum v Káhiře, citadela a mešita Al Azhar, je bezproblémová. Ale už k pyramidám je vhodnější vzít si průvodce.

NA CO SI DÁT V EGYPTĚ POZOR? A CO SI TU NAOPAK MŮŽETE UŽÍT?

Pas, vízum, celní předpisy

Pro cestu do Egypta je nutný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu. Pozor na tzv. rychlopasy, které se vydávají pouze na 6 měsíců a s nimiž se do Egypta nedostanete.

Dále je nutné mít vízum – zpravidla jej za vás vyřídí CK nebo si ho můžete vyřídit např. na egyptské ambasádě.

Do země je zakázáno dovážet potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a drogy (můžete být odsouzeni až k trestu smrti).

Z Egypta lze vyvézt zboží maximálně v celkové výši 175 euro na osobu (nad tuto částku se platí clo). Jde např. o 200 ks cigaret, 1 litr destilátů či lihovin či 2 litry nešumivého vína.

Přísně kontrolován a postihován je vývoz korálů, lastur a mušlí, uměleckých památek a nezpracovaného zlata.

Stravování a střevní potíže

Rozhodně v Egyptě nejezte a nepijte to, co běžně konzumují místní. Nejrizikovější jsou jídla zakoupená na tržištích, mimo hotelové restaurace.

Zejména pozor na syrovou zeleninu, ovocné džusy ředěné vodou z vodovodu, cizím člověkem oloupané nebo nakrájené ovoce a led v nápojích (včetně alkoholu). Samozřejmostí by měla být pečlivá hygiena rukou a pití výlučně balené pitné vody.

Při prvních zažívacích potížích zapomeňte na české prášky a raději si dojděte do místní lékárny pro Antinal nebo Drotazide.

Hodně pijte!

Dbejte na neustálý přísun vody. V Egyptě je velice suché a horké počasí a pocit žízně není v tomto případě dostatečným ukazatelem hrozící dehydratace. Noste proto láhev balené vody stále při sobě a pijte. V Egyptě nepijte vodu z kohoutků.

Jde často o odsolenou mořskou vodu, mající jiné minerální složení, na něž není středoevropan zvyklý. Rovněž pro hygienu ústní dutiny je lepší použít vodu balenou. Místní značky balené vody (Baraka a Siwa) jsou stejně dobré i stejně drahé jako ty z dovozu.

Ovšem pozor – pouliční obchodníci prodávají balenou vodu „z druhé ruky“, do lahví stáčí vodu z pochybných zdrojů a vydávají ji za originálně balenou. Vždy kontrolujte neporušenost uzávěru.

Balené, nebo převařené

Obezřetnost je na místě, i co se týče ovocných nápojů a šťáv. Mnozí prodavači je míchají s vodou. Mléko nemusí být pasterizované, kupujte jej raději v důvěryhodných obchodech.

Horké nápoje jako čaj či káva by měly být v pořádku, neboť při jejich přípravě voda prošla varem, ale buďte opatrní na led.

Další zdravotní rizika

■ Nekoupejte se v Nilu ani jiných egyptských vodních tocích (třebaže to místní dělají), abyste se nenakazili právem obávanou schistosomiázou (známou i jako bilharzióza), přenášenou parazitem. Rovněž byste neměli chodit naboso po čerstvě zalitém trávníku.

Toto onemocnění má dlouhou inkubační dobu. Pokud nedodržíte ochranná opatření, je dobré vyhledat lékařskou pomoc u místních lékařů, kteří si s ním obvykle vědí rady.

■ Pokud jedete do Egypta s cestovní kanceláří, zvláštní očkování není nutné. Je na vás zda se necháte před cestou očkovat. Více na: www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/ockovani-pri-cestach-do-zahranici.

■ Ošetření pokožky opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem i používání slunečních brýlí a pokrývek hlavy by se pro vás mělo stát samozřejmostí.

■ Přísný zákaz opalování bez plavek platí ve všech muslimských zemích včetně Egypta. Ale v okolí hotelových bazénů platí jiná pravidla. Opalování bez horního dílu plavek je zde povolené a velmi časté.

K hotelovému baru by však měly ženy chodit alespoň zahalené šátkem či v krátkých šatech.

Důležité kontakty

Embassy of the Czech Republic, Dokki Street 4, 12511 Giza, Cairo

web: www.mzv.cz/cairo

Ambulance 123 Hasiči 125 Policie 122 Turistická policie 126

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale