Jistě jste si všimli, že doby, kdy se jezdilo na dovolenou jen v létě, jsou dávno pryč. Naopak, módní je dnes cestovat po celý rok. A také mimo hlavní turistickou sezónu.
Takže jestli právě sedíte nad přeplněným kufrem a nevíte, co z něj ubrat, nezoufejte. Když se budete držet našich rad, vejde se vám do něj všechno, bez čeho se neobejdete.
Než začnete balit, vždy si na internetu zjistěte, jaké bude v místě, kam jedete, počasí, a udělejte průměr. Nespoléhejte jen na jednu předpověď, mohla byste být zklamaná.
Co nejdřív?
Nejprve si udělejte seznam všeho, o čem si myslíte, že budete potřebovat – oblečení, prádlo, kosmetické potřeby, boty…
Pak nanoste věci na postel a zkombinujte oblečení mezi sebou, aby k sobě ladilo barevně a hodilo se pro různé příležitosti a do aktuálního počasí.
V této chvíli už musíte mít promyšlené, jestli budete trávit dovolenou nějakou pohybovou aktivitou, chozením po památkách nebo jen povalováním na pláži a posedáváním v tavernách. Uvidíte, kolik kusů oblečení vám najednou zůstane přebytečných.
Pozor na váhu!
Pokud letíte letadlem, nezapomeňte, že letecké společnosti povolují váhu zavazadla pouhých 15 kg! Přesné informace o váhových limitech naleznete na stránkách vaší letecké společnosti.
Jestli cestujete vlakem nebo autobusem, na váhu dávat pozor nemusíte, ale počítejte s tím, že se zavazadly vám pravděpodobně nikdo nepomůže.
Vlastní balení
Na dno kufru uložte nejtěžší a nejrozměrnější věci – boty, bundy, svetry, srolované ručníky a mezi ně třeba kameru či jinou elektroniku, společenské hry a tašku s toaletními potřebami.
Do každého kousku volného prostoru něco nacpěte, třeba spodní prádlo, plavky nebo nemačkavá tílka, do bot nastrkejte srolované ponožky.
Nad to přijde pečlivě poskládané oblečení – kalhoty, kraťasy, džíny, poskládat trika, košile a podobně.
Oblečení zabalte do igelitových obalů. Kdyby vám třeba vytekl šampon, musely byste všechno po příjezdu prát.
Co mít v kosmetické taštičce
Hygienické potřeby jsou největším zabíračem místa, takže s sebou netahejte obří balení gelů na sprchování a krémů na obličej v těžkém skle.
Krémy můžete třeba dát do vyřazeného pouzdra na kontaktní čočky, nebo si v drogerii nakoupit vzorky a to, co je tekuté, si odlít do menších plastových lahviček, které jste si schovali pro „strýčka Příhodu“ nebo pořídili v Domácích potřebách. Místo ušetříte i tím, že si s sebou vezmete BB krém.
Obsahuje dávku hydratačních složek a má základní ochranný faktor. Nepotřebujete tudíž denní krém ani make-up. Líčidla můžete pro jednou nanášet prsty, pudr vatovými tamponky.
Vůbec nejlepší je koupit si malou cestovní taštičku s kapesním balením šamponu, sprchového gelu, tělového a pleťového mléka. Jen zapnete zip a máte po starostech.
Nezapomeňte na lékárničku
Buď si ji rovnou koupíte v lékárně, nebo si ji zabalíte sami. Neměly by v ní chybět léky, které denně používáte, prostředky proti bolesti, střevním potížím či alergii, náplasti, obvaz, elastické obinadlo, vata.
Hodí se i sprej první pomoci na zklidnění popáleniny, odřeniny, opruzeniny, hmyzí štípnutí apod.
Co s sebou a na sebe do letadla?
*Jak velké může být příruční zavazadlo a co v něm nesmí být, si přečtete na www.letuska.cz.Pro jistotu si do něj kromě časopisu či knížky dejte náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko, kartáček na zuby a malou pastu – to kdyby se vám ztratil kufr.
*Oblečte si příjemné bavlněné kalhoty, triko, svetr a neškrtící ponožky, obujte tenisky či jiné pohodlné boty a na krk si dejte šátek. Z foukání klimatizace byste mohli nastydnout.
*Při velkém rozdílu teplot (při odletu – 20 °C a na místě určení +38 °C) přibalte do příručního zavazadla šortky a žabky a po příletu se na toaletě převlékněte.
Text: Laura Skrčená s využitím publikace P. Šestákové: Detox šatníku, vydala Grada, Foto: Shutterstock