Domů     Nebojte se sami si vymalovat
Nebojte se sami si vymalovat
23.12.2019

Je to vlastně tvůrčí činnost, ke které nepotřebujete ani zvláštní schopnosti, ani mimořádnou sílu. Musíte mít pouze dostatek času a odhodlání. I když zcela bez námahy to také nejde.

Nátěr stropu a stěn je jen třešničkou na dortu, která završuje celkovou práci při malování bytu. Před tím ale musíte zatmelit díry a praskliny, polepit a zakrýt místa, kterých se malování netýká, silně znečištěné zdi umýt a nakonec nepenetrovat.

PŘED MALOVÁNÍM

Zakrývání

Nejprve sundáme závěsy, záclony a ostatní předměty. Podlahu, případně i s celoplošným kobercem, přikryjeme zakrývací fólií a samolepicí páskou ji přilepíme na podlahové lišty.

Fólii rozprostřeme po celé šíři, u stěn ji trochu nahrneme, aby měla vůli a při práci se nenapínala. Jednotlivé díly spojíme samolepicími páskami. Nábytek, který nelze vystěhovat, umístíme do středu místnosti a rovněž zakryjeme fólií.

Také zásuvky, svítidla, vypínače, rámy oken, zárubně dveří a další doplňky, které byste mohli zašpinit barvou, byste také měli zakrýt fóliemi nebo je olepit je krycí papírovou páskou.

Příprava stěn

Nikdy bychom neměli podcenit přípravu stěn před malováním. Dokonalá příprava podkladu je základním klíčem k úspěchu celého malování. Zdi, na které je možné nanášet nové barvy, by měly být čisté, bez prachu, skvrn a nerovností.

Nesmíme na nich nechat praskliny (viz předchozí strana), otvory po hřebících a skobách, vydrolená místa, zurážené rohy ani jakékoli skvrny, které by mohly prosvítat, ba ani starou malbu ve více vrstvách.

Co s nerovnostmi a rýhami?

Měli bychom je zadělat některou ze stěrkovacích hmot. Dříve se k zakrytí děr a rýh používala sádra, ale ta má řadu nevýhod – drolí se, po nějaké době praská a pod nátěrem může vytvořit viditelné skvrny.

Proto je dobré použít moderní stěrkovací hmoty, které se vyznačují vysokou pevností. Během vyplňování nerovností a nedostatků na stěnách můžeme stěrkovací hmotou danou oblast jen přetřít.

Poté, co zaschne, se zarovná brusným papírem nebo ocelovým hladítkem, které hmotu rozetře úplně do ztracena.

Abychom se mohli po nanesení stěrkovací hmoty těšit z opravdu rovného povrchu, můžeme k posledním úpravám použít také navlhčenou houbovou stěrku a místo s ní přetřít. Výhoda tkví v tom, že dané místo již nemusíme brousit.

Mytí, škrábání, penetrace

Znečištěné stěny před malováním důkladně omyjeme malířskou štětkou. V 6 až 10 l horké vody rozpustíme asi 1 kg mazlavého mýdla nebo do vody nalijeme mycí prostředek, např. jar.

Omytí stěn je důležité především v kuchyni, kde musíme odstranit nejen viditelnou špínu, ale i mikroorganismy, které se ve vrstvě mastných usazenin rozmnožují.

Jestliže je na zdech více vrstev starých nátěrů, mohou se při malování začít odlupovat, proto je rozumnější stěnu oškrábat. Nejdřív zdi navlhčete vodou (štětkou nebo houbou) a pak si vezměte nepružnou, tzv.

lakýrnickou špachtli a začněte staré vrstvy odstraňovat. Jestli při tom někde omylem vytvoříte nežádoucí rýhu, nezoufejte a zakryjte ji retušovacím tmelem. Pak přichází na řadu penetrace.

Úkolem penetračního nátěru je zpevnit zeď a zároveň vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. K nanášení penetračního prostředku se nejlépe hodí štětka, která jej dostane do zdi lépe než tradiční váleček.

Pokud stěny nemusíte mýt ani škrábat, stejně je natřete penetrací. Tento krok by měl vždycky zakončit přípravu stěn pro malování.

Skvrny a plísně

Máte-li někde plesnivé skvrny, místo důkladně vysušte ventilátorem nebo fénem. Při práci používejte ochrannou masku proti prachu, protože plísně jsou pro organismus nebezpečné. Pronikla-li plíseň do zdiva, důkladně ji odstraňte škrabkou.

Na spory na povrchu postačí dobrý kartáč. Očištěný podklad očistěte přípravkem proti plísním, a pokud došlo k narušení rovnosti podkladu, opět vše srovnáme stěrkou do roviny. Nakonec se celý podklad zpevní penetračním přípravkem proti plísni.

POSTUP PŘI MALOVÁNÍ

*Po přípravných pracích necháme stěny důkladně vyschnout.

*Zvolíme žádaný barevný odstín malby a barvu důkladně rozmícháme. Můžeme použít vrtačku s míchacím nástavcem. Lepší ale je nechat si barvu namíchat přímo v prodejně. Je to rychlejší a mnohem pohodlnější.

*Pokud pracujeme s válečkem, vymalujeme nejprve štětcem všechny místa, kam se válečkem nedostaneme – části mezi koncem zdi a stropem nebo podlahou, v rozích místnosti, na spojích se sousedními plochami.

*Štětcem zárohákem natřeme stěnu za radiátory.

*Malovat začínáme vždy stropem, a to od okna, abychom ve světle viděli, zda je čerstvá barva natřená rovnoměrně.

Stěny natíráme v pruzích, které se překrývají, vždy ve směru dopadajícího světla, aby nebyly patrné okraje již natřené plochy, které pokaždé znovu přetřeme. Pracujeme tak rychle, aby barva v místech napojení jednotlivých tahů štětcem byla ještě mokrá.

*Malujeme vždy na jedné celistvé ploše, například na stropě nebo na jedné stěně. Postupujeme zprava doleva, leváci naopak. Strop si rozdělíme na menší čtverce a postupně je přetíráme malbou.

*Je-li od začátku jasné, že bude třeba dvou barevných nátěrů, uděláme ten první řidší a dáme do něj „panáka“ penetrace. Druhý necháme ve stejné konzistenci, jaká je v nádobě z obchodu.

*Váleček ponoříme do kbelíku s barvou, ale jen do tří čtvrtin šířky válečku. Potom jím přejedeme po stírací mřížce, a tak vetřeme barvu i do nenamočené části válečku.

*Po zdi táhneme váleček nejprve odzdola nahoru, tzv. tlačíme barvu před sebou (opačným směrem, skončí část barvy na podlaze) až pak „jedeme“ svisle dolů.

Když už na válečku nemáme moc barvy, ještě jednou přejedeme opatrně přes celou čerstvě natřenou plochu, aby barva kryla rovnoměrně. Této technice se říká vyhlazení barvy a používá se jak na stěnách, tak i na stropech.

*Poté váleček opět ponoříme do barvy a natřeme další část plochy. Každá nově natřená plocha musí jednou šířkou tahu válečkem překrývat dříve natřenou plochu, aby nevznikla žádná nenatřená místa.

*Zdi necháme důkladně vyschnout.

Úklid

Při použití zakrývacích fólií nepředstavuje úklid po malování žádný problém: odlepíme zakrývací fólie z oken a dveří, odstraníme krepové pásky ze zásuvek a lišt a odkryjeme nábytek. Vše zabalíme do fólie, která pokrývala podlahu, a vyhodíme.

Dobré rady

S malováním nových omítek nespěchejte, protože podklad musí být dobře vyzrálý: štuk na to potřebuje tři neděle, keraštuk (jiná forma omítkové směsi) tři až šest týdnů.

Škrábání starých tapet stejně jako disperzních nátěrů může někdy působit obtíže: práci nám usnadní provlhčení stěny horkou párou z přístroje na odstraňování tapet.

Při tónovaných nátěrech bychom neměli zapomenout barvu během práce promíchávat průběžně: pigment má totiž tendenci sedat ke dnu.

Čas, který ušetříme tím, že si pořádně nepřečteme pokyny výrobce, budeme nuceni užít na nutné opravy. Škoda peněz i nervů.

Text: Laura Skrčená, Zdroj Baumax: Z kutila profesionálem, Foto: Shutterstock a Baumax

Související články
18.9.2024
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde tlačit. Je číslování zrádné? Jak kdy. V obchodech se setkáte s různým zna
22.8.2024
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou barvu pečlivě rozmíchejte. K
31.7.2024
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – od klasické Neapolské, až po Margheritu. Čechům ale prý nejvíc chu
29.7.2024
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: - zbytky barevně sladěných bavlněných látek - 0,5 m látky na vnitřní polštářek - duté vlákno na výplň - 2 knoflíky - 0,5 m jednostranně nalepovacího vlizelínu - pravítko a řezák nebo nůžky Přední strana s aplikací 1. V
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
historyplus.cz
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Stotisícový dav se snaží prolomit policejní kordon před budovou, létají kameny a tříští se sklo. Fanynky klesají k zemi v mdlobách. Jejich idol už je ale přivítat ke dveřím nikdy nepřijde. Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník. A americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro
Užívejte si opálení co nejdéle
nejsemsama.cz
Užívejte si opálení co nejdéle
Podařilo se vám velmi pracně na sluníčku nachytat vytoužený bronz? Pak vám poradíme, jak si jej zachovat. Když se o pokožku nebudete starat správně, do dvou týdnů bude ta krásná letní barva pryč. Stačí ale několik jednoduchých kroků, a můžete si ji užívat třeba až do zimy. Začněte už ve sprše Péče o opálenou pokožku začíná už při
Tomatová polévka s rýží
tisicereceptu.cz
Tomatová polévka s rýží
Hustá a lahodná rajčatová polévka se zelím a rýží provoní celou kuchyni. Suroviny na 4 porce 1 plechovka loupaných rajčat ¼ hlávky bílého zelí 1 cibule 1 hrst rýže 3 stroužky česneku olivov
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu
Jak vzniká produkce řeči?
21stoleti.cz
Jak vzniká produkce řeči?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje mechanismus naší řeči na psychologické úrovni? Jakým způsobem se stane například to, že svým přátelům řekneme o parádním zážitku z dovolené? Naše řeč je
Egyptská Atlantida Heracleion je možná klíčem k pochopení starověkých legend!
enigmaplus.cz
Egyptská Atlantida Heracleion je možná klíčem k pochopení starověkých legend!
V souvislosti s Egyptem se člověku vybaví především pyramidy, zaprášené sarkofágy ukrývající tisíce let staré mumie a všudypřítomný písek. Jenže ve skutečnosti se u pobřeží této země rýsuje podobně vý
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
epochalnisvet.cz
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
Francouzský egyptolog Gaston Maspero na konci června 1886 učiní šokující objev. V údolí Dér el-Bahrí nalezne záhadnou mumii. Má svázané ruce a nohy a ve tváři děsivý škleb. Kvůli němu se pro ostatky vžije označení „křičící mumie“.   Lékaři se připravují na pitvu záhadné mumie. Ta je neobvyklá i díky dalším detailům. Není totiž nabalzamovaná
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
Temné síly nám uzavřely vchod
skutecnepribehy.cz
Temné síly nám uzavřely vchod
S přítelem jsme se vydali do hor, když se spustil prudký liják. Poblíž byla jeskyně a tak nás napadlo, že se tam na chvíli schováme. Na odlehlém místě jsme se s přítelem Tomášem dostali do nebezpečné děsivé pasti. Během jedné naší dovolené jsme vstoupili na místa, která v sobě ukrývala tajemnou hrozbu. Chybělo málo a už bychom
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
nasehvezdy.cz
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
Celý život slýchá herec Vojtěch Vodochodský (30) ze seriálu Specialisté, že ani v nejmenším není podobný svému otci Ivanovi Vodochodskému (61) ze seriálu ZOO. Nebylo by tedy žádným překvapením, poku
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
iluxus.cz
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
Kdy jindy se ozdobit barevnými drahokamy zasazenými do prstenů, náhrdelníků, náramků či náušnic než na podzim, kdy sama příroda kolem nás hýří hřejivými odstíny barev od žluté přes oranžovou, červenou
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
epochaplus.cz
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
V lednu 2017 se švédská Upsala stala dějištěm hrůzostrašného činu, který byl navíc živě přenášen na sociální síti. Tři mladíci brutálně napadli a sexuálně zneužili ženu, zatímco jejich činy sledovaly stovky diváků. Tento případ otřásl společností a vyvolal otázky o bezpečnosti na internetu a odpovědnosti sociálních sítí. Násilníci vysílají svou zvůli naživo Znásilnění v přímém