Domů     Elektrické hrnce usnadní vaření
Elektrické hrnce usnadní vaření

Rýžovar, mlékovar, friťák, parní či multifunkční hrnec… Od dob našich babiček, které rozlišovaly kastroly jen na malé a velké, nebo maximálně na hrnce na brambory, na vodu a na maso, už kuchyňské nádobí svou funkčností pokročilo mílovými kroky.

Dnes používáme na přípravu snad každého jídla jinou nádobu. Některé stavíme přímo na plotnu, jiné – se spoustou vychytávek (časovače, kontrolky, nastavitelné termostaty, bezpečnostní pojistky aj.) – připojujeme do zásuvky. Takové většinou vaření ještě víc zrychlí a zjednoduší.

Teflon a nerez vedou

Nejen pánve, ale i většina elektrických hrnců využívat na úpravu vnitřních stěn a dna antiadhézní úpravu – teflon. Materiál umožňuje vařit s minimálním množstvím oleje bez připálení. Klasiku ovšem představuje nerezové nádobí.

Kvalitní hrnce ze silnějšího materiálu jsou opatřeny termoakumulačním sendvičovým dnem. Pokrmy se v nich nepřipálí a navíc šetří energii. Nerezové hrnce se snadno udržují, odolávají nárazu i extrémním výkyvům teploty a snadno se myjí.

Elektrické tlakové hrnce

Elektrický tlakový hrnec dokáže uvařit rýži, mléko, vejce, a další přílohy, jako třeba zelí, čočku či brambory, bez toho, aby se připálily.

Hrnec se dá použít také bez víka, kdy v něm můžete smažit řízky, obalový sýr, hranolky, houby – prakticky nahradí fritovací hrnec.

„Chytré“ multifunkční hrnce

Příprava oběda či večeře se v nich obejde bez složitých příprav a dlouhého vaření, pečení nebo smažení. Multifunkční elektrické hrnce například zajistí přípravu jídla bez nutnosti míchání.

Samy bez pomoci dokážou nejen vařit a péct, ale i ohřívat jídla a připravovat zdravé pokrmy v páře. Některé dokonce fungují také jako fritéza nebo gril.

Malý „parní stroj“

Parní hrnec v mnoha domácnostech už určitě patří mezi nepostradatelné kuchyňské pomocníky. Jídlo se v něm připraví skoro samo, je zdravější, chutnější a barevnější, než kdybyste ho smažili třeba na oleji.

Na trhu seženete hrnec i za pár set korun (stojí od 600 do 4000 Kč), ale bez ohledu na pořizovací cenu mají přístroje i své nevýhody.

Výhody – jídlo si zachová víc nutričně významných látek oproti klasickému vaření ve vodě. Hrnce umožňují přípravu většího množství jídla najednou (maso i přílohy současně, bez spojení chutí).

Nevýhody – jídlo připravené v páře nemusí chutnat každému. I když si zachovává lepší výživové vlastnosti, bývá mdlé. Hotový pokrm je třeba dochutit až po skončení přípravy.

I když jsou vybaveny automatickými programy, práci za vás neudělají. Jsou pomalejší oproti vaření ve vodě i v porovnání s vařením v páře pomocí hrnce a pařáčku. Větší množství jídla v hrnci vaření dál prodlužuje.

Parní hrnec se tak často řadí mezi kuchyňské přístroje, které brzy omrzí a skončí zastrčené vzadu v kuchyňské lince.

Jak vařit v rýžovém hrnci?

Podle návodu odměříte rýži, pečlivě properete, vlijete předepsané množství vody a zapnete. Pozor, v rýžovaru se rýže vaří klidně i tři čtvrtě hodiny. Ale je výborná a má přesně tu správnou strukturu, jak ji znáte z asijských restaurací.

Rýže drží u sebe, takže jde skvěle nabírat hůlkami, a přitom není rozvařená. Například na sushi stačí nasypat rýži do hrnce, uvařit, a pak ji jen zalít rýžovým octem oslazeným cukrem. Takhle dobře ji v klasickém hrnci neuvaříte.

Další výhodou je možnost nechat po uvaření hrnec v chodu, a on rýži uchová horkou a ve stejném stavu dalších 10 hodin. Ceny rýžovarů startuj na cca 400 Kč, za ty lepší si připlatíte – od 1200 Kč i víc.

Klasický „friťák“

Fritovací hrnec je praktickým pomocníkem do každé domácnosti. Oproti smažení na klasické pánvi má totiž příprava jídel ve fritéze řadu výhod. Jídlo smažené ve fritovacím hrnci nenasákne tolik olejem, jako při smažení na pánvi. I doba přípravy jídla je podstatně kratší.

Při výběru nového „friťáku“ můžete vybírat ze tří typů

fritéza se skrytým topným tělesem.

fritéza s topným tělesem ponořeným v oleji

rotofritéza (má nakloněné dno a rotující koš, výhodou je rovnoměrné smažení a úspora použitého oleje)

Hrnci by neměla chybět kontrolka ohřevu oleje, tepelná pojistka, filtr pachů a tuku na víku a filtr oleje. Další užitečnou součástí je trubička pro vypouštění oleje, prostor pro uschování elektrické šňůry nebo lapač vysrážených par.

Čištění fritézy je mnohem jednodušší, má-li odnímatelné části. Ty se dají umýt také v myčce. Na trhu jsou dostupné fritovací hrnce o obsahu 0,5 až 4 litry oleje.

Cany u těch levnějších se pohybují od 800 Kč, u těch kvalitnějších s více funkcemi od 1800 Kč výš, běžně i přes 5000 Kč.

Zavařovací hrnec

Pokud každoročně zavařujete ve velkém, vyplatí se pořídit elektrický zavařovací hrnec. Zavařuje a sterilizuje, odšťavňuje, vaří a ohřívá.

V praxi to znamená, že v hrnci můžete ovoce nebo zeleninu uvařit a poté sterilizovat ve sklenicích, ale stejně tak v něm můžete připravit masové konzervy. Při větších sešlostech hrnec poslouží i k uvaření čaje, svařáku, grogu, polévek a omáček.

V zavařovacích hrncích lze nápoje a pokrmy také přihřívat. Na výběr je smaltovaná verze, nebo nerezová. Smalt je odolný proti poškrabání, nerez má delší životnost. Obsah se pohybuje zhruba od 20 do 35 l a nejběžnější typy pojmou 14 litrových sklenic.

Příkon je obvykle 1 800 či 2000 W, ale vyrábí se i s příkonem 2 500 W. I jednodušší typy hrnců disponují nastavitelným termostatem od 30 °C až k bodu varu. Ceny zavařovacích hrnců se pohybují od 1200 do 5000 Kč.

Tip Paní domu: Pomalý hrnec

Pomalé vaření (pečení) při nižších teplotách využívaly už naše babičky, které daly večer maso do pece a vytáhly ho až druhý den v poledne.

Dnes to obstará Pomalý hrnec, což je elektrický hrnec s vnitřní vyjímatelnou kameninovou nádobou, ve které se jídlo připravuje. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou je, že vynikne přirozená chuť potraviny.

Jídla se totiž upravují jen s malým množstvím soli a koření. Další výhodou je nízká spotřeba elektrické energie. Teplota při vaření totiž nedosáhne 100 °C a cenné vitaminy a minerály zůstanou zachovány.

Jídlo se v hrnci vaří pozvolna, takže se z něj neodpařuje tekutina, a jídlo zůstane šťavnaté.

Takto lze uvařit téměř všechno od polévky po hlavní jídla. Stojí od 800 do 3500 Kč.

Remoska v novém kabátku

Pokud doma pravidelně vyváříte, určitě oceníte kvalitního kuchyňského pomocníka, který je ikonou českých kuchyní už víc než 55 let. Remoska se snadno obsluhuje, lehce udržuje a má dlouhou životnost.

Hodí se na vaření, smažení, dušení, pečení, rozmrazování nebo grilování. Pracuje na principu horního ohřevu, přebytečná pára je odváděna ventily ve víku. Dobře tepelně připravené pokrmy jsou šťavnaté a přitom nevysušené.

Nové modely Remoska R21 Original Teflon o objemu 2 l a Remoska R22 Grand Teflon s objemem 4 l navíc krom zdravého vaření zajišťují i výraznou úsporu energií (jen 400 W a 580 W). Ve srovnání s klasickou troubou až pětinásobně nižší. Doporučená cena je 3000 Kč, respektive 3300 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: archiv firem a Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko