Aspoň jednou za život se s nepříjemným řídnutím vlasů potýká skoro každá žena. I když příčiny mohou být rozmanité, hormonální důvody převažují.
Nejčastěji ženám zvýšeně padají vlasy ze stejného důvodu jako mužům – je to kvůli přecitlivělosti na pohlavní hormon testosteron. Ten se v ženském organismu samozřejmě také tvoří, ale v malém množství.
Jestli se domníváte, že k problému dochází, když se ho začne tvořit víc, pak se mýlíte. Možné to sice je, ale hormonální porucha není podmínkou k tomu, aby se projevil nežádoucí vliv testosteronu na vlasy.
U naprosté většiny postižených žen (i mužů) se totiž při laboratorním vyšetření zjistí normální hladina testosteronu. Vysvětlení je prosté – vypadávání vlasů nezpůsobuje zvýšená produkce testosteronu, ale nepřiměřená reakce těla na tento hormon. Vlasová cibulka je na něj totiž velmi citlivá.
Dědičná zátěž
Se sklonem k této poruše, které se říká androgenní alopecie a kdy vlasy vypadávají kvůli reakci na testosteron, se rodí asi čtvrtina žen. U desetiny žen je tak výrazná, že se řídnutí vlasů projeví už v mladém věku mezi dvacítkou a třicítkou.
Nevede k mužské plešatosti, ale k výrazně prořídlé kštici, což je viditelné zejména nad čelem.
Co se s vlasy děje?
Tělo reaguje na vlastní testosteron tak, že síla vlasu neustále klesá. Vypadne-li cibulka, je nová méně vitální a vlas tenčí. Po několika výměnách cibulky je pak z vlasu už jen tenký chloupek. Kštice tak viditelně řídne.
Celý proces směřuje k úplnému zastavení tvorby nových cibulek. Právě tomu je třeba léčbou předejít a začít včas. Na místě, kde už cibulka odumřela, nová nevyroste.
Hormonální změny
Přecitlivělost na vlastní testosteron ale není jediná příčina hormonálně podmíněného padání vlasů u žen. Často k němu dochází také v obdobích velkých hormonálních změn. Známé je, že kratší období řídnutí vlasů často zaznamenávají novopečené matky.
U těch ovšem kromě změn v organismu po porodu hraje významnou roli i celková vyčerpanost. Obvykle stačí dobrá životospráva a problém se časem ztratí sám.
Horší to bývá v období přechodu, kdy klesá hladina ženských hormonů a tím relativně narůstá podíl testosteronu. Pokud se pak objeví vypadávání vlasů, pak vyhlídka na samovolné zlepšení chybí.
Syndrom polycystických vaječníků
To je další možný důvod hormonálního řídnutí vlasů u žen. Syndrom polycystických vaječníků není jedna konkrétní nemoc, ale projev souběžných hormonálních poruch.
Mimo normální hladiny se dostávají ženské hormony, hormony řídící menstruaci, androgeny čili mužské pohlavní hormony a přidává se ještě inzulínová rezistence. Ačkoli jde o endokrinologický problém, objeví ho nejspíš gynekolog při ultrazvukovém vyšetření.
Na vaječníkách najde větší počet zralých folikulů, které nepraskly a neuvolnily vajíčko. To znamená, že je narušené normální hormonální řízení cyklu. Nedochází k druhé fázi, kterou má vyvolat právě prasklý folikul.
Proto pokračuje bez přerušení vývoj vajíček a vaječníky se postupně plní malými cystami, které dál produkují hormony podporující růst.
Příčina není jasná
Proč k tomuto syndromu dochází, není zcela jasné. Zřejmé je, že vázne koordinace mezi hormony vaječníků, nadledvin a nadřízeného centra v mozku. Výsledkem je chaos, kdy se u žen nepřirozeně zvyšují hladiny mužských hormonů.
Laboratorní hodnoty pak mohou nález, zjištěný při gynekologickém ultrazvukovém vyšetření, potvrdit.
Problémy s vlasy
Porucha cyklu a neplodnost nejsou jedinými potížemi, které syndrom polycystických vaječníků vyvolá. Typické jsou problémy s ochlupením a vlasy. Ochlupení houstne a objevuje se v partiích typických pro muže, zatímco vlasů ubývá.
Řídnou na místech rovněž typických pro mužské plešatění, v koutech nad čelem na vršku hlavy. Trpí tím asi třetina žen, postižených polycystickými vaječníky. Současně mívají potíže s nadváhou, a to i ty, které se snaží jíst střídmě nebo sportovat.
Jde totiž o další následek syndromu – narušenou citlivost těla na inzulin. Ten se v krvi hromadí, vede k nárůstu nadváhy a cukrovce 2. typu.
Léčba je složitá
Zatím neexistují žádné léky, které by si celkově poradily s potížemi, které tato hormonální rozladěnost způsobuje. Současná medicína dokáže léčit jednotlivé symptomy, a to většinou pouze na omezenou dobu.
Obvykle se nasazuje hormonální antikoncepce, která pomáhá také zastavit ztrátu vlasů a pomáhá řešit nepřirozené ochlupení. Velmi důležité, i když obtížné, je snížení váhy.
Hubnutí prokazatelně napomáhá obnově ovulačního cyklu a současně vede i k poklesu hladiny mužských hormonů.
Také štítná žláza
Vedle pohlavních hormonů má významný vliv na stav vlasů také štítná žláza. Jakmile produkuje nedostatek hormonů, zpomaluje se růst vlasů (u mužů i vousů) a jsou horší kvality, suché a lomivé.
Hormony štítné žlázy řídí hospodaření s energií, pokud je jich málo, pak se nedostává energie pro tělesné pochody, růst vlasů nevyjímaje. Celkový obraz vlastně připomíná vyčerpání.
Tělo šetří tam, kde to jeho fungování nepostihne, což je právě stav vlasů, ale i nehtů a kůže celkově. Pokud máte podezření na poruchu štítné žlázy, určitě neodkládejte návštěvu u lékaře, jde o vážné, ale léčitelné onemocnění.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock