Domů     Chybička se vloudí
Chybička se vloudí

Nikdo není dokonalý a každá superkuchařka se někdy utne. Než se s hrncem vydáte směrem k odpadkovému koši nebo na jiné podobné místo, zkuste, jestli se ještě nedá něco zachránit.

Přesolená polévka

Polévka uplakané kuchařky se dá zachránit pomocí brambor. Ostrouhejte je, nakrájejte na kolečka a deset minut povařte v polévce. Brambory přebytečnou sůl nasají a polévka bude zase k jídlu. Některé kuchařky nedají dopustit na směs cukru a jablečného moštu:

smíchejte obě suroviny v poměru 1:1 a pomalu přidávejte, dokud nebude chuť polévky podle vašich představ. U přesolené zeleniny si pomůžete troškou cukru, přesolenou pečeni zkuste potřít medem. Cukr i med slanou chuť neutralizují.

Problémy s omáčkou

Omáčka se může pokazit mnoha způsoby. I tady se dá pomoci: příliš mastné omáčce pomůže kostka ledu. Zabalte ji do kousku plátna a chvíli držte v omáčce. Tuk díky chladu ztuhne a zůstane nalepený na látce. A šup s ním pryč.

Řídká omáčka se samozřejmě dá zahustit moukou, ale ztratíte část chuti. Můžete to zkusit i jinak: deset minut v hrnci povařte chleba bez kůrky.

Máte-li příliš málo omáčky, nastavíte ji jednoduše mlékem nebo smetanou.

Připálené jídlo

Spálené části už nezachráníte, takže pomůže jen odebrat to, co je v pořádku, a dovařit v jiném hrnci. Rýže ovšem ráda nasaje spálenou příchuť, takže zkuste jako protiopatření nepoškozený díl povařit s trochou bílého vína.

To by mělo nepříjemnou pachuť neutralizovat. Hořká příchuť se ztratí, když do jídla stříknete trošku citronové šťávy. Podobnou službu udělá i cibule, pokrájená na větší kousky.

Chvíli ji nechte povařit s jídlem, a až do sebe nasaje (aspoň část) připálené pachuti, vyhoďte ji a jídlo dochuťte.

Příliš ostré jídlo

Komu ujela ruka při dochucování a jídlo pálí tak, že se to nedá ve zdraví přežít, může zkusit zachránit situaci přidáním mléka, jogurtu, čerstvé citronové šťávy nebo trochy vývaru.

První pomoc pro toho, kdo ochutnal, není napít se vody, ale mléka, nebo sníst banán. Odstranit z jídla tuk, jak se můžete občas dočíst na internetu, nepomáhá.

Druhou možností je zvětšit objem jídla: jestli máte dost surovin, začněte v dalším hrnci znovu. Potom k nepálivé variantě postupně přidávejte tu ďábelskou, až bude chuť tak akorát. Máte sice dvojnásobné množství jídla, ale zato dobrého. Co nesníte, o to se postará mrazák.

Ovadlé bylinky

Bez čerstvých bylinek to někdy v kuchyni nejde, zvlášť když se chcete předvést jako dokonalá hostitelka. Jenže bylinky donesené z obchodu někdy stačí ovadnout tak rychle, že by působily spíš žalostně.

Radši než ochutit mozzarellu něčím, co vypadá jako dva dny staré seno, sáhněte po sušené bazalce. Stop: Svazek bylinek čerstvě seřízněte a na chvíli postavte do skleničky s oslazenou vodou.

Další alternativou je ponořit bylinky na pár minut do vlažné vody s trochou citronové šťávy. To pomůže i povadlému listovému salátu.

Rozvařená příloha

Rozvařené brambory, rýže nebo těstoviny už na talíři parádu neudělají. Leda byste na to šli od lesa: z rozpadající se brambory dostanou druhou šanci jako brambory šťouchané. Když do nich přimícháte trochu bylinek, nikdo nepozná, že to nebyl úmysl.

Trošku tužší, ale přece jen rozvařené brambory, dejte na pánev a opečte s troškou oleje. Okořeňte třeba paprikou nebo rovnou grilovacím kořením. Když přidáte ještě na kousky pokrájenou papriku, cuketu, nebo cibulku, bude z katastrofy rázem promyšlené jídlo.

Podobně můžete naložit i s těstovinami nebo rýží (a na pánvi přidat třeba trochu protlaku a cibulku). A vždycky je tu i další možnost:

brambory, rýži i těstoviny můžeme dát do zapékací mísy, okořenit, případně přidat třeba povařenou brokolici, překrýt sýrem a krátce zapéct.

Přeslazený dezert

Nejen příliš soli, ale i příliš cukru vadí. Když je zákusek sladký tak, že z něj až trnou zuby, můžeme přidat trošičku citronové šťávy nebo jablečného octa (pozor, smetana by se mohla srazit). Příliš sladkou chuť dezertu stáhne i tvaroh.

Bábovka uvízla ve formě

Nad stávkující bábovkou, kterou nemůžete vyklopit z formy, vyzrajete tak, že ji obrátíte a zakryjete utěrkou namočenou do studené vody. Po pár minutách se přestane vzpouzet a vyklopíte ji.

Poškozená místa, kde se bábovka oddrolila, můžete zamaskovat čokoládovou polevou. Jestli při vašich pokusech dostat ji z formy bábovka někde praskla a odpadl velký kus, můžete ji „zrestaurovat“ tím, že odpadlou část přilepíte našlehaným bílkem.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
4.4.2025
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
reklama
Šikovné tipy
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale