Existují značné rozdíly mezi čištěním zubů a správným čištěním zubů. Neznalost zásad zubní hygieny je o to horší, že preventivní prohlídky školáků a předškoláků nejsou povinné. Jak si však udržet chrup v kondici po celý život?
Zuby se dětem začínají vyvíjet už v prenatálním stadiu a přelomovým obdobím je jejich prořezání. Od té doby jsou spolu s potravou vystaveny vnějším vlivům, zejména tvořícímu se povlaku, který může i za vznik kazu.
Kaz napadá skupiny zubů, někdy dokonce celý chrup. Mléčný chrup je náchylnější k jeho tvorbě, protože sklovina prvních zubů je měkčí a rychleji se odře. To, v jakém stavu máme mléčné zuby, výrazně ovlivňuje správný vývoj dospělého chrupu. Na zkažených mléčných zubech se totiž jen těžko může vyvinout zdravý stálý zub.
Kdy začít s čištěním?
Při péči o zuby kojenců je vhodné dvakrát denně používat vatovou tyčinku nebo měkký hadřík a přední a zadní stranu zubů očistit od lepkavých zbytků mléka či kaše.
Do tří let by měli čistit svým potomkům zoubky rodiče, do osmi by měli na tuto činnost už jen dohlížet, případně zuby ještě dětem dočišťovat. Teprve od osmi let mají ratolesti motoriku vyvinutou natolik, že jsou schopné si samy chrup správně vyčistit.
Jak naučit dítě správně čistit zuby?
S péčí o dětský chrup je třeba začít už od chvíle, kdy vyrazí první zoubek. Velmi brzy by také rodiče měli s dítětem dojít k zubaři nebo ke specialistovi na dentální hygienu. Ten jim vysvětlí, jak se o dětské zuby starat, aby byly v co nejlepší kondici.
Čím dřív se pak dítě naučí zásadám správné hygieny, tím lépe je bude využívat po celý svůj život. Technika, stejně jako čisticí pomůcky se vyvíjí s přibývajícím počtem zubů a s věkem dítěte.
Postupně se mění technika i pomůcky
Později čistíme zuby velmi měkkým dětským zubním kartáčkem bez zubní pasty, tu můžeme začít používat až v době, kdy je dítě schopno pěnu vyplivnout a pastu nepolyká.
Do šesti let věku se doporučuje volit dětské zubní pasty, které mají nižší obsah fluoru než pasty pro dospělé. Vhodnou techniku čištění doporučí stomatolog v závislosti na věku a zručnosti dítěte.
Jakmile to schopnosti dítěte umožní, měl by s ním stomatolog nacvičit i čištění mezizubních prostor nití. Čištění zubů je zdánlivě jednoduchá činnost, ale abyste se o chrup svého potomka starali správně, je zapotřebí dodržovat určitá pravidla:
Začněte co nejdříve – seznamte děti s kartáčkem už odmalinka, aby ho považovaly za nedílnou součást hygieny. K dostání jsou kartáčky pro kojence, nebo jim lze čistit zuby silikonovým nástavcem na prst.
Čistěte zuby zábavnou formou – aby si dítě na čištění zubů snáze zvyklo, zkuste chutnou dětskou pastu a veselý kartáček s obrázky, které si potomek sám vybere.
Snažte se jít příkladem – ukažte dítěti, že si také pravidelně čistíte zuby a že to není nepříjemné. Naučte ho, jak si čištění zpříjemnit třeba při oblíbené písničce.
Pomozte si pohádkami – zpívejte písničky nebo vyprávějte pohádky o Zoubcích, Kazících a Kazizubech, které ničí zuby. Dejte si závod s potomkem a hrajte si.
Navštivte hygienistku – dentální hygienistka s dětmi nacvičí správnou techniku čištění zubů, důkladné čištění jak celého povrchu zubů, tak mezizubních prostor. Poradí, které zubní pasty a kartáčky používat a jak s nimi zacházet. V ordinaci může hygienistka odstranit zubní kámen nebo vyleštit povrch zubů.
Nevyhrožujte zubařem – zubní lékaři nedoporučují, aby se dětem vyhrožovalo vrtáním a bolestí. Negativní výroky v souvislosti s návštěvami zubaře jsou naprosto nevhodné.
Návštěva u zubaře není důvod k lítosti a používání zubaře jako výhrůžky naruší vztah dětí ke stomatologovi, který se možná už nikdy nespraví.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock