Domů     Nebojte se sami si vymalovat
Nebojte se sami si vymalovat
23.12.2019

Je to vlastně tvůrčí činnost, ke které nepotřebujete ani zvláštní schopnosti, ani mimořádnou sílu. Musíte mít pouze dostatek času a odhodlání. I když zcela bez námahy to také nejde.

Nátěr stropu a stěn je jen třešničkou na dortu, která završuje celkovou práci při malování bytu. Před tím ale musíte zatmelit díry a praskliny, polepit a zakrýt místa, kterých se malování netýká, silně znečištěné zdi umýt a nakonec nepenetrovat.

PŘED MALOVÁNÍM

Zakrývání

Nejprve sundáme závěsy, záclony a ostatní předměty. Podlahu, případně i s celoplošným kobercem, přikryjeme zakrývací fólií a samolepicí páskou ji přilepíme na podlahové lišty.

Fólii rozprostřeme po celé šíři, u stěn ji trochu nahrneme, aby měla vůli a při práci se nenapínala. Jednotlivé díly spojíme samolepicími páskami. Nábytek, který nelze vystěhovat, umístíme do středu místnosti a rovněž zakryjeme fólií.

Také zásuvky, svítidla, vypínače, rámy oken, zárubně dveří a další doplňky, které byste mohli zašpinit barvou, byste také měli zakrýt fóliemi nebo je olepit je krycí papírovou páskou.

Příprava stěn

Nikdy bychom neměli podcenit přípravu stěn před malováním. Dokonalá příprava podkladu je základním klíčem k úspěchu celého malování. Zdi, na které je možné nanášet nové barvy, by měly být čisté, bez prachu, skvrn a nerovností.

Nesmíme na nich nechat praskliny (viz předchozí strana), otvory po hřebících a skobách, vydrolená místa, zurážené rohy ani jakékoli skvrny, které by mohly prosvítat, ba ani starou malbu ve více vrstvách.

Co s nerovnostmi a rýhami?

Měli bychom je zadělat některou ze stěrkovacích hmot. Dříve se k zakrytí děr a rýh používala sádra, ale ta má řadu nevýhod – drolí se, po nějaké době praská a pod nátěrem může vytvořit viditelné skvrny.

Proto je dobré použít moderní stěrkovací hmoty, které se vyznačují vysokou pevností. Během vyplňování nerovností a nedostatků na stěnách můžeme stěrkovací hmotou danou oblast jen přetřít.

Poté, co zaschne, se zarovná brusným papírem nebo ocelovým hladítkem, které hmotu rozetře úplně do ztracena.

Abychom se mohli po nanesení stěrkovací hmoty těšit z opravdu rovného povrchu, můžeme k posledním úpravám použít také navlhčenou houbovou stěrku a místo s ní přetřít. Výhoda tkví v tom, že dané místo již nemusíme brousit.

Mytí, škrábání, penetrace

Znečištěné stěny před malováním důkladně omyjeme malířskou štětkou. V 6 až 10 l horké vody rozpustíme asi 1 kg mazlavého mýdla nebo do vody nalijeme mycí prostředek, např. jar.

Omytí stěn je důležité především v kuchyni, kde musíme odstranit nejen viditelnou špínu, ale i mikroorganismy, které se ve vrstvě mastných usazenin rozmnožují.

Jestliže je na zdech více vrstev starých nátěrů, mohou se při malování začít odlupovat, proto je rozumnější stěnu oškrábat. Nejdřív zdi navlhčete vodou (štětkou nebo houbou) a pak si vezměte nepružnou, tzv.

lakýrnickou špachtli a začněte staré vrstvy odstraňovat. Jestli při tom někde omylem vytvoříte nežádoucí rýhu, nezoufejte a zakryjte ji retušovacím tmelem. Pak přichází na řadu penetrace.

Úkolem penetračního nátěru je zpevnit zeď a zároveň vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. K nanášení penetračního prostředku se nejlépe hodí štětka, která jej dostane do zdi lépe než tradiční váleček.

Pokud stěny nemusíte mýt ani škrábat, stejně je natřete penetrací. Tento krok by měl vždycky zakončit přípravu stěn pro malování.

Skvrny a plísně

Máte-li někde plesnivé skvrny, místo důkladně vysušte ventilátorem nebo fénem. Při práci používejte ochrannou masku proti prachu, protože plísně jsou pro organismus nebezpečné. Pronikla-li plíseň do zdiva, důkladně ji odstraňte škrabkou.

Na spory na povrchu postačí dobrý kartáč. Očištěný podklad očistěte přípravkem proti plísním, a pokud došlo k narušení rovnosti podkladu, opět vše srovnáme stěrkou do roviny. Nakonec se celý podklad zpevní penetračním přípravkem proti plísni.

POSTUP PŘI MALOVÁNÍ

*Po přípravných pracích necháme stěny důkladně vyschnout.

*Zvolíme žádaný barevný odstín malby a barvu důkladně rozmícháme. Můžeme použít vrtačku s míchacím nástavcem. Lepší ale je nechat si barvu namíchat přímo v prodejně. Je to rychlejší a mnohem pohodlnější.

*Pokud pracujeme s válečkem, vymalujeme nejprve štětcem všechny místa, kam se válečkem nedostaneme – části mezi koncem zdi a stropem nebo podlahou, v rozích místnosti, na spojích se sousedními plochami.

*Štětcem zárohákem natřeme stěnu za radiátory.

*Malovat začínáme vždy stropem, a to od okna, abychom ve světle viděli, zda je čerstvá barva natřená rovnoměrně.

Stěny natíráme v pruzích, které se překrývají, vždy ve směru dopadajícího světla, aby nebyly patrné okraje již natřené plochy, které pokaždé znovu přetřeme. Pracujeme tak rychle, aby barva v místech napojení jednotlivých tahů štětcem byla ještě mokrá.

*Malujeme vždy na jedné celistvé ploše, například na stropě nebo na jedné stěně. Postupujeme zprava doleva, leváci naopak. Strop si rozdělíme na menší čtverce a postupně je přetíráme malbou.

*Je-li od začátku jasné, že bude třeba dvou barevných nátěrů, uděláme ten první řidší a dáme do něj „panáka“ penetrace. Druhý necháme ve stejné konzistenci, jaká je v nádobě z obchodu.

*Váleček ponoříme do kbelíku s barvou, ale jen do tří čtvrtin šířky válečku. Potom jím přejedeme po stírací mřížce, a tak vetřeme barvu i do nenamočené části válečku.

*Po zdi táhneme váleček nejprve odzdola nahoru, tzv. tlačíme barvu před sebou (opačným směrem, skončí část barvy na podlaze) až pak „jedeme“ svisle dolů.

Když už na válečku nemáme moc barvy, ještě jednou přejedeme opatrně přes celou čerstvě natřenou plochu, aby barva kryla rovnoměrně. Této technice se říká vyhlazení barvy a používá se jak na stěnách, tak i na stropech.

*Poté váleček opět ponoříme do barvy a natřeme další část plochy. Každá nově natřená plocha musí jednou šířkou tahu válečkem překrývat dříve natřenou plochu, aby nevznikla žádná nenatřená místa.

*Zdi necháme důkladně vyschnout.

Úklid

Při použití zakrývacích fólií nepředstavuje úklid po malování žádný problém: odlepíme zakrývací fólie z oken a dveří, odstraníme krepové pásky ze zásuvek a lišt a odkryjeme nábytek. Vše zabalíme do fólie, která pokrývala podlahu, a vyhodíme.

Dobré rady

S malováním nových omítek nespěchejte, protože podklad musí být dobře vyzrálý: štuk na to potřebuje tři neděle, keraštuk (jiná forma omítkové směsi) tři až šest týdnů.

Škrábání starých tapet stejně jako disperzních nátěrů může někdy působit obtíže: práci nám usnadní provlhčení stěny horkou párou z přístroje na odstraňování tapet.

Při tónovaných nátěrech bychom neměli zapomenout barvu během práce promíchávat průběžně: pigment má totiž tendenci sedat ke dnu.

Čas, který ušetříme tím, že si pořádně nepřečteme pokyny výrobce, budeme nuceni užít na nutné opravy. Škoda peněz i nervů.

Text: Laura Skrčená, Zdroj Baumax: Z kutila profesionálem, Foto: Shutterstock a Baumax

reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan