Hledáte milého a veselého kamaráda a jste ochotní mu poskytnout trochu volnosti? Pak je kanárek pro vás správnou volbou.
Kanárci jsou trochu pozapomenutí ptáčci. A to je škoda. V dobách své největší slávy byli jedním z nejrozšířenějších domácích mazlíčků. Existují stovky barevných variací a spousta různých typů. Dospělý kanárek může měřit 11, ale i 23 centimetrů.
Jsou přátelští, nevyhledávají spory a při troše trpělivosti je úplně ochočíte. Samečci jsou navíc nadanými pěvci.
Útulné bydlení
Kanárci budou potřebovat vlastní „obývák“ – pořádnou klec. Pro dva ptáčky by měla být dostatečně prostorná, aspoň 100 cm široká, 60 cm hluboká a 80 cm vysoká.
Klec by rozhodně neměla být oválná, nebo dokonce kruhová, ptáčkům je nejlépe v „obyčejné“ pravoúhlé kleci. A když už budete vybírat, zvolte mřížky v tmavší barvě.
Ptačí nábytek
Když už máme klec, pustíme se do zařizování. Kdyby do toho ptáci mohli mluvit, přáli by si ne plastová, ale samozřejmě dřevěná bidýlka. Rovnou vyhoďte pár prefabrikovaných bukových tyček, které jste koupili spolu s klecí.
Kanárkům prospěje, když budou mít doma různě silné větvičky, některá by měla být i našikmo, jiná má trochu pružit. Větvičky, které jste přinesli zvenku, samozřejmě omyjte. A vybírejte jen takové, o kterých víte, že nejsou jedovaté.
Tip: Ptáčci budou mít radost, když jim přinesete čerstvé větvičky břízy nebo ovocných stromů, samozřejmě chemicky neošetřené.
A kromě toho…
Potřebovat budete i misky na zrní, napáječku na vodu, ptačí koupelničku a kámen na obrušování zobáku nebo sépiovou kost. Podlahu vysypeme 1 – 2 cm silnou vrstvou jemného říčního písku.
Ten bez problémů koupíme v zoopotřebách (písek pro činčily), nebo si ho samozřejmě můžeme nakopat někde u čistého potoka.
Tip: Písek z přírody může být znečištěný. Když se ho rozhodnete nasbírat sami, důkladně ho properte v kyblíku a nakonec pro jistotu prolijte horkou vodou.
Kam postavit klec
Pro kanárky je klec místem, kde se mají cítit bezpečně a kam se rádi vracejí. Proto ji postavte na klidné místo, kde je nebude rušit hluk (takže ne vedle televize). Vyvarujte se míst, kde táhne, aby nenastydli.
A ptačí domov nepatří ani do kuchyně, která je plná nebezpečí. Když nebudete přes den doma a ptáčci budou v kleci, uděláte jim radost, když klec postavíte k oknu, aby se mohli bavit pozorováním „cvrkotu“ v okolí.
Kanárčí menu
Kanárci jsou ptáčci docela skromní, ale určitě jim prospěje, když budou mít pestrou stravu. Základem je směs zrní, kterou koupí\\\te v zoopotřebách. Kupujte raději kvalitní, s dostatečně dlouhou dobou trvanlivosti, a v obchodech, kde mají velký odbyt.
Každý den potřebují ptáčci něco čerstvého zeleného, ovoce, zeleninu nebo výhonky. Jednou za tři dny si rádi pochutnají na uvařeném žloutku nebo na prosu. Zeleninu a ovoce opláchněte a nakrájejte na menší kousky.
Tip: Máte-li červeně zbarveného kanárka, může během pelichání svou krásnou barvu ztrácet. Dávejte mu dost zeleniny, která obsahuje karoten, nebo pořádnou dávku čerstvého zeleného krmení.
Kanárci potřebují společnost
Aby mohl kanárek žít svůj ptačí život plnohodnotně, potřebuje společnost. Proto ho nikdy nechovejte samotného. I když kanáři provází člověka už dlouho, stejně jim naše přítomnost kamarády svého druhu nenahradí. Nejlepší je pořídit kanárky dva, nejlépe pár. Budou své rošťárny plánovat spolu a vy se budete mít na co dívat…
Pohyb, pohyb a zase pohyb
Kanárek zavřený v malé klícce je kanárek nešťastný. Jsou to čilí ptáčci, potřebují spoustu pohybu a zábavy. Volnost jim nechte několik hodin denně. Když na ně po bytě „nastražíte“ nějakou zábavu, budou šťastní.
Zavěste někam do prostoru třeba věnec ze spleteného proutí a ozdobte ho lístečky, někam na vyvýšená místa jim připravte posedy, ze kterých vás budou pozorovat a kde budou trénovat svůj zpěv. Silnější lano, natažené někde v prostoru, bude prima houpačka.
Kdy ho pustit na výlet?
Když přinesete domů nového ptáčka, dopřejte mu dostatek času, aby se seznámil s novým prostředím. Na první výlet ho pusťte až týden či dva po stěhování. Je možné, že se kanárci nebudou chtít do klece hned tak vrátit. Mějte trpělivost.
Rozhodně nezkoušejte ptáčka chytit nebo ho zahánět do klece násilím. Poplašili byste ho a ztratil by k vám důvěru nadobro. Prostě vyčkejte, až ho hlad a žízeň přiměje se do klece vrátit.
Když ptáčka lapají…
Může se stát, že ptáčka musíme dostat do klece proti jeho vůli, měli bychom na to jít od lesa. V první řadě by si vás neměl spojit se strachem, který prožije. Budete muset nejspíš použít síťku na ptáky (opatrně!).
Oblékněte se tak, aby vás ptáček nepoznal (třeba dlouhý kabát, klobouk, něco přes obličej) a nemluvte, aby vás nepoznal po hlase. Nikdy nechytejte kanárka do dlaně. Uvědomte si, že by mohl dostat šok, který by pro něj mohl skončit smrtelně.
Který je ten pravý?
Vybrat si můžete ze tří základních skupin kanárků:
Zpěvní kanáři: Při jejich chovu se cení především krásný zpěv.
Barevní kanáři: Jak název napovídá, tady jde o barvu.
Postavoví kanáři: I zde se oceňuje vzhled, důraz se klade na zvláštní tělesné proporce. Nejvíce se liší od původního vzhledu kanára.
Jakého kanárka si vyberete, je celkem jedno. Všichni dovedou zpívat a rozdíly ve zpěvu pozná jen zkušené ucho.
Pro ptáčka se můžeme vypravit do obchodu se zvířaty, na burzu nebo přímo za chovatelem. Poslední varianta je nejvýhodnější, protože ptáčci bývají méně stresovaní, než jsou-li zavření delší dobu někde v obchodě s mnoha dalšími ptáky.
Navíc uvidíme, v jakém prostředí ptáci žijí, domluvíme se s chovatelem na tom, na jakou stravu je náš nový kamarád zvyklý apod.
Nejvhodnější doba nákupu je podzim, kdy jsou mladí ptáčci už přepeření (je jim mezi 4- 5 měsíci. Chcete-li mít doma samečka – zpěváčka, počkejte do listopadu, kdy už je zpěv zafixovaný.
Co budeme potřebovat
Klec: Dostatečně velkou klec, ve které se nebude kanárek cítit jako ve vězení, koupíte za zhruba 3 tisíce korun.
Pítko: Cena umělohmotného pítka se pohybuje od cca 30 Kč.
Koupelnička: Plastová koupelnička na zavěšení na klec vyjde na cca 50 Kč.
Podestýlka: Písek na dno klece: 1,5 kg terarijního písku koupíte od 36 Kč.
Zrní: Kilové balení obyčejné krmné směsi pořídíte za cca 40 korun a více. Vitaminové tyčinky a různé pamlsky jsou dražší.
Houpačka: Houpačku pro kanárka koupíte už za 50 korun. Záleží na materiálu a provedení.
Hřiště pro ptáky seženete za cenu od zhruba 200 Kč, cena je různá podle velikosti.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock