Kouření není jen zlozvyk, který se podepisuje na naší kráse a samozřejmě na zdraví naše i našeho okolí. Kdo si „vypaluje zobák“ od rána do večera, ten má co dělat se skutečnou drogovou závislostí.
To, co s námi pravidelné potahování s cigarety dělá, je notoricky známé.
Až na pár čestných výjimek přesto nikdo z kuřáků nezačal kouřit proto, aby mu páchlo z úst při líbání, naskákaly mu vrásky rychleji než ostatním a způsobil si nějakou z nemocí spojených s kouřením.
A že jsou mezi nimi opravdové lahůdky, rakovinou (nejen) plic počínaje přes infarkt, mrtvici, šedý zákal, řídnutí kostí, astma až po chronickou obstrukční plicní nemoc.
A to jsme vynechali spoustu dalších nepříjemností a vůbec jsme se nezmínili o tom, co kouření napáchá na zdraví okolí, hlavně malých dětí.
První cigarety si člověk zapálí nejspíš proto, aby vypadal starší a protřelejší, zapadl mezi mazáky, překonal pocit trapnosti tím, že něco drží v ruce, anebo naštval maminku. Jenže časem se z kouření stane součást denních rituálů a už to bez něj nejde.
A pokud jste dost za vodou, že si můžete dovolit kupovat stále dražší cigarety, nic vás nedonutí přestat. Dokud se vám nerozsvítí (lepší varianta), anebo si na vás neposvítí lékař. Takhle to bude jednodušší:
1. Nejdůležitější je doopravdy se rozhodnout, že vy chcete přestat kouřit. Ne kvůli někomu jinému, ale kvůli sobě.
2. Jakmile jste se rozhodli, stanovte si pevný termín, od kdy nekouříte (nejpozději za 14 dní, aby vás nadšení neopustilo).
3. Uvědomte si, kdy si nejčastěji zapalujete cigaretu. Po jídle? U kávy? Ve stresu? Na zastávce? V autě? Jakmile v tom máte jasno, předem si vymyslete, co budete v té které situaci dělat místo kouření.
Mějte po ruce žvýkačky, lízátka, ovoce, pití nebo něco jiného, co odvede vaši pozornost. Po jídle si vyčistěte zuby, pijte čaj místo kávy atd.
4. Tam, kde to jen trochu jde, se vědomě vyhýbejte situacím, které máte spojené s kouřením. Nechoďte s kolegy do kuřárny. Změňte své denní návyky a zaskočte svou závislost změnou životního stylu.
5. Nevěřte tomu, že cigareta uklidňuje. Cigareta jen pomáhá vrátit do normálu abstinenčními příznaky splašenou psychiku. Až nebudete kouřit, zmizí i nutnost se uklidňovat cigaretou.
6. Začněte se hýbat, sportujte, choďte na procházky. Pohyb uvolňuje a pomůže vám přenést se přes abstinenční příznaky.
7. Někteří lidé, i když to není pravidlo, mohou začít během odvykání přibývat na váze. Část viny leží na tom, že chuť na cigaretu zahánějí mlsáním nebo pitím sladkých nápojů. Předejděte tomu. Mějte po ruce nízkokalorické jídlo, vodu, ředěné džusy.
Víc se hýbejte. I kdybyste trochu přibrali, až porazíte závislost na kouření, můžete se pustit do hubnutí. Dřív ne.
8. Najděte si spřízněné duše, třeba někoho, kdo chce s kouřením skoncovat jako vy. Řekněte o svém rozhodnutí blízkým lidem a kolegům a poproste je o pomoc. Třeba takovou, že si nebudou zapalovat před vámi. Aspoň pro začátek.
9. Rozhodně se zbavte všeho kuřáckého „nádobíčka“. Lákalo by vás…
10. Především ale navštivte některé z Center pro odvykání kouření. Tady vám totiž nejen poradí a podpoří vás, ale protože dobře vědí, že přestat je zatraceně těžké, ani vás neodsoudí, když to hned nezvládnete.
A navíc vám poradí a předepíšou i léky, které vám s odvykáním pomůžou a zmírní abstinenční příznaky.
11. Některé přípravky proti abstinenčním příznakům jsou volně dostupné v lékárně a lékárníci by vám měli být schopní dobře poradit. Jde o volně prodejný nikotin ve žvýkačkách, v inhalátoru a ve formě náplasti.
12. Kterýkoliv lékař vám může předepsat lék Vareniklin (Champix), který neobsahuje nikotin a je přímo vyvinutý k léčbě závislosti na tabáku. Není ale vhodný pro těhotné a kojící ženy.
Dalším lékem na předpis je Bupropion (nebo jiným názvem Wellbutrin, Elontril, Zyban SR). Odvykání s pomocí léků je výrazně úspěšnější.
Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock