Drobky na stole, hlína z květináče, rozsypaný popelník. Anebo pár smítek na koberci. Smeták s lopatkou to nezvládne, ale tahat vysavač z komory se vám taky nechce. Pomůže ruční vysavač nebo mechanický smeták a nejnověji i robotický vysavač.
Jak vybrat ruční vysavač
Při výběru je dobré si nejprve uvědomit, jaké typy vysavačů jsou na trhu vůbec k mání. V oblibě jsou akumulační – ruční vysavače, nebo moderní robotické vysavače. Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody i účel.
Mechanické zametače a smetáky se dnes používají už jen výjimečně. Při výběru vysavače si dobře rozmyslete účel, ke kterému jej budete nejvíce využívat. Rovněž si promyslete i prostor, kde jej budete skladovat. Vysavače, i ty ruční, se dost liší svými rozměry.
Který je lepší?
Ruční vysavač se hodí k vysávání drobných nečistot – spíš sypkých, například v kuchyni rozsypané koření, mouka a další drobky, nebo menších ploch na koberci. Existují však i AKU – vysavače, které hravě zvládnou i rozlitou vodu.
Lze je používat třeba i k čištění interiéru auta, ale i na stůl politý polévkou. Výhodou je nízká spotřeba energie, pohotovost – je ihned po ruce, a skladnost – zabere minimum místa.
Nevýhodou je, že dobře sají jen z hladkých ploch, jinak se dost nadřete a dáte si na čas. Ceny jsou ovšem velmi příznivé – už od 400 Kč nahoru.
Robotické vysavače měly ulehčit práci a nahradit nepříjemné vysávání pomocí klasických pokojových vysavačů.
Tento přístroj ve tvaru disku popojíždí bez zásahu majitele po podlaze a sbírá nečistoty, jen občas si dojede dobít energii do elektrické základny. Lze jej naprogramovat – v jakém intervalu se má pohybovat, kdy se zapne, kdy vypne.
Bezpracné použití ale má své mouchy. Nerovnosti terénu, překážky na zemi, zachycení za nábytek a hlavně – slabý tah vysávání a nízká účinnost. V neposlední řadě i vyšší cena dělá z robotického vysavače spíš vedlejšího pomocníka.
Velké nečistoty bude nutné vyluxovat dodatečně klasickým sběrným vysavačem. Cena je vyšší než u klasických vysavačů a vesměs se pohybuje od 6 tisíc Kč výš.
Mechanický smeták se hodí do míst, kde není zavedená elektřina, nebo je daleko k zásuvce. Nejlepší uplatnění proto najde na chalupách či v dlouhých chodbách. V bytě nezabere moc místa, je lehký a snadno se přenáší.
Pracuje na principu válečků opatřených kartáči, umístěných v pevné konstrukci, které se otáčejí podle pohybu koleček po podlaze. Rukojeť lze většinou přizpůsobit výšce zametajícího.
Není určený pro velké znečištění a je vhodnější spíš pro pohyb po koberci, kde sbírá smetí. Nemá však žádnou sběrnou nádobku, takže nesebere sypké hmoty, jen je zamete. Kartáče se musí ručně čistit. Dnes už se používá jen omezeně. Cena se pohybuje kolem 700 Kč.
Bezdrátový zametač využívá bezdrátové připojení, kdy se během úklidu nepotřebuje napájet. Největší výhodou je rychlé použití a jeho dosah.
Plochá konstrukce, kterou se vysává, je vybavená odnímatelnými rotujícími kartáči, které dosahují rychlosti až 3–4 000 otáček za minutu.
Čistič, stejně jako mechanický smeták, nemá sáček na smetí, takže nemusíte dokupovat nové náhradní sáčky jako do klasického vysavače. Má prodlouženou rukojeť a velmi lehkou konstrukci, která hladce klouže po podlaze.
Sbírá nečistoty ze všech čtyř stran a díky schopnosti otáčet se o 360 ° nevynechá žádný kout. Cena je samozřejmě vyšší než u mechanického smetáku, podle výkonu se pohybuje od 900–1600 Kč, ale i výš.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock, archiv firem