Domů     Maďarsko není jen Balaton
Maďarsko není jen Balaton
3.6.2020

Říká se, že kdekoliv v Maďarsku píchnete do země, vytryskne voda. A je málo pravděpodobné, že nebude léčivá. V současnosti v zemi evidují přes tisíc termálních léčivých pramenů! A zdá se, že i letos v létě bude vycestování do Maďarska nakonec možné!

Do maďarských lázní můžete vyrazit po celý rok. Mezi českými turisty patří k nejoblíbenějším.

Relativně krátká vzdálenost, kterou ujedete autem za pár hodin, kvalitní služby, příjemné prostředí a stovky léčebných pramenů přitahují hosty se zdravotními obtížemi, i turisty, kteří si chtějí odpočinout a dopřát si blahodárné koupele a procedury.

V posledních letech tu vyrostlo množství aquaparků a termálních areálů, které lákají k pobytu i rodiny s dětmi. Hotely a penziony nabízejí wellness pobyty a víkendy s balíčky plnými procedur a odpočinku.

A ke všemu úžasné speciality maďarské kuchyně, hojně zalévané kvalitním místním vínem…

Je z čeho vybírat

Největším termálním areálem ve střední Evropě je Hajduszoboszló na východě nedaleko Debrecenu. Pro všechny věkové kategorie se hodí i termální lázně Sárvár, Bük, Györ, Eger, Kehidakustány, Zalakaros, Harkány, hradní lázně v Gyule… Je jich zkrátka moc.

Lázně Hévíz Jezero dobré naděje – tak nazývají revmatici největší (téměř 5 ha) přírodní termální jezero Evropy v Hévízu, s teplotou vody 33–34 °C v létě a 26–28 °C v zimě. Rozlévá se v jihozápadním cípu Balatonu, v rozsáhlém parku poblíž Keszthely.

Jeho mírně radioaktivní, horká voda obsahuje síru, alkalické látky, uhličitany, a zejména soli vápníku. Zaplavat si můžete kolem domů postavených na kůlech. Oblak páry nad jezerem nabízí unikátní scenérii a originální koupel pod širým nebem.

Vynikající léčebné účinky vody byly doporučovány už ve středověku a v roce 1795 bylo na břehu jezera vybudováno koupaliště.

Tip Paní domu: Zdejší lázeňská koupací kúra je vhodná pro léčení kloubových onemocnění, revmatických potíží, nemocí pohybového ústrojí a páteře, i při gynekologických obtížích.

Jako pitná kúra pomáhá například při léčení poruch zažívacího systému. Hévíz je město s rekreačním zázemím, které mu umožňuje přijímat hosty po celý rok. V areálu najdete dětský bazén a speciální bazén pro batolata do tří let.

Zalakaros, ležící přibližně 30 km na jihozápad od Balatonu, při cestě k chorvatským hranicím, je jedním z novějších lázeňských středisek. Tamní 85–99 °C horké prameny byly pro léčebné účely objeveny před několika desítkami let při hledání ropných ložisek.

Zřídla poskytují léčivou vodu s obsahem jódu a brómu a mají ze všech maďarských lázeňských vod nejvyšší obsah fluóru. Jsou tu tři bazény pod širým nebem a vanové koupele pro veřejnost. Nachází se tu i půl hektarové, z části kryté jezero.

Tip Paní domu: Ve formě koupelí se zalakarošská voda hodí pro léčení pooperačních stavů, pro léčení nemocí pohybového ústrojí, pro rehabilitace a je účinná i při léčení chronických gynekologických potíží.

Oblíbené severomaďarské letovisko Eger, to jsou radonové koupele, pikantní kuchyně a výtečné místní víno. Snad na každém kroku tu narazíte na rodinný vinný sklípek.

Dominantou kouzelného města s historickou atmosférou je středověký hrad, prohlédnout si můžete i řadu tureckých památek a baziliku. Zdejší hydrogenuhličitanová voda je bohatá zejména na vápník a hořčík a řadí se mezi radioaktivní termální vody.

Tip Paní domu: Do Egeru se jezdí léčit hlavně lidé trpící poruchami pohybového ústrojí a revmatismem, ale i ti, které trápí chronické pocení.

Na hranici s Rumunskem

Jedno z vyhlášených lázeňských míst je Gyoparosfurdö u Orosházy. Další zajímavostí nížinného kraje u rumunských hranic, kam český turista často nezavítá, jsou lázně v Gyule, městečku proslulém jedním z největších cihlových hradů v zemi.

Raritou je i Mezöhegyes. K jeho návštěvě máte hned několik dobrých důvodů. Buď si připomenete zašlou slávu c. k. rakousko-uherské monarchie, nebo máte rádi koně.

Zdejší hřebčín založili už v roce 1785. Dnes tu chovají necelé čtyři stovky lipicánů a historický areál usiluje o zápis na seznam UNESCO. K historickým exponátům patří i kočáry, saně, oděvy i další výstroj starých husarů.

Sláva starých lázní Gyopárosfürdö Město Orosháza proslulo husími játry, ale ještě slavnější však jsou zdejší termální lázně u nedalekého jezera Gyopáros. Od roku 1870 tu začaly růst lázeňské budovy a dnešní lázně jsou druhé největší v oblasti.

Tip Paní domu: Léčí si tu můžete revmatické obtíže, stavy po komplikovaných zlomeninách a další problémy kloubů a kostí.

Gyula, město pod hradem je prý nejhezčím v okolí řeky Körös. Nad vodní hladinou ční majestátní pevnost ze 14. století, ve své době téměř nedobytná a dnes jediná dochovaná vodní tvrz v Maďarsku. V létě se tu hraje divadlo.

Lázně se nacházejí v původním zámeckém parku a patří k největším krytým v zemi. Nečekejte jeden bazén, je jich tady spousta a třetina má léčivou vodu. Vyvěrá zde nejteplejší lázeňský pramen v zemi.

Tip Paní domu: Do lázní by se od nás měli vypravit na zotavenou zejména sportovci a ženy po gynekologických obtížích.

Ve stínu letovisek…

Tapolca – je známá svými krasovými jeskyněmi. Kromě podívané pro oči vykazuje mikroklima v jeskyních i léčivé účinky při alergiích a astmatu. Relaxovat a zároveň se léčit lze i v Jeskyni jezer – největší turistické atrakci Tapolcy.

V tříposchoďovém jeskynním systému si lze půjčit lodičku a obdivovat originální krápníkové útvary.

Bukfordo – je to méně známé, za to nejnovější lázeňské centrum v Maďarsku. Má unikátní termální pramen o teplotě téměř 60 °C s mimořádně vysokým obsahem železa, vápníku a hořčíku.

Bük – zrekonstruované lázně leží v místě, kde se setkává podhůří Alp a Malá uherská nížina. Na ploše 14 ha poskytují vynikající podmínky pro odpočinek, sport i léčbu.

Celkem 27 léčivých, plaveckých i speciálních bazénů pro nejmenší využívá pramenů teplých až 38 °C.

Sravár – je jedním z nejbližších lázeňských měst od našich hranic, uprostřed zeleně, vedle soustavy rekreačních jezer. Lázně mají rodinnou atmosféru a velmi dobrou a účinnou léčivou vodu.

Korunou je Budapešť Královna mezi maďarskými termálními lázněmi je metropole Maďarska. Nabízí spojení památek, atmosféry hlavního města a zároveň relaxaci v termální vodě.

Ať si vyberete léčebné lázně Lukács (v provozu od 1937), Královské lázně z 16 století, lázně Rácz nebo snad nejznámější lázně Budapešti Géllert z roku 1918 nebudete litovat.

Odpočinek v termálech zkombinujte s prohlídkou Budapešti. Vezměte si průvodce, který se vám bude osobně věnovat.

Dopřejte si čas strávit v Maďarsku alespoň jeden relaxační víkend (nejlépe zimní, jarní či podzimní) s wellness procedurami a návštěvou termálních lázních. Do Maďarska můžete cestovat autem nebo autobusem z mnoha míst v Čechách a na Moravě. Prohřejete si tělo a budete rádi vzpomínat!

Nevšední kulinářský požitek

Maďarská kuchyně se vyznačuje rozmanitostí chutí i vzhledu pokrmů. Světovou gastronomii obohatila například o guláš, Maďaři však rozlišují čtyři druhy tohoto pokrmu:

klasický guláš se podává v hlubokém talíři a jí se lžící,

perkelt je hustší a připravuje se výhradně z kližky,

v paprikáši je víc šťávy a před jídlem se do něj přidává smetana,

v tokáni nikdy není paprika a maso bývá nakrájené na krátké a tenké nudličky.

Do Maďarska můžete vycestovat nejen autem po vlastní ose, ale i vlaky Českých drah. Prahu, Brno a Budapešť spojuje denně šest párů přímých vlaků EuroCity. Zpáteční jízdenku lze zakoupit v eShopu ČD.

Blahodárné účinky termálních pramenů na území dnešního Maďarska objevili už římské legie. Nedaleko dnešní Budapešti vybudovali lázeňské město Aquincum. Teplé prameny využívali především k léčení a rehabilitaci legionářů znavených bojem.

Římané důmyslně využívali výhřevnost pramenů také k vytápění svých příbytků. Archeologové zde objevili pozůstatky domů s dvojí podlahou, v nichž protékala teplá voda. Podobně objevili výhody zdejších termálních pramenů o několik století později také Turci.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi