Domů     Alternativa ke klasické medicíně
Alternativa ke klasické medicíně
17.7.2020

Uvažujete o alternativních způsobech léčby a nevíte, kam se obrátit? Většina alternativních terapií se věnuje stejným potížím a je na nás, pro kterou se rozhodneme. Přesto se ale mnoho nemocí neobejde bez klasické léčby.

Tradiční čínská medicína, TCM

Tradiční čínská medicína je dalším směrem, který je založený na celostním pohledu na člověka.

Na základě tisíciletého pozorování zákonitostí přírody i lidského těla čínští lékaři tvrdí, že to, co se odehrává v přírodě (říkejme tomu v makrokosmu), se odráží v malém měřítku i v každém z nás a v našich nemocech (člověk je vlastně mikrokosmem).

Je to velmi široký pojem, tradiční čínské metody léčení využívají mnoho různých metod diagnostiky, na které navazuje léčení šité na míru každému pacientovi zvlášť.

Cíl léčby

Cílem léčení v čínské medicíně je obnovit v lidském těle tok energie zvané čchi tím, že uvedeme do rovnováhy jin a jang a pět elementů a naučit pacienta zdravému životnímu stylu v souladu s přírodou a jeho přirozeností.

Diagnóza

Diagnóza se v tradiční čínské medicíně stanovuje na základě nahmatání pulzu na několika místech na zápěstí, prohlídkou jazyka, obličeje, stavu pokožky, nehtů a vlasů, poslechem vašeho hlasu, ale i dalších zvuků, které tělo vydává, jako kašel nebo kručení v břiše, a důkladným rozhovorem o celkovém zdravotním stavu, o životním stylu, o nemoci atd.

Využití

Tradiční čínská medicína se využívá u mnoha akutních i chronických onemocnění. Může se i kombinovat s klasickou léčbou.

Typické problémy, se kterými se Evropané obracejí k tradiční čínské medicíně, jsou alergie, migrény, bolesti, zažívací potíže, astma a různé nemoci z nachlazení.

Cena: Diagnostika cca 800 Kč, kontroly jsou levnější, cca 300 Kč, hodinová masáž zhruba 600 Kč, cena bylinných léků se velmi liší, pohybuje se zhruba řádově v desítkách či stovkách korun. Bude zapotřebí několika návštěv.

Klasická akupunktura

Akupunktura je vlastně součástí tradiční čínské medicíny. Patří sem nejen známé zapichování tenkých jehliček do různých přesně určených bodů, ale také moxování, léčba pomocí speciálních bylinných „svící“.

Základem akupunktury je učení o jin a jang a učení o pěti elementech. Životní energie čchi protéká energetickými drahami neboli meridiány, které si můžeme představit jako propojenou síť, jež spojuje různé části našeho těla.

Cíl léčby

Cílem léčby je obnovit pomocí akupunkturních jehel tok energie čchi a uvést pacienta znovu do energetické rovnováhy, a tím mu umožnit, aby se uzdravil.

Diagnóza

Léčba probíhá individuálně a to, které body je třeba stimulovat, se určuje až na základě důkladného vyšetření (diagnóza se určuje metodami běžnými v čínské medicíně, tedy diagnostikou jazyka, pulzu atd.) a stanovení anamnézy.

Využití

V našich podmínkách se využívá třeba k léčení dýchacích obtíží, zažívání, při alergiích, depresích, stavech vyčerpání, kdy se nedaří přijít na příčinu, špatné imunitě, při migrénách, poruchách spánku, ale také při revmatických onemocněních a mnoha dalších diagnózách.

Cena: Vstupní vyšetření vyjde zhruba na 800 Kč jako u TCM, ošetření asi 600 Kč. Obvykle je třeba opakovaných ošetření.

Bachova květová terapie

Tenhle druh terapie vyvinul anglický lékař Edward Bach ve třicátých letech dvacátého století. Všimnul si, že květy některých rostlin mají pozitivní vliv na lidské zdraví, protože jsou schopné pomoct mu nalézt rovnováhu.

Našel celkem 38 účinných květů a jako další komponentu použil vodu z léčivého pramene. Kapky, připravené z jednotlivých květů, mohou pomoct odbourávat napětí a oslabení člověka a posílit ho v boji s nemocí i v překonávání ran osudu. Květové esence pomůžou nastartovat a podpořit hojení a uzdravování těla i duše.

Cíl terapie

Celkem 38 květových esencí se dělí do sedmi skupin, ke kterým se řadí různé duševní stavy: únava, strach, nezájem o přítomný okamžik, osamělost, přehnaná péče o ostatní, přecitlivělost a nejistota.

Cílem použití Bachovy květinové terapie je pomoci pacientovi, aby zjistil, ve které životní oblasti jde takříkajíc špatným směrem, a potom ho nasměrovat ke změně životních postojů a způsobu života. Květové esence přitom harmonizují negativní duševní stavy.

Diagnóza

Terapeut, který využívá květové esence, může doporučit konkrétní esenci (nebo jejich kombinaci) na základě podrobného rozhovoru o pacientových potížích. Často se kombinuje s diagnostikou kineziologickou nebo některým intuitivním postupem.

Využití

Bachova květová terapie může pomáhat lidem, kteří svým negativním nastavením nebo nedobrými charakterovými vlastnostmi škodí sobě nebo svému okolí. Využívá se proto jak při tělesných, tak při duševních problémech.

Esence se užívá ve formě kapek jednou nebo několikrát denně. Kapky obsahují alkohol, takže jejich použití je třeba u vyléčených alkoholiků nutno zvážit. V takovém případě se může využít esence ve formě globulí. Během léčby se rozhodně nemají vysazovat obvyklé léky.

Cena: Ceny konzultace se pohybují zhruba v rozmezí 300 – 700 Kč za hodinu, esence se obvykle platí zvlášť, kolem 150 Kč za lahvičku. Obvykle není třeba docházet k terapeutovi často, stačí jedna či dvě konzultace.

Homeopatie

Tenhle druh alternativní léčby je u nás dost rozšířený. Hlavní princip homeopatie zní „podobné se léčí podobným“.

Princip podobnosti znamená, že přípravek, který by u zdravého člověka vyvolal podobné potíže, jaké má konkrétní nemocný člověk, se po speciální homeopatické proceduře využije k léčení.

Proměna působení látky z nebezpečné na léčivou probíhá speciálním homeopatickým postupem, při kterém se látka potencuje a dynamizuje (ředí se a zároveň protřepává).

Během léčby bychom se měli vyvarovat některých pochutin a například používat speciální zubní pastu.

Cíl léčby

Cílem homeopatické léčby je harmonizovat pacienta natolik, aby příznaky nemoci zmizely. Konkrétní léčivý prostředek homeopat volí na základě rozboru různých hlavních a vedlejších symptomů.

Diagnostika

Léčitel – homeopat hledá homeopatický přípravek, který vykazuje stejné příznaky, jako jsou příznaky, kterými trpí nemocný člověk. Homeopatické prostředky jsou podávány ve zředěné (takzvaně potencované formě).

Využití

Homeopatická léčba má svá omezení, při akutních onemocněních je třeba obrátit se na klasickou medicínu. Využívá se u psychosomatických potíží, často u alergií, ekzémů a podobně, při léčbě dětí, zvířat či ve sportovní medicíně.

Cena: Za úvodní vyšetření zaplatíte zhruba 1000 – 1200 Kč za hodinu, cena se liší v závislosti na terapeutovi. Za kontroly zaplatíte méně, zhruba 400 Kč, a kontrol bude zapotřebí několik.

Ajurvéda

Také ajurvéda léčí člověka jako celek. Každý člověk je tvořen stejně jako všechny věci na světě z pěti základních elementů – prostoru, vzduchu, ohně, vody a země, a je ovlivňován třemi životními energiemi zvanými dosha.

Dóša určuje druh temperamentu a životní energie. Každý člověk má podle ajurvédy všechny tři druhy energie, některé má víc, některé míň. Souhra těchto energií vytváří konstituční typ člověka.

Cíl léčby

Souhra energií rozhoduje o našich silných a slabých stránkách, o náchylnosti k určitým nemocem, o vztahu mezi tělem a psychikou i o tom, jak budeme reagovat na určité potraviny, vlivy počasí, léky a tak dále.

Dóši na sobě vzájemně závisí, a abychom zabránili vzniku nemoci, musí být v co největším souznění. Ajurvéda je prastará věda, která se neomezuje jen na u nás známé masáže či cvičení jógy.

V Evropě se ale obvykle se skutečnou ajurvédskou medicínou nesetkáme, nabízejí se tu jen některé „líbivější“ a jemnější techniky.

Aby se vyrovnala nerovnováha, využívají se půsty, olejové masáže, koupele, různé formy meditace, jóga, barvová terapie, aromaterapie nebo muzikoterapie.

Ajurvéda zná také asi 5000 různých léčivých rostlin a používají se i ajurvédské léky – tady je ale třeba zvýšené opatrnosti a dobře zvážit, kde takový lék kupujeme.

Diagnostika

Na počátku léčby lékař vyšetří pacienta pohmatem, čichem, poslechem a dopodrobna se vyptá na životní styl. Ajurvéda využívá i diagnostiku pomocí vyšetření tepu, prohlídkou jazyka, tváří, očí, nehtů a rtů.

Využití

V našich podmínkách se ajurvéda používá hlavně u psychosomaticky podmíněných nemocí, tedy tam, kde se za vznikem nemoci skrývá nějaký psychický problém.

Cena: Úvodní celkové vyšetření stojí asi 1000 Kč a trvá přibližně hodinu. Za jednotlivé procedury se platí v řádech několika set korun do zhruba 2000 Kč, ale náklady se velmi liší.

Procedury je třeba opakovat, správně by bylo vhodné chodit na ošetření pravidelně s delším časovým odstupem.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý