Domů     Péče o stárnoucí rodiče
Péče o stárnoucí rodiče
26.5.2020

Když rodiče zestárnou a začnou potřebovat naši pomoc, začneme se potýkat s potížemi, se kterými jsme nepočítali. Nejen že jim jsme pomocí a oporou, ale zároveň musíme dokázat šetřit vlastní fyzické i duševní síly.

Naše role byly léta jednoznačně rozdělené – rodiče nám dětem pomáhali, dávali nám (alespoň většinou pocit bezpečí a oporu, radili nám, když bylo zapotřebí. Jenže čas je neúprosný a nese s sebou změny, které nedokážeme zastavit.

Jak naši rodiče stárnou, stále víc potřebují, abychom pomáhali my jim – tu drobnou pomocí, vynést těžký nákup, doprovodit k lékaři nebo umýt okna, jindy je ale zapotřebí, abychom místo občasné návštěvy zapojili daleko víc síly.

Všude samé povinnosti

Ale to, co zní úplně samozřejmě, tedy péče o stárnoucí rodiče, je někdy daleko složitější, než se na první pohled může zdát. Třeba už jen proto, že lidé ve středním věku, kterým role pečovatele připadne, mají často hned několik zátěží najednou.

Jak se posouvá věk, ve kterém si partneři pořizují děti, objevují se problémy, které jsme dosud nevídali tak často.

Doma starosti a zlobení s často pubertálními a protivnými dětmi, které je třeba přidržet u učení a dohlédnout na to, aby úplně nezvlčily, na druhé straně jsou tu stárnoucí rodiče, kteří mají své potřeby, zdravotní potíže a také nějaké ty vrtochy…

Sendvičová generace

O tom, že je to problém opravdu vážný a rozšířený, svědčí i to, že situace dnešních dejme tomu padesátníků zaujala i vědce. Ti přišli s novým názvem: sendvičová generace.

Kromě výše popsané péče o děti a vlastní rodiče v důchodovém věku, se někdy přidá i pomoc některému staršímu, už dospělému dítěti, s výchovou vnoučat – a v době, kdy se skoro každé druhé manželství rozpadá, a oni zůstávají s péčí o děti často sami, je to pomoc dost zásadního rázu.

Rodiče nám dávají zrcadlo

Přihlížet tomu, jak vlastní rodiče stárnou, je těžké snad vždycky. Pro některé z dospělých dětí je to ale o to obtížnější, že se cítí zaskočení – stopy času, který se podepisuje na tváři jejich rodičů, jim připomínají jejich vlastní stárnutí.

Dalo by se říct, že naši rodiče nám vlastně názorně ukazují naši vlastní budoucnost. Někteří to dokáží s noblesou a moudrostí, ale jiní s vlastním stářím vedou hořký a předem prohraný boj.

Stáří nevyrovnané

Stáří nemusí být jen moudré, to je jasné. Bohužel, často bývá spíš pošetilé, ať už si pod tím pojmem představujeme cokoliv.

Každopádně bychom si všichni rádi představili své staré rodiče jako moudré, se životem vyrovnané lidi, kteří kolem sebe šíří úsměvy a laskavost. Ne, že by takoví lidé neexistovali, jenže bohužel často bývá skutečnost úplně jiná.

K moudrému vyrovnání dospěje jen málokdo, většina lidí se se stárnutím a zvětšujícími se zdravotními problémy vypořádává těžko.

Najednou je toho tolik, co už nejde dělat – mohou ztrácet soběstačnost, třeba už nemohou řídit, všechno jim trvá dlouho, každou chvíli někde něco zabolí…

Negativní rysy se zvýrazňují

K stáru se bohužel zvýrazňují nejen ty dobré, ale i ty horší vlastnosti. Z mírného kritika se stává pedant, maminka se sklonem ke splínům může zabrousit na hranu skutečné deprese.

Čím víc jsou stárnoucí rodiče odkázáni na naši pomoc, tím míň manévrovacího prostoru nám zbývá. Je to těžké i tam, kde byly vztahy mezi rodiči a dětmi vždy harmonické.

Ale v rodině, kde se dcera nebo syn jen s obtížemi vymanili z problematických vztahů, to půjde daleko obtížněji.

Ze skříní se můžou začít sypat kostlivci, které jste tam zavřeli někdy po pubertě, a nevyřešené problémy, neuzavřené konflikty a skryté výčitky se vrátí s plnou silou.

Než se staneme pečovatelem

I když to možná vyzní příliš tvrdě, než se rozhodneme stát se hlavním pečovatelem o své stárnoucí rodiče (nebo jiné příbuzné), je víc než rozumné se nejdřív realisticky a bez emocí zamyslet nad tím, jestli na to doopravdy máme, a to nejen fyzicky, ale i psychicky.

Když to neuděláme, může se stát, že po čase začnou na hladinu vyplouvat problémy, se kterými jsme jaksi předtím nepočítali, a jakákoliv změna stávající situace už bude obtížná. Položte si předem několik otázek a upřímně si na ně odpovězte:

Víte s úplnou jistotou, že vaše rozhodnutí je skutečně „vaše“, z vaší hlavy, a vy ho přijímáte za své? Nehraje rozhodující roli jen to, že neumíte odmítnout?

Není za vaším rozhodnutím pocit viny vůči rodičům, přílišná závislost na nich?

Není v pozadí vašeho rozhodnutí snaha někoho ohromit vaším dobrým skutkem? Nečekáte žádný vděk?

Máte představu o tom, jak bude taková péče ve skutečnosti vypadat? Promluvili jste o tom s lékařem a třeba s někým, kdo má vlastní zkušenosti?

Nemáte na nejbližší (nebo i delší dobu) žádné zásadní životní cíle, kterých se budete vzdávat jen s obtížemi (zaměstnání, cestování, další studium, práce v zahraničí, stěhování…)?

Nebude péče zásadním způsobem zasahovat do jiných vašich významných vztahů (s dětmi, partnerem)? Nebudete je zanedbávat?

Je ve vašem okolí někdo velmi blízký, kdo s vaším rozhodnutím zásadně nesouhlasí (třeba partner)?

Máte zázemí? Máte s jistotou někoho, kdo vás v případě potřeby v péči o rodiče bez reptání zastoupí?

Jste fit po stránce zdravotní i duševní?

Uvědomujete si, že péče zásadním způsobem omezí váš volný čas, a tedy i čas na regeneraci sil?

Pozor na sebeobětování

Starat se o stárnoucí rodiče je samozřejmě věc pozitivní a hodná pochvaly. Jen se někdy setkáme s člověkem, který se svou péčí sám doslova ruinuje. Obětuje se daleko za hranice svých sil, úplně ztrácí ze zřetele vlastní život.

Je to opravdu destruktivní nejen pro tělo, ale i pro duši a není divu, že se takový příliš pečující člověk snadno dostane na hranici úplného vyčerpání. Tenhle model má nejčastěji dvě různé příčiny:

Tou první bývá (sobecký) tlak příbuzných, kteří se sami ze své zodpovědnosti vyvlékají a „masírují“ pečovatele apelováním na jeho morální povinnosti.

Druhou je už výše zmíněná psychologická závislost, nezdravé pocity viny vůči rodičům (jak tomu bývá u rodičů manipulativních, hysterických apod., kteří dokážou dítěti udělat ze života peklo i dlouho po tom, co se syn či dcera osamostatnili a založili vlastní rodinu.

Výčitky a citové vydírání jsou mocnou zbraní.

Pozor na změnu rolí

Je jasné, že naše role se budou měnit a převracet a naši rodiče se, pokud pomoc opravdu potřebují, budou stávat závislejšími a závislejšími na naší péči.

Ale to neznamená, že se k nim máme chovat jako k dětem, dokonce ani tehdy ne, když si o to svým chováním přímo „koledují“. Také hovor o jejich zdravotním stavu vedeme jasně a jednoduše, slova lékařů překládáme do lidského jazyka.

Od svých stárnoucích rodičů nečekáme, že budou schopní s nadšením obsluhovat technické vymoženosti, jako tlakoměr nebo glukometr…

Rodiče nezměníte

I kdybychom sebevíc chtěli, bohužel stará moudrost o tom, že starého psa novým kouskům nenaučíš, platí i v případě našich snah změnit zažité návyky a životní styl svého rodiče. Chcete, aby začal jíst jen zdravou stravu místo oblíbené české kuchyně?

Má ve svých osmdesáti úplně přestat kouřit, když je celoživotní těžký kuřák? Myslíme to sice dobře, ale v některých situacích by měl zvítězit realistický pohled.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
historyplus.cz
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1