Nic proti koudeli. Na utěsnění závitů nic šikovnějšího nenajdete. Ale kdo by ji chtěl mít na hlavě místo měkkého vodopádu krásně hladkých vlasů?
Suché, nepravidelné a kroutící se, se sklonem ke krepovitosti. Tenhle typ vám budou závidět leda majitelky řídkých tenkých vlasů, protože dokáže vytvořit objem. Jinou výhodu koudel nemá. Po objemu ženy s těmito vlasy obvykle netouží, zato po lesku a měkkosti.
Není to nesplnitelné přání. Vrozené dispozice sice nezměníte, ale můžete hodně upravit pomocí vlasové kosmetiky, především té profesionální.
A to není to jediné, do čeho musíte investovat, udržet suché krepovité vlasy poslušně uhlazené vyžaduje čas a pravidelnou péči. Stav koudelovitých vlasů na první pohled prozrazuje, nakolik se jim majitelka věnuje.
Zkuste přírodní šampon
Péče začíná už mytím. Koudel vyžaduje speciální šampony s hydratačními a uhlazujícími složkami, o správném typu je nejlépe poradit se v kadeřnictví.
Pokud vás i profesionální kosmetika zklame nebo výsledek není docela podle vašich představ, vyzkoušejte přírodní přípravky k mytí vlasů.
Fungují trochu jinak, mytí s nimi je mnohem pracnější, neboť obsahují převážně jen rostlinné ingredience, ale díky tomu také mnohem méně odmašťují než konvenční kosmetika.
Spotřebujete více vody na oplachování, ovšem vlasy pak nebudou vysušené, mnohdy naopak díky účinkům rostlinných látek dokonce hladké. I mezi přírodními mycími přípravky jsou značné rozdíly, najít ten správný vyžaduje zkoušení.
Některé značky pracují jen čistě s přírodními surovinami, jiné jdou cestou šetrnější chemie v kombinaci s přírodními látkami. Cenově se mohou výrazně lišit, což je stejné jako u značek konvenční kosmetiky.
Péče po umytí
Obnovující masky se obvykle nanášejí po umytí do ještě mokrých vlasů na 5 až 15 minut. V instrukcích bývá doporučení, že je vhodné vlasy zabalit fólií a pak ručníkem, což je kvůli tomu, že se v teple účinné látky lépe rozvíjejí. A co dokážou?
Tyto látky přilnou na vlasu a současně na sebe vážou vlhkost. Pochopitelně pak už nesmíme přípravek oplachovat. Při správném použití jsou pak vlasy hladší a lesklejší, současně vzdušné a lehké, přípravky nemastí.
Noční regenerační kúry jsou vhodné při rozsáhlejším poškození suchých a krepovitých vlasů. Jedná se o krémy a masky, které se vtírají nikoli do mokrých, ale suchých vlasů před spaním. Nemastí, takže se nemusíte o povlečení bát. Vlasy můžete, ale nemusíte na noc ovázat šátkem nebo ručníkem.
Chvála oleji
Hitem poslední doby jsou suché vlasové oleje, které začínaly jako specialita kadeřnických salonů, ale dnes už jsou běžně i v obchodech, dokonce i jako přírodní kosmetika.
Cena bývá vyšší, ale spotřeba malá, používá se po kapkách, při větším množství by vlasy zbytečně ztěžkly. Do vlasů se ochotně vpíjejí a nezanechávají povrch mastný, a tak se hodí dokonce i pro jemné vlasy, přinejmenším jako péče o konečky.
Mnohem větší užitek ale suché oleje znamenají pro suché krepovité vlasy. Uhladí ji, koudel změkne a začne se lesknout. Suchý olej navíc chrání před krepatěním vlasů za vlhkého počasí.
Použití je jednoduché, olej si nastříkáme nebo kápneme do dlaně, rozetřeme a naneseme ke konečkům a do suchých částí vlasů, ne k pokožce, kde bývají vlasy nejhladší. Promneme a upravíme účes prsty nebo fénováním.
Vlasové oleje fungují i jako intenzivní záchranná kúra, když potřebujete, aby vaše vlasy poslechly a uhladily se. Vetřete do vlasů větší množství oleje a zabalte je do zahřátého ručníku na 20 minut. Oplachování nebývá potřeba.
Olejem můžete vlasy nejen regenerovat po umytí, ale dokonce i přímo umývat. Jde o speciální šampony olejové, určené pro velmi suché a poškozené vlasy. Mycí proces je pomalejší, ale výsledkem mají být vlasy hebké a čisté.
Vyhlazující styling
Stejně jako u šamponů i u stylingových přípravků je nutné si vyzkoušet, co proti krepatění a suchosti vlasů zabírá právě vám. Přípravky pracují s různými účinnými látkami, počínaje nejběžnějšími, ale často odmítanými silikony.
Vlasy intenzivně uhladí, ale působí poněkud nepřirozeně na dotek. Jinou možností jsou přírodní vosky, které stejně jako silikony pokryjí a vyrovnají povrch vlasu do hladkosti a vysokého lesku.
Dobré výsledky mají také stylingy s látkami, které vážou vlhkost, nebo s výtažky přírodního původu, jako jsou obilné klíčky. Styling se na rozdíl od péče po umytí dá použít kdykoli ke zlepšení vzhledu vlasů.
Velmi praktické jsou stylingové spreje, které vytvářejí saténově hladký povrch vlasu a dají se nosit s sebou v kabelce. Čemu se naopak mají majitelky extrémně suchých a krepovitých vlasů vyhýbat, jsou přípravky s alkoholem, tedy lakům na vlasy.
Tip: Hitem je hedvábí
Skutečně, ve vlasové kosmetice se používají částečky hedvábí, aby vlas obalily. Tím se položí odstávající povrchové šupinky a vlas se leskne. Něco podobného prý dokáže i hedvábný textil při kontaktu s vlasy. Jak to udělat? Pořiďte si hedvábný povlak na polštář.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock