Tři tisíce let stará čínská filozofie tvrdí, že to, jak vypadá váš psací stůl, dokáže podpořit nebo naopak potlačit vaše nasazení a úspěchy.
Není podstatné, jestli máte doma velký pracovní stůl, nebo pouze malý odklápěcí stolek. Důležité podle feng shui je naučit se uspořádat si na něm věci tak, aby to pro vás bylo nejen praktické a přehledné, ale hlavně prospěšné.
Přinášíme 7 tipů, jak na to:
Pracovní desku pravidelně otírejte od prachu a udržujte ji co nejvíce volnou. Zbavováním starého si tvoříte místo pro nové (nápady, příležitosti, možnosti, výdělky,…).
Nenechávejte na stole po skončení práce ležet nepřečtenou korespondenci ani nedokončenou práci. Ukliďte vše do šuplíku.
Jestli povaha vaší práce vyžaduje, abyste měli na stole papíry, nedovolte, aby se jako hora tyčily přímo před vámi. Vyčerpává vás to. S hromadou papírů za zády se zase budete cítit neustále přetíženi.
Uložte je do pořadačů, které položte na stůl po své levici. Sem patří i knihy.
Dobré osvětlení je nejen důležité k práci, ale slouží též k posílení a zvýšení energie. K pracovnímu stolu nevybírejte zářivky a halogenové lampy. Podle feng shui narušují vnitřní pohodu.
Vedle počítače či notebooku umístěte rostlinu, která má čisticí schopnosti, například zelenec nebo tlustici. Zejména tlustice (crassula) je navíc ve feng shui považována za nejsilnější pokojovou rostlinu zajišťující bohatství a blahobyt.
Tlustice je v Číně považována za rostlinu přinášející bohatství a peníze.
5. Předměty, jako jsou rodinné fotografie, těžítka, pouzdra na vizitky, stojany na psací potřeby a podobně, na pracovním stole omezte na minimum. Stejně dobře po ruce je můžete mít třeba v horní zásuvce.
Neuspořádaná plocha ruší vaši schopnost soustředit se na práci a uvažovat jasně. Na pracovní desku nepatří ani svíčka. Její plamen je spíše určený k uvolnění, odpočinku, na ochranu nebo jako symbol lásky.
6. Také ve stolních zásuvkách se často „bez ladu a skladu“ množí nepotřebné věci. Nedopusťte to a průběžně šuplíky kontrolujte.
Přeplněný pracovní stůl podle feng shui brzdí vaši kariéru a blokuje energii, tolik potřebnou k zvládnutí stanovených úkolů.
7. Odpadkový koš pod stolem neslouží jako úschovna hromady smetí. Proto ho každý den vysypte. Podvědomě tím odstraňujete také balast ze svého nitra a zbavujete se svých problémů.
Než ho koupíte
Mít na stole pořádek samo o sobě ještě nestačí. Důležitý je i samotný výběr. Také v tom dokáže feng shui poradit:
Čtvercový nebo obdélníkový nábytek vybírejte, pokud u stolu budete rozhodovat o financích nebo přijímat rozhodnutí. Pravé úhly zároveň pomáhají k dobrému soustředění.
Kulatý, oválný nebo jinak zakřivený stůl je vhodný zase pro tvořivou činnost a kreativitu.
Je-li to možné a interiér vašeho bytu to dovolí, volte při koupi raději přírodní materiály. Je v nich ukryta úcta ke kořenům a tradicím předků. Nabíjejí radostí a přinášejí pozitivní náladu.
Kam s ním?
Velmi důležité je rozhodnutí, kam pracovní stůl postavit. Základní pravidla jsou tato:
Pro větší jistotu a lepší pocit bezpečí umístěte stůl tak, abyste měli za zády spíše plnou zeď než okno.
Zařiďte si dobrý výhled na dveře, ale neseďte přímo naproti nim. Vaše soustředění by to rozptylovalo a energie by unikala. Pokud to bude možné, mějte i dobrý výhled na okno.
Nezapomeňte před začátkem práce vyvětrat, stačí jen minuta čerstvého, svěžího vzduchu a hned jde všechno lépe od ruky.
Ubezpečte se, že přímo na vás nejsou namířeny žádné ostré hrany. Působí jako jedovaté šípy, oslabují vás a přinášejí únavu a sklíčenost. Jestli nějaké objevíte, postavte před ně třeba židli.
Máte-li pracovní stůl v obývacím pokoji nebo v ložnici, oddělte jej paravánem, případně regálem, závěsem, větší rostlinou nebo aspoň zvonkohrou.
Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock