Jemná a nenásilná rehabilitační metoda v sobě skloubila zkušenosti lidových léčitelů i principy čínské medicíny. Poradí si s bolavými zády i klouby a může postavit na nohy i vás.
Dornova metoda staví na dlouhé tradici„nápravy“ kloubů, ale pro širší veřejnost ji upravil teprve jistý Dieter Dorn v osmdesátých letech minulého století.
Od té doby se rozšířila mezi léčiteli, maséry, fyzioterapeuty a lékaři a celkem běžně se s ní můžeme setkat i u nás. Je to postup, který dokáže jemným a šetrným způsobem vrátit vybočené klouby do jejich původní polohy.
Obsahuje v sobě i prvky tradiční čínské medicíny, především učení o meridiánech.
Napraví nejen páteř
Dieter Dorn vycházel z poznání, že například vinou dlouhého sezení (a sezení s nohou přes nohu hlavně) se stehenní kosti mohou nepatrně vysunout z kloubní jamky. Následkem je vadné postavení pánve a rozdílná délka nohou. A z toho potom pramení další bolesti.
Během své praxe odpozoroval, že když se napraví páteř, ovlivní to zároveň i fungování vnitřních orgánů a zlepší se psychický stav.
Proto je díky Dornově metodě možné napravit nejen bolavou páteř a klouby, ale zároveň ovlivnit i zdraví vnitřních orgánů a jejich činnost.
Dornova metoda pomáhá mimo jiné při:
bolesti zad
posunuté kostrči
ústřelu, hexenšusu
bolesti hlavy „od páteře“
migrénách
křivém držení krku (ztuhlé svaly)
závratích a motání hlavy
pískání v uchu
artróze kloubů
tenisovém lokti
skolióze
bolesti pod žebry a v rameni
funkčních poruchách pánevních orgánů
funkčních poruchách vnitřních orgánů orgánových soustav
pocitu nedostatku energie
problémech se soustředěním
střevních potížích
problémech s otěhotněním
syndromu karpálního tunelu
mravenčení v rukou
Nejprve si vás přeměří
Při terapii se obvykle začíná tím, že terapeut změří a porovná délku obou nohou. Potom vyšetří postavení pánve a podívá se na zoubek celé vaší páteři.
Pokud při tom přijde na rozdíl v délce nohou (a ten může být opravdu nepatrný), nebo si všimne, že máte vadné postavení pánve či páteře, napraví je. Dornova metoda dovede do správné polohy dostat všechny volně přístupné klouby. Jestli ale máte obavy z toho, že náprava bude bolet, nemusíte mít strach.
Dornova metoda nebolí
Na rozdíl třeba od chiropraxe se při této léčbě nepoužívá velká síla, naopak, je to velmi jemný postup. Terapeut na určitá postižená místa jen jemně palcem tlačí, a tím je dostává do správné polohy.
Neprovádí pohyb proti nataženým svalům, nemusí překonávat žádný odpor. Kloub se vychýlí pod úhlem 90 stupňů, dokud se pohybem a tlakem palce znovu nedostane do správné polohy.
Žádné velké cvičení
Během terapie je důležité, aby pacient spolupracoval – dostanete za úkol podle pokynů postiženým kloubem pohybovat, abyste usnadnili nápravu: plynule kývat nohou či rukou, nebo pootáčet hlavu, případně pomalu naklánět trup.
Například když jde o páteř, zjistí terapeut, jakým směrem je obratel vychýlený, a vy budete hýbat protější nohou nebo rukou dopředu a dozadu. Terapeut bude tlačit na ošetřovaný obratel a ten se sám vrátí na přirozené místo.
Pro koho není Dornova metoda vhodná?
I když je to léčba nanejvýš šetrná a jemná, nehodí se pro každého a v každé situaci.
Opatrnost je namístě v případě:
nádorových onemocnění kostí,
akutního zánětu kloubů (tady je vhodné nejdříve vyléčit zánět),
akutního vyhřeznutí ploténky – v tomto případě by se mělo počkat několik dní, dokud nepovolí křečovitě stažené svaly kolem páteře,
dlouhodobé léčbě kortikoidy,
těžkých degenerativních onemocněních,
nedávných úrazů,
těžké osteoporózy, kdy je nutné postupovat velmi jemně, aby nedošlo k poškození kostí.
Dornova metoda se nepoužívá u ležících pacientů, kteří nejsou schopni chodit.
Jak často?
Kolik návštěv bude zapotřebí, to záleží na vašem zdravotním stavu, na tom, jak poctivě budete rehabilitovat doma, a samozřejmě na druhu vašich potíží. Počínající bolesti mohou zmizet už po jedné návštěvě.
Kdo má ale potíže dlouhou dobu, a zatím se je snažil „vyléčit“ jen léky proti bolesti, musí počítat s dlouhodobějším docházením. A samozřejmě, kdo chodí dvakrát týdně, pocítí úlevu dřív než ten, kdo si na rehabilitaci Dornovou metodou udělá čas jednou za měsíc.
Čekejte domácí úkol
Součástí léčby je také domácí cvičení. Klouby, zvyklé třeba dlouhou dobu na špatnou polohu, mají samozřejmě tendenci se vracet zpátky. Proto vám terapeut dá za domácí úkol pravidelně cvičit cviky vybrané speciálně pro vás. A navíc je tak jednoduchá, že je možné se základy naučit a pomáhat si doma.
Kolik to stojí?
Půlhodinová rehabilitace vás vyjde zhruba na 300 Kč, hodinová na 500 – 600 Kč. Ceny se ale mohou dost podstatně lišit.
Pro další informace můžete navštívit například stránky www.dornova-metoda.com, odkud se dostanete na adresy certifikovaných terapeutů.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock