Domů     Dobroty z Balkánu
Dobroty z Balkánu
20.7.2020

Měli jste se na dovolené krásně, ochutnali jste zajímavé pokrmy a rádi byste si ten zážitek zopakovali? Není nic snazšího.

Pljeskavica

(10 porcí)

Možná jste ji ochutnali na dovolené v bývalé Jugoslávii, lze ji vidět i v Rumunsku a Bulharsku. Každý region má trochu jiný recept. Asi nejznámější je Leskovačka pljeskavica, která pochází z města Leskovac v Srbsku.

Je pikantní, protože se do ní přidávají chilli papričky.

½ kg telecího masa, ½ kg jehněčího, ½ vepřového, ½ kg hovězího, pepř, sůl, mletá pálivá paprika nebo mletá čubrica, na kolečka nakrájená jarní cibulka

1) Maso pokrájejte na menší kousky a semelte v mlýnku. Osolte a opepřete, přidejte špetku pálivé papriky a jarní cibulku. Vše pečlivě prohněťte. Zpracovávat byste měli tak dlouho, až je maso pěkně spojené a vláčné. Poté nechte v chladu odležet, aby se chutě spojily.

2) Ze směsi vytvořte placky o váze cca 150 g a tloušťce půl centimetru. Potřete je olejem a opečte na grilovací pánvi, nebo na ocelovém plátu.

3) Podává se s pita chlebem a ajvarem, ale přílohou mohou být i brambory. Či hranolky

Tip: Pokud budete grilovat nad ohněm, raději placky zabalte do alobalu, aby zůstala šťavnaté.

Ajvar

(Asi na 4 skleničky a 200 g)

Lahodná pikantní pasta z pečených paprik nesmí chybět na žádné balkánské hostině. A domácí je pochopitelně nejlepší. Přezdívá se mu také srbský salát anebo srbský zeleninový kaviár.

Tento poněkud zvláštní název vychází z tureckého slova havyar, což opravdu znamená kaviár.

3 kg kapií, 1–2 střední lilky, 130 ml slunečnicového oleje, sůl (nemusíte šetřit, lilek hodně soli vstřebá), 6 stroužků česneku, 2 lžíce citronové šťávy.

1) Celé lilky pečte asi 30 minut na 200 °C v troubě. Když vychladnou, vydlabejte dužinu. Celé papriky také dejte péct do trouby (můžete je i ogrilovat).

Když je slupka tmavě hnědá a dělají se puchýřky, přendejte do mísy a na 20 minut překryjte fólií (můžete dát i do do mikrotenového sáčku). Poté odstraňte slupky, stopky a jádřince a papriky nakrájejte najemno. Pokud chcete mixovat, dejte pozor, abyste nevytvořili kaši.

2) Všechno přendejte do hrnce, osolte, zalijte olejem, přidejte utřený česnek a citronovou šťávu a pomalu vařte asi 3 hodiny. Udržujte těsně pod bodem varu a stále míchejte.

3) Až se směs spojí a vznikne červená pasta. Hotový ajvar přendejte do čistých sklenic a obraťte je. Nechte ještě pár dní odpočívat. Po otevření vydrží v lednici až měsíc.

Tip: Ajvar můžete servírovat k jakémukoliv masu, zejména ke všem mletým, se zeleninou nebo dát na tousty.

Čorba

(4 porce)

Správný recept na ni vlastně neexistuje. Každá rodina ji vaří po svém ze surovin, které má k dispozici. Takže v tomhle případě se fantazii meze nekladou.

1 rajče, 90 g kysaného zelí, 300 g polévkové zeleniny (lze použít kořenovou, květák, brokolici i papriku, 2 brambory, 1 litr vývaru, šťáva z kysaného zelí, sůl, pepř

Na knedlíčky: 150 g hovězího nebo skopového masa, 30 g rýže, 3 lžíce zakysané smetany, 1 vejce, 1 lžíce hladké mouky

1) Nakrájejte zeleninu, zelí a brambory. Vše osolte, opepřete a zalijte horkým vývarem. Zeleninu vařte na skus. Pak přidejte rajče nakrájené na kostičky a polévku ještě chvilku povařte.

2) Rýži uvařte v osolené vodě, sceďte a smíchejte s mletým masem, vejcem, solí a moukou. Ze směsi vytvarujte malé kuličky, které uvařte v osolené vodě. Vařte asi 10 minut.

3) Hotovou polévku dochuťte šťávou ze zelí, osolte, opepřete a vložte uvařené knedlíčky. Čorbu ozdobte kysanou smetanou.

Tip: Pokud se rozhodnete přidat luštěniny, vařte je zvlášť a přidejte do hotové polévky.

Plněný pečený lilek

(4 porce)

Lilek má jemnou neutrální chuť a strukturu podobnou houbám, takže se hodí do mnoha receptů. Zapečený má ještě tu výhodu, že lze náplň obměňovat. Například v Bulharsku rádi dávají do zapékací směsi balkánský sýr.

2 větší nebo 4 menší lilky, 2 rajčata, pažitka, bazalka, 2 až 4 stroužky česneku, 1 cibule šalotka, 120 gramů výraznějšího sýra, olivový olej, sůl pepř

1) Lilek omyjte, po délce rozpulte a opatrně, abyste ho neprořízli, vydlabejte. Vydlabané půlky lilku opečte na grilu (nebo v troubě cca 20 minut).

2) Dužinu lilku osolte, nakrájejte s ostatní zeleninou na kostičky. Na pánev dejte olivový olej, osmahněte šalotku, přidejte plátky česneku, osmažte do sklovata. Poté přidejte zeleninu včetně dužiny. Vše opečte doměkka a dochuťte solí a sekanými bylinkami.

3) Směsí naplňte vydlabaný opečený lilek, posypte sýrem a zapečte v grilu nebo v troubě.

Sarmale

4−6 porcí

Také se tomuto jídlu říká sarma dělá se z naložených zelných listů. Ty mít asi nebudete, proto je musíte předvařit. Místo zelí můžete použít listy vinné.

Náš recept je z Rumunska, kdybyste sarmu ochutnali třeba v Srbsku, bylo by v náplni ještě nasekané uzené maso.

12 zelných listů, ocet, sůl, 1 cibule, olej, 800 g mletého masa (½ hovězí a ½ vepřové), mletý pepř

mletá sladká paprika, sůl, 150 g rýže, snítka kopru, 400 ml rajčatové šťávy, zakysaná smetana

1) Hlávku zelí omyjte, nožem vykrojte košťál oddělte jednotlivé listy. Dejte je do vroucí vody s octem a solí, povařte asi 10 minut a nechte ještě chvíli stát v hrnci. Po chvíli listy sceďte a zachlaďte studenou vodou. Silnější žebra rozkrojte napůl, aby se z nich lépe připravovaly závitky.

2) Na kostičky nakrájenou cibuli orestujte na oleji dosklovata. Vložte ji do mísy k mletému masu, opepřete, přidejte papriku, osolte a směs dobře promíchejte s propláchnutou rýží.

3) Do půlek zelných listů vložte porci směsi, dobře zabalte a utěsněte. Závitky naskládejte natěsno do kastrolu, navrch položte snítku kopru, podlijte vodou a vařte 45−60 minut. Ke konci přidejte rajčatovou šťávu a ještě chvíli povařte.

Tip: Podávejte nejlépe s bílým chlebem. Můžete zjemnit smetanou.

Tulumba

(10 porcí)

Sladký dezert se podává na svatbách a při slavnostnějších příležitostech. Nejprve se dozlatova frituje a pak se ještě zahorka polije sladkým cukrovým sirupem. Podává se ale vychladlá.

2 lžíce másla, 2 lžíce cukru, 2 hrnky vody, 2 ½ hrnku prosáté mouky, 3 vejce pokojové teploty, 3 lžíce krupice, 2 lžíce kukuřičného škrobu, olej na smažení

Na sirup: 3 hrnky cukru, 3 ½ půl hrnku vody, šťáva z půlky citronu

Mleté pistácie nebo kokos na zdobení

1) Nejdřív připravte sirup. V hrnci smíchejte cukr s vodou a zahřívejte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Potom stáhněte plamen na minimum a zhruba 15 minut vařte. Přidejte citronovou šťávu a ještě minutu povařte. Potom stáhněte z plotny a nechte sirup vychladnout.

2) Do menšího hrnce dejte máslo, dvě čajové lžíce cukru a přidejte dva hrnky vody. Za stálého míchání zahřívejte tak dlouho, dokud se máslo nerozpustí. Přisypte mouku a míchejte do hladka.

3)Sundejte hrnec z plotny a nechte těsto vychladnout. Pak přidejte jedno vejce, krupici a škrob a pečlivě zamíchejte.

4) Přendejte těsto do sáčku s nástavcem ve tvaru hvězdy a rozehřejte pánev s olejem. Vytlačujte podlouhlé válečky a osmažte je ze všech stran do světle hněda. Přendejte je na talíř vyložený ubrousky, které nasají přebytečný tuk.

5) Potom tulumbu ponořte do vychladlého sirupu a nechte ji nasáknout. Naservírujte na talíř, znovu polijte sirupem a posypejte pomletými pistáciemi nebo kokosem.

Související články
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi