Domů     Nebojte se sami si vymalovat
Nebojte se sami si vymalovat
23.12.2019

Je to vlastně tvůrčí činnost, ke které nepotřebujete ani zvláštní schopnosti, ani mimořádnou sílu. Musíte mít pouze dostatek času a odhodlání. I když zcela bez námahy to také nejde.

Nátěr stropu a stěn je jen třešničkou na dortu, která završuje celkovou práci při malování bytu. Před tím ale musíte zatmelit díry a praskliny, polepit a zakrýt místa, kterých se malování netýká, silně znečištěné zdi umýt a nakonec nepenetrovat.

PŘED MALOVÁNÍM

Zakrývání

Nejprve sundáme závěsy, záclony a ostatní předměty. Podlahu, případně i s celoplošným kobercem, přikryjeme zakrývací fólií a samolepicí páskou ji přilepíme na podlahové lišty.

Fólii rozprostřeme po celé šíři, u stěn ji trochu nahrneme, aby měla vůli a při práci se nenapínala. Jednotlivé díly spojíme samolepicími páskami. Nábytek, který nelze vystěhovat, umístíme do středu místnosti a rovněž zakryjeme fólií.

Také zásuvky, svítidla, vypínače, rámy oken, zárubně dveří a další doplňky, které byste mohli zašpinit barvou, byste také měli zakrýt fóliemi nebo je olepit je krycí papírovou páskou.

Příprava stěn

Nikdy bychom neměli podcenit přípravu stěn před malováním. Dokonalá příprava podkladu je základním klíčem k úspěchu celého malování. Zdi, na které je možné nanášet nové barvy, by měly být čisté, bez prachu, skvrn a nerovností.

Nesmíme na nich nechat praskliny (viz předchozí strana), otvory po hřebících a skobách, vydrolená místa, zurážené rohy ani jakékoli skvrny, které by mohly prosvítat, ba ani starou malbu ve více vrstvách.

Co s nerovnostmi a rýhami?

Měli bychom je zadělat některou ze stěrkovacích hmot. Dříve se k zakrytí děr a rýh používala sádra, ale ta má řadu nevýhod – drolí se, po nějaké době praská a pod nátěrem může vytvořit viditelné skvrny.

Proto je dobré použít moderní stěrkovací hmoty, které se vyznačují vysokou pevností. Během vyplňování nerovností a nedostatků na stěnách můžeme stěrkovací hmotou danou oblast jen přetřít.

Poté, co zaschne, se zarovná brusným papírem nebo ocelovým hladítkem, které hmotu rozetře úplně do ztracena.

Abychom se mohli po nanesení stěrkovací hmoty těšit z opravdu rovného povrchu, můžeme k posledním úpravám použít také navlhčenou houbovou stěrku a místo s ní přetřít. Výhoda tkví v tom, že dané místo již nemusíme brousit.

Mytí, škrábání, penetrace

Znečištěné stěny před malováním důkladně omyjeme malířskou štětkou. V 6 až 10 l horké vody rozpustíme asi 1 kg mazlavého mýdla nebo do vody nalijeme mycí prostředek, např. jar.

Omytí stěn je důležité především v kuchyni, kde musíme odstranit nejen viditelnou špínu, ale i mikroorganismy, které se ve vrstvě mastných usazenin rozmnožují.

Jestliže je na zdech více vrstev starých nátěrů, mohou se při malování začít odlupovat, proto je rozumnější stěnu oškrábat. Nejdřív zdi navlhčete vodou (štětkou nebo houbou) a pak si vezměte nepružnou, tzv.

lakýrnickou špachtli a začněte staré vrstvy odstraňovat. Jestli při tom někde omylem vytvoříte nežádoucí rýhu, nezoufejte a zakryjte ji retušovacím tmelem. Pak přichází na řadu penetrace.

Úkolem penetračního nátěru je zpevnit zeď a zároveň vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. K nanášení penetračního prostředku se nejlépe hodí štětka, která jej dostane do zdi lépe než tradiční váleček.

Pokud stěny nemusíte mýt ani škrábat, stejně je natřete penetrací. Tento krok by měl vždycky zakončit přípravu stěn pro malování.

Skvrny a plísně

Máte-li někde plesnivé skvrny, místo důkladně vysušte ventilátorem nebo fénem. Při práci používejte ochrannou masku proti prachu, protože plísně jsou pro organismus nebezpečné. Pronikla-li plíseň do zdiva, důkladně ji odstraňte škrabkou.

Na spory na povrchu postačí dobrý kartáč. Očištěný podklad očistěte přípravkem proti plísním, a pokud došlo k narušení rovnosti podkladu, opět vše srovnáme stěrkou do roviny. Nakonec se celý podklad zpevní penetračním přípravkem proti plísni.

POSTUP PŘI MALOVÁNÍ

*Po přípravných pracích necháme stěny důkladně vyschnout.

*Zvolíme žádaný barevný odstín malby a barvu důkladně rozmícháme. Můžeme použít vrtačku s míchacím nástavcem. Lepší ale je nechat si barvu namíchat přímo v prodejně. Je to rychlejší a mnohem pohodlnější.

*Pokud pracujeme s válečkem, vymalujeme nejprve štětcem všechny místa, kam se válečkem nedostaneme – části mezi koncem zdi a stropem nebo podlahou, v rozích místnosti, na spojích se sousedními plochami.

*Štětcem zárohákem natřeme stěnu za radiátory.

*Malovat začínáme vždy stropem, a to od okna, abychom ve světle viděli, zda je čerstvá barva natřená rovnoměrně.

Stěny natíráme v pruzích, které se překrývají, vždy ve směru dopadajícího světla, aby nebyly patrné okraje již natřené plochy, které pokaždé znovu přetřeme. Pracujeme tak rychle, aby barva v místech napojení jednotlivých tahů štětcem byla ještě mokrá.

*Malujeme vždy na jedné celistvé ploše, například na stropě nebo na jedné stěně. Postupujeme zprava doleva, leváci naopak. Strop si rozdělíme na menší čtverce a postupně je přetíráme malbou.

*Je-li od začátku jasné, že bude třeba dvou barevných nátěrů, uděláme ten první řidší a dáme do něj „panáka“ penetrace. Druhý necháme ve stejné konzistenci, jaká je v nádobě z obchodu.

*Váleček ponoříme do kbelíku s barvou, ale jen do tří čtvrtin šířky válečku. Potom jím přejedeme po stírací mřížce, a tak vetřeme barvu i do nenamočené části válečku.

*Po zdi táhneme váleček nejprve odzdola nahoru, tzv. tlačíme barvu před sebou (opačným směrem, skončí část barvy na podlaze) až pak „jedeme“ svisle dolů.

Když už na válečku nemáme moc barvy, ještě jednou přejedeme opatrně přes celou čerstvě natřenou plochu, aby barva kryla rovnoměrně. Této technice se říká vyhlazení barvy a používá se jak na stěnách, tak i na stropech.

*Poté váleček opět ponoříme do barvy a natřeme další část plochy. Každá nově natřená plocha musí jednou šířkou tahu válečkem překrývat dříve natřenou plochu, aby nevznikla žádná nenatřená místa.

*Zdi necháme důkladně vyschnout.

Úklid

Při použití zakrývacích fólií nepředstavuje úklid po malování žádný problém: odlepíme zakrývací fólie z oken a dveří, odstraníme krepové pásky ze zásuvek a lišt a odkryjeme nábytek. Vše zabalíme do fólie, která pokrývala podlahu, a vyhodíme.

Dobré rady

S malováním nových omítek nespěchejte, protože podklad musí být dobře vyzrálý: štuk na to potřebuje tři neděle, keraštuk (jiná forma omítkové směsi) tři až šest týdnů.

Škrábání starých tapet stejně jako disperzních nátěrů může někdy působit obtíže: práci nám usnadní provlhčení stěny horkou párou z přístroje na odstraňování tapet.

Při tónovaných nátěrech bychom neměli zapomenout barvu během práce promíchávat průběžně: pigment má totiž tendenci sedat ke dnu.

Čas, který ušetříme tím, že si pořádně nepřečteme pokyny výrobce, budeme nuceni užít na nutné opravy. Škoda peněz i nervů.

Text: Laura Skrčená, Zdroj Baumax: Z kutila profesionálem, Foto: Shutterstock a Baumax

reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského