Domů     TBC: Spící riziko
TBC: Spící riziko
22.4.2020

Mysleli jsme si, že je to nemoc minulosti, že jsme nad ní vyhráli, vždyť máme očkování a léčbu. Jenže poslední dobou se zdá, že toto vítězství může být vratké.

Proč? Podcenili jsme nemoc, která se lidstva držela od starověku. A v chudých zemích stále ještě drží, TBC je stále nejrozšířenější bakteriální infekcí světa. Domníváte se, že za to mohou přistěhovalci? Berte to takhle:

Kdyby naše očkování skutečně chránilo a léčba pomáhala, pak by bylo setkání s nakaženým člověkem nepodstatnou epizodou. Jenže očkování proti TBC ztratilo svou sílu a bakterie získala na odolnosti.

Zastaralé očkování

Za riziko, že se tuberkulóza rozšíří znovu i u nás a v okolních zemích, si můžeme sami. Vakcína, kterou se očkuje, je zastaralá, nová se nevyvíjela, neboť se mělo za to, že díky dobrému hygienickému standardu se už nemoc nemůže masově rozšířit.

Navíc se ukázalo, že očkování zastaralou a málo účinnou živou látkou představuje větší rizika než přínos. Proto bylo před několika málo lety zrušeno povinné přeočkování jedenáctiletých dětí a poté i plošné očkování novorozenců.

Pro ty to znamenalo zbytečnou zátěž organismu, zrušením se naopak získal prostor pro aktuálně potřebnější očkování, jakým je např. vracející se černý kašel.

Dnes se tedy očkují jen novorozenci z přesně určených rizikových skupin, které by mohla tuberkulóza ohrožovat, např. u rodičů pocházejících z rizikových oblastí.

TBC se nevzdává

Bakterie Mycobacterium tuberculosis, která nemoc vyvolává, je přizpůsobivá a zdaleka ne poražená. Těží také z lidské nedisciplinovanosti při léčbě, která je dlouhodobá, trvá nejméně 6 měsíců a léky je třeba brát zodpovědně po celou tu dobu.

Vysazení z důvodu „mně už přece skoro nic není“ vede k posílení bakterií, které dosavadní léčbu přežily. Přesně tímto způsobem se vedle běžných mykobakterií vyvinuly velmi odolně (multirezistentní) kmeny, které lékům vzdorují.

Ošizená léčba

Podobně se je podařilo vypěstovat při léčbě, kdy z ekonomických důvodů chybí plná sestava předepisovaných léků, což se spojuje s východoevropskými lokalitami. Proti tuberkulóze se totiž podává kombinace čtyř silných antibiotik, která se vzájemně doplňují.

To umožňuje snížit dávkování jednotlivých látek a tím i negativní dopad, který při dlouhodobém podávání při léčbě tuberkulózy na organismus mají. Pokud ale některý z přípravků chybí, léčba podporuje zvýšení odolnosti původce tuberkulózy.

Oslabená imunita

To je další problém, který nahrává návratu zdánlivě vymizelých infekcí. Velké rozšíření imunitních poruch u dětí i u nás dospělých, zejména u žen, vytváří vhodný terén pro rozvoj těžkých infekcí.

Potíže se slabou obranyschopností mají i lidé vyššího věku a pak ti, kteří nadmíru pijí alkohol.

Máme se bát?

Nedostatečnou ochranou proti tuberkulóze kvůli neúčinnému nebo chybějícímu očkování mohou trpět až tři čtvrtiny evropské populace. Reálně se tedy nemocí lze nakazit, přičemž nejvnímavější k ní jsou malé děti.

Na co si tedy dávat pozor?

Stále platí, že rizikovým prostředím jsou špatné hygienické podmínky, což se týká hlavně lidí bez domova, kteří o své nemoci nemusí ani vědět.

Riziko místního prostředí bychom si měli zjistit také před odjezdem na dovolenou, konkrétní informace mají centra cestovní medicíny.

Infekce se šíří jemnými kapénkami, a to nejen při kašli, ale také při mluvení. Udává se, že pro nákazu je kritický blízký kontakt s nemocným v délce 5 – 8 hodin. A nemusí to být kontakt nepřetržitý, ale i kratší opakovaný.

Kapénky s původci nemoci zůstávají v nevětraných prostorách ve vzduchu delší dobu, takže k přenosu není nutný bezprostřední kontakt s nemocným člověkem.

Nákazu nemusíte poznat

Nemoc se totiž rozvíjí plíživě a delší dobu, takže si pak potíže nemusíte vůbec spojit s pobytem v rizikovém prostředí před delším časem. Příznaky navíc mohou být neurčité, ne pouze kašel.

Projevy tuberkulózy:

bolesti v hrudníku

dlouhodobá únava

schvácenost

noční pocení

hubnutí bez příčiny

Tip: Pokud vás trápí kašel mimo období sezonních viróz a trvá déle než tři týdny, určitě s ním zajděte k lékaři. Může to být nejen TBC, ale i další závažná onemocnění.

Vyšetření přinese jistotu

Při podezření na tuberkulózu vás lékař v první řadě odešle na snímkování plic. Vedle toho se provádí podrobné laboratorní vyšetření, které je nebolestivé, jde především o sbírání sekretu uvolňovaného při kašli.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,