Hladké nohy bez jediného chloupku? Klidně, jen se musíme rozhodnout, jakým způsobem se s nechtěným porostem vypořádat. Když vypustíme opalování nad plamenem a stříhání nůžtičkami, zbývá ještě spousta možností.
1. Žiletka
Je to rychlé a jednoduché. V zásadě nepotřebujete nic jiného než holítko. Ani pěna není nutná, v nouzi si vystačíte i se sprchovým gelem. Oholit se stihnete každý den pod sprchou.
Rizika
Kromě pořezání (pro diabetiky je tenhle způsob depilace tabu) hrozí, že si kůži podráždíme. A pak jsou tu samozřejmě ty nehezké červené pupínky, které se často objevují, obvykle v oblasti bikin.
Výsledek
Nohy jsou po oholení krásně hladké. Nicméně chloupky jsou jen odříznuté, ne odstraněné i s cibulkou, takže velmi rychle znovu dorostou.
Tip
Zarůstání chloupků můžete zabránit, když před holením odstraníte odumřelou kůži peelingem nebo lufou či jemným kartáčkem. Nohy osprchujte horkou vodou, oholte a nakonec znovu osprchujte, tentokrát studenou, aby se póry zatáhly. Rozhodně nezkoušejte peeling až po holení, kůže už má i tak dost starostí.
2. Epilační strojek
Epilace strojkem je celkem rychlá a jednoduchá, nicméně není úplně pro každého. Na to, abychom se zbavili porostu na nohou, je výborná, ale citlivější povahy si rozmyslí, jestli budou strojek používat i jinde.
Rizika
Ačkoliv se výrobci snaží epilaci zpříjemnit, co mohou (třeba tím, že do strojku zabudují i chlazení), při epilaci se chloupky vytrhávají a to prostě bolí. V intimních partiích to je dost nepříjemné, co si budeme namlouvat.
A v podpaží bychom si měli epilaci strojkem rozmyslet, protože vytrháváním můžeme poškodit i potní žlázy a způsobit si zánět.
Výsledek
Nohy jsou při pravidelném používání strojku krásně hladké a kůže vypnutá. Je to mimo jiné i proto, že vedlejším efektem epilace je peeling.
Tip
Chcete-li se zbavit chloupků strojkem i v oblasti bikin, před zákrokem chloupky zkraťte. Strojek je snáz zachytí a vytrhne a nebude to tolik tahat.
3. Studený nebo horký vosk
Holení studeným voskem je jednoduché a účinné a depilační voskové proužky koupíte v každé drogerii. Epilace horkým voskem je účinnější, ale lepší je to nechat na kosmetičce.
Rizika
Kdo se bojí, že to bude bolet, má pravdu. Depilace voskem není procházka růžovým sadem. Každý to samozřejmě může cítit trochu jinak a také některé naše partie jsou citlivější než jiné.
Výsledek
Kůže je po depilaci voskem hladká, ale může se objevit ošklivé zarudnutí a také ne všechny chloupky zmizí. Může se objevit zarudnutí a podráždění kůže.
4. Cukrová masa
Cukrová masa je karamelizovaný cukr smíchaný s trochou citronové šťávy. Dá se koupit, ale i vyrobit vlastnoručně, jen to zabere dost času. Depilace cukrem je podle mnohých příjemnější a šetrnější než použití vosku.
Rizika
Rizika nejsou, snad jen že budete mít chuť pořád ochutnávat. Jedinou nevýhodou je, že to dlouho trvá a navíc udržovat hmotu správně teplou a zároveň ji na sebe natírat je dost o nervy. Raději si na to pozvěte kamarádku.
Výsledek
Zůstane vám míň chloupků než po použití klasického vosku, ale neoholíte se dokonale všude. Tip
Chloupky by měly být před holením alespoň týden odrostlé, aby se měl cukr na čem zachytit.
5. Chemická depilace
Depilace krémem, respektive depilační pěnou je rychlý. Krém se nechá působit jen pár minut a potom se setře přiloženou stěrkou. Hodí se i na citlivější místa.
Rizika
Je to přece jen chemie, takže depilační krém je tabu pro ty, kdo mají citlivou nebo podrážděnou kůži. Když krém necháme působit déle, než se má, můžeme skončit s nehezky flekatýma nohama.
Výsledek
Výsledek se velmi liší podle toho, jak silné chloupky máme. Někomu krém „zabere“ a nohy má bez jediného chloupku, jiný musí nakonec sáhnout po žiletce.
6. Laser
Laser dokáže odstranit chloupky natrvalo, protože zničí cibulku, ze které vyrůstá. Nicméně je to metoda časově i finančně náročná, takže se hodí spíš na menší plochy. Je rychlejší než fotoepilace.
Rizika
Několik týdnů před epilací bychom se neměli opalovat, hrozí riziko vzniku jizev. Slunci bychom se měli vyhýbat i šest týdnů po zákroku.
Výsledek
Laserová epilace by měla mít trvalý efekt, ale počítejte s tím, že budete muset přijít několikrát.
7. Fotoepilace
Při fotoepilaci se používá pulzní světlo, které se „střílí“ na místo, které chceme zbavit chloupků. Melanin, barevný pigment obsažený v kůži, teplo přijímá a vede je dál k cibulkám, které tím zničí.
Vznikají při tom vysoké teploty, takže se používá gel proti bolesti a místo se v průběhu zákroku neustále ochlazuje.
Rizika
Fotoepilaci podstupujte jen u dermatologa a po předchozí prohlídce. Tři týdny před a stejnou dobu po zákroku nechoďte na slunce. Tahle metoda je vhodná pro ty, kdo mají tmavé chloupky. Ostatní by měli sáhnout po něčem jiném.
Výsledek
Po několika sezeních (šesti až osmi) v odstupu několika týdnů bychom měli mít od chloupků navždy pokoj.
Text: Kateřina Rodná Foto: Shutterstock