Fantom straší zdánlivě bez příčiny. A co je ještě horší, velmi obtížně se dá vypnout.
Fantomová bolest přichází z části těla, která musela být operativně odstraněna. Nejčastěji jsou to amputace nohou, což je známý strašák diabetiků. Obávají se ho celkem oprávněně, počty amputací nohou skutečně každým rokem stoupají.
Jak ukazují statistky, dostaly se už téměř ke 12 tisícům. Tolik cukrovkářů přišlo loni o nohu. Obecně nejčastější diagnózou, která vede k odstranění části nohy, je poškození tkáně kvůli poruše prokrvení. Právě diabetici v těchto cévních potížích tvoří asi 70 %.
Překvapivě jen u zlomku amputací jde o úrazy. Ale ať už přijde postižený o končetinu z jakéhokoli důvodu, velmi pravděpodobně ho budou po operaci trápit fantomové bolesti.
Jak se projevují?
Nemusí jít vždy přímo o bolest. Po amputaci se ztracená končetina ozývá, jako by byla na svém místě jako vždy.
Nejsilnější jsou prý projevy u paží zkrácených nad loktem, ale to může být relativní, ozývají se všechny odstraněné části těla, a to u drtivé většiny postižených. Tyto dojmy mohou mít následující podoby:
Vnímání končetiny v celé její délce a přirozeném tvaru a objemu. Pocit tepla a pulsující krve v ní.
Svědění je už trošku nepříjemnější. V odstraněné části těla může mravenčit nebo je z ní cítit brnění.
Bolesti, pokud na ně dojde, mohou být úporné a vytrvale se vracet, zejména v noci. Objevují se náhle jako bodání, píchání, svírání nebo pálení. Někdy jsou to jen krátké intenzivní záchvaty bolesti, které rychle odezní.
Původ neznámý
Vysvětlení po tyto potíže medicína nemá. Oproti dřívějšímu názoru, že vycházejí z operační rány, se dnes sice předpokládá, že se tvoří v mozku, ale podrobnější vysvětlení k tomu zatím není k dispozici.
S časem slábnou
To je aspoň jistá útěcha, s níž mohou postižení počítat. Zatímco v prvních týdnech po amputaci trápí více či méně skoro každého operovaného, časem se intenzita i častost fantomových bolestí zmírňuje. Někdy to trvá měsíce až roky, ale postupně vymizí.
Pahýlová bolest
Ta na první pohled splývá s fantomovou, ale pro odborníky je od ní odlišitelná tím, že se dá najít konkrétní příčina v operované tkáni. A to jak čerstvě po zákroku, tak později po nasazení protézy.
Bolest bývá dlouhodobá a provokuje ji dráždění špatně se hojících nervových svazků i dalších tkání. Pokud je prudká, odborník by měl chybu najít a pak se dá novým zákrokem odstranit, takže v ráně nezůstane nic, co by působilo dráždění.
U slabší pahýlové bolesti je lepší vyčkávat, časem sama obvykle vymizí. Naopak v případě, kdy se potíže objeví až po nasazení protézy, na nic nečekejte. Pokud na zhojenou tkáň bolestivě tlačí nebo ji tře, hrozí záněty a podkožní abscesy.
Možnosti léčení
Oproti reálným nálezům v amputované oblasti není pro fantomovou bolest vysvětlení, což její tišení zásadně komplikuje.
A protože se předpokládá, že problém vzniká v mozku, tak se jako první volba nasazují léky ovlivňující jeho činnost, konkrétně antidepresiva a přípravky proti epileptickým křečím (antikonvulziva).
Podávají se také léky proti bolesti, celkově i pro místní aplikaci. Jen v závažných případech, kterých je naštěstí jen malé procento, lékaři přistupují ke speciálním anesteziologickým postupům tišení bolesti.
Možností je tedy řada, důležité je hlásit potíže a vytrvat, dokud se je nepodaří zvládnout.
Fyzioterapie
Může s různým úspěchem doplňovat podávání medikamentů. Každému pomůže něco jiného, takže je nutné zkoušet. Obvykle se ordinují teplé nebo naopak chladivé koupele a zábaly a masáže.
Přínosná bývá také elektroléčba, kdy se na povrch těla přikládají elektrody, stimulující slabým proudem nervové impulzy. Cílem je vytvářet v mozku nová spojení, která by měla získat převahu nad těmi starými, produkujícími bolest.
Zrcadlová metoda
Jde vlastně o nácvik nového vnímání těla. Podstatou je snaha „ukázat“ mozku nový stav a přesvědčit ho o reálnosti. Provádí se to docela jednoduše. Potřebujete jen dostatečně velké zrcadlo, kde se uvidíte i s amputovanou končetinou.
Pozorujte ji soustředěně a pohybujte s ní. Opakováním dnem za dnem v mozku vznikají nové záznamy, které by měly postupně nahradit ty staré. Pak by už pro vznik fantomových bolestí nebyla příčina.
Zrcadlová metoda je experimentální, ale nic nestojí a můžete se jí věnovat doma, takže za pokus určitě stojí.
Kam se obrátit?
Pokud trpíte neléčenou fantomovou bolestí a nevíte, k jakému specialistovi se vypravit, pak nejlepší volbou jsou centra a ambulance pro léčbu bolesti.
Fungují v celé republice a je jich kolem 120. Kontakty najdete na internetu, zastřešujícím webem je Linkos.cz. Tam si vyberete pracoviště nejlépe dostupné.
Tip: Předpokládá se, že vzniku fantomových bolestí se dá do určité míry předcházet preventivním tišením bolesti, která postiženého trápí už před operací. To je případ lidí s diabetickým postižením nervstva (neuropatie) a ischemickou bolestí cév.
V takových případech je operace plánovaná, takže není problém se včas nechat léčit v některém z center bolesti.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock