Relaxační kresba je báječná metoda pro každého, kdo se cítí psychicky unavený a přetažený, protože neumí vypnout a odpočívat. Zentagle vás to naučí.
Nadání pro kreslení nepotřebujete. Obrázky vznikají intuitivně.
Co skutečně potřebujete, je základní výtvarná výbava, která by měla zahrnovat pero pro kresbu tuší a tužky síly 2H a 2B. Pořídit byste si měli dále skicák pro nácvik denních úkolů s motivy a pak kvalitní čtvrtky z papíru s vyšší gramáží.
Autorka publikace, odkud návod čerpáme, dokonce používá vysoce jakostní italský značkový papír Tiepolo. A to nejen pro zajímavou strukturu jeho povrchu, který zvyšuje kouzlo kreseb, ale také pro jeho hodnotu.
Pokud totiž použijeme kus laciného papíru, i kresba pro nás bude podobně laciná. Naopak obrázku na kvalitním materiálu si budeme považovat daleko více.
Co je zentangle?
Teď už k vlastní metodě – spojuje sílu meditace a hlubokého ponoření mysli, k němuž dochází, jakmile se zcela soustředíme na určitou činnost. Je to vlastně stav hodně podobný meditaci, ale přijatelnější pro aktivně založené povahy.
A určitě s ním máte zkušenost, každému z nás se mnohokrát v životě stalo, že jsme se tak zabrali do nějaké činnosti, až jsme přestali vnímat okolí. Zentagle navozuje tento stav cíleně a skrze kresbu vede k hlubokému duševnímu uvolnění.
Současně se budou zlepšovat i vaše kreslířské schopnosti, protože ruku nepovede vaše bdělé já, ale jeho šikovnější meditační dvojče.
Nácvik v krocích
Zentangle začíná jednoduchými obrazci a motivy, které si lehce nacvičíte i bez výtvarného nadání. Právě k nácviku potřebujete skicář. Jakmile si s motivem budete jistí, pak nazrál čas přenést ho na tvrdou čtvrtku. To je výtvarná část práce. Meditační se soustřeďuje na uvolněnost během kresby:
Najděte si pro začátek klidný koutek, později budete schopni obrázky tvořit i bez ohledu na okolí, ale pro první nácvik je klid důležitý.
Než vezmete do ruky tužku, vypusťte všechno ostatní z mysli a soustřeďte se jen na tento okamžik. Vnímejte příjemný pocit z toho, že budete něco tvořit. Klidně se usmějte.
Nechte ruku, ať sama určuje tahy, nevkládejte do nich mnoho vůle. Ruka by měla být lehká, aby linie bez úsilí samy vyplynuly z pohybu tužkou.
Začínáme
1. Obrázky se kreslí na čtvrtky ve tvaru čtverce o straně 8,9 cm. Nejdříve uděláme tužkou tečku v každém rohu, vždy asi 6 mm od jeho vrcholu. Tečky pak spojíme konturou, která nemusí být nutně rovná. Pak vytvoříme linie vnitřního členění plochy čtverce.
Její vedení by mělo být zcela intuitivní, může mít jakýkoli tvar, může být i přerušovaná, jak to odpovídá vašemu momentálnímu cítění.
2. Teď vezmeme do ruky pero. Pomalu obrázkem otáčejte a nechte se inspirovat obrazci, které vnitřní linie vytvářejí. Až vás nějaký zaujme, začněte ho vyplňovat vzorem, který se právě tam podle vás hodí.
Právě tyto vzory se postupně nacvičují, ale můžete ponechat prostor i vlastní fantazii.
3. Až vyplníte plošky perokresbou vzorů, vezměte měkkou tužku a přidělejte stínování. Nejprve tužkou u okraje vzoru, pak ho prstem rozmažte. Stínování by měla být směrem k okrajům tmavší a směrem dovnitř světlejší. Obrázek tak začne získávat na plastičnosti.
4. Kresbu pootočte a prohlédněte si ji ze všech úhlů. Rozmyslete si, který pohled je nejzajímavější a jak chcete, aby okolí vaši kresbu vidělo. Podle toho vyberte místo pro vaši iniciálu, kterou pak přidáte perem vpravo dolů. Těšte se ze svého díla.
Nácvik vzorů
Publikace, z níž tento návod čerpáme, uvádí podrobné návody na nácvik v době 42 dní. Pro seznámení s metodou uvádíme první dva dny.
1. den
Procvičovat se bude první trojice jednoduchých motivů. Statický je velmi snadný, dbejte jen na stejnoměrné mezery, aby tahy nesplývaly. Naopak u Uhlíků se netrapte tím, že byste udržovali stejnou velikost koleček.
Důležité je spíš kreslit pomalu a lehce, aby tvary byly opravdu kulovité. U Měsíčku je důležitá rovnoměrnost mezer, protože pomáhá navodit dojem rovnováhy.
Kromě motivů budeme cvičit iniciály. Kombinujte tvary písem tak dlouho, až se vám bude výsledek líbit a přijmete ho jako svůj podpis.
A zde je obrázek sestavený z těchto motivů.
2. den
Motiv Jezdecký most má jako základ čtvercovou nebo kosočtvercovou síť. Zúžením ok v okrajové části motivu pak dosáhnete plastičnosti dojmu.
Nekton a Kostřava jsou vzory, které mohou zůstat otevřené a vzdušné. Toho dosáhnete širšími mezerami mezi jednotlivými motivy.
Obrázek v kombinaci motivů z prvního a druhého dne.
Doporučujeme: Kompletní návody na nácvik relaxační kresby najdete v publikaci nakladatelství Metaforma Zentangle – relaxační obrázky.
Text: Lenka Korandová, foto: z publikace Zentangle – relaxační obrázky, vydala Metafora