Také si myslíte, že umělohmotné židle a stoly se hodí jen na zahradu? Plastový nábytek ale umí být i luxusní. Zvlášť ten s originálním designem.
Není to tak dlouho, co jsme plastový nábytek vnímali jako lacinou, méně kvalitní a nijak zvlášť hezkou náhražku toho dřevěného. Stál pár korun a tu a tam se nějaký kousek dal tolerovat.
Umakartové stolky a tvrdé umělohmotné židle, na kterých se nedalo sedět, jsou naštěstí dnes už minulostí. Materiálem budoucnosti je polypropylen a především pak polykarbonát.
Průhledný jako sklo, nerozbitný, netoxický a odolný proti nárazu a povětrnostním vlivům.
Elegantní oživovač
S moderním plastem se v interiérech setkáváme stále častěji. Designéři si ho oblíbili, protože se snadno tvaruje a má neomezenou barevnost, takže z něj mohou vytvářet spoustu velmi originálních objektů.
V nábytkářském průmyslu se z plastu nejčastěji vyrábějí židle, křesílka, pohovky, stolky a skříňky a nejrůznější doplňky, jako třeba obaly na květináče, protože umí skvěle napodobit keramiku.
Designový plastový nábytek sice není zrovna levný, zato však spolehlivě oživí každý interiér. Vypadá elegantně, je pohodlný (nejen proto, že se často kombinuje s textiliemi) a vydrží téměř všechno.
Za kvalitu se platí
Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte plastový nábytek, neváhejte si připlatit za kvalitu. Příliš levné kusy nekupujte, riskujete, že se hned při prvním usednutí začnou viklat nebo se prohnou, jakmile položíte více než jednu knihu.
„Normální“ kousky pořídíte už od 700 korun, ale připravte se, že u těch designových, od renomovaných návrhářů a firem, se finančně pořádně zapotíte. Židle stojí od 3000 korun výše, za křeslo s potahem zaplatíte klidně 40 tisíc.
Židle a křesílka
Aby se vám sedělo pohodlně, věnujte při jejich nákupu pozornost tvaru a hloubce sedáku, sklonu a pružnosti opěradla. Důležitá je i správná výška područek.
Pokud si nechcete obývací pokoj zařídit hypermoderně, tedy celý z plastového nábytku od předních designérů, můžete to řešit solitérními kusy. Jedno křesílko či židle v jemných barevných odstínech, nebo z průhledného materiálu působí velmi lehce a vzdušně.
Navíc je můžete dát i do malých místností – opticky prostor nezaplní, naopak místnost rozsvětlí. Nízká hmotnost zase usnadňuje manipulaci. To ocení zejména děti a senioři, protože je mohou přenášet nebo posouvat podle potřeby.
Jídelnové kombinace
V posledních letech je módní pořizovat si do jídelních koutů plastové židle a stoly. Je to logické, díky desítkám barevných odstínů je můžete dobře sladit s kuchyňskou linkou, a pokud máte malé děti, oceníte snadnou údržbu tohoto nábytku.
Podle designérů se židle z umělé hmoty hodí nejlépe ke stolu se skleněnou deskou. A naopak k sedákům z transparentního plastu dáváme stůl s umělohmotnou deskou syté barvy. Měkké oblé tvary a probarvený plast interiér odlehčí.
Pro větší počet stolovníků je dobré koupit si stohovatelné židle – pomáhají šetřit místo. Podobně se dají koupit i sady stolků odstupňovaných podle velikosti a zasunutých do sebe, což je velkou prostorovou výhodou.
Modulární systémy
Z plastu se vyrábějí i modulární systémy, které nahrazují komody a skříně. Jsou to jednotlivé „boxy“, jež se dají vrstvit na sebe či skládat vedle sebe, jak kdo potřebuje. Protože jsou lehké, snadno se přenášejí, takže jsou vhodné do dětských pokojů.
Navíc děti víceúčelovost baví, protože si můžou skříňky stěhovat samy. Plastový nábytek je do prostorů pro děti vůbec jako dělaný. Kromě toho, že je lehký, má oblé hrany, takže se nemusíte bát úrazu, když na něj dítě upadne.
Koupelny
Bílé nebo barevné skříňky z novodobých plastů se dobře vyjímají také v koupelnách. Na rozdíl od dřevěných nikdy vlhkem nezpuchří, nepřitahují bakterie jako dřevo, vydrží střídání teplot a ty bílé díky moderním technologiím nikdy nezežloutnou.
Jste-li ale příznivci dřeva, pořiďte si koupelnový plastový nábytek s dřevěným dezénem.
Výhody plastového nábytku
Snadná údržba, stačí přetřít vlhkým hadříkem.
Lehká konstrukce.
Nepřitahuje tolik bakterie jako např. dřevo.
Barevná pestrost a tvarová rozmanitost.
Nevýhody plastového nábytku
Je neekologický, nelze ho recyklovat.
Při tvrdém prudkém nárazu se může ulomit, nebo popraskat.
Je náchylný ke škrábancům.
Text: Laura Skrčená, Foto: archív firem, shutterstock