Domů     Paleodieta: Máme jíst jako v pravěku?
Paleodieta: Máme jíst jako v pravěku?
5.12.2019

Spíš než na racionálních důvodech spočívá paleo dieta na nevyvratitelném lidském přesvědčení, že dřív bývalo všechno lepší. Vzduch byl čistší, louky zelenější a jídlo poctivější.

Východisko paleo diety je velmi pochopitelné – dnešní jídelníček je příliš zanesený potravinami průmyslově upravenými a produkty intenzivního zemědělství. Paleo dieta pro nás chce jídlo poctivé, bez éček a náhražek. Jenže tahle myšlenka v praxi trochu klopýtá.

Z jídelníčku pravěkého člověka si totiž vybírá jen některé body, a to ne právě ty nejvhodnější.

Co může paleo člověk

• maso a ryby

• zeleninu a ovoce

• ořechy

• houby

• vejce

Co nesmí

• obiloviny a přílohy z nich připravené

• mléčné výrobky

• luštěniny

• cukr a slazené potraviny

Pravěk v praxi

Jestli si představujete, že si přívrženci paleolitické diety dávají ráno, v poledne i večer pečené maso bez přílohy, pak tahle prosté to není. Na webu paleo dieta můžete najít recepty překvapující – s exotickým kořením, kokosem, kakaem nebo papričkami.

Kde je naši pravěcí předci vzali, těžko říct. Bez čeho se naopak přívrženci paleo diety musí obejít, jsou obiloviny a mléko. Tím se každodenní příprava jídla samozřejmě komplikuje.

V nabídce „paleo“ potravin na internetu pak najdete kuriozity jako mouku z různých druhů ořechů, kaštanů nebo dýňového semínka.

Mimochodem: Zkoumání nabídky paleo obchodu vyvrátí vaše přesvědčení o používání pouze čerstvých a průmyslově neupravených potravin nečekanými specialitami, jako jsou krekry ???, čokoládová pochoutka i praktičtější paleolitické těstoviny.

Co na to medicína?

Z částí tvrzení zastánců paleo diety souhlasí, především s tím, že máme dávat přednost jídlu z čerstvých surovin, průmyslově neupravených. Srovnávání s životosprávou pravěkého člověka ale místy pokulhává.

Především se zapomíná na každodenní několikahodinovou pohybovou aktivitu. To ovšem málokdy odpovídá dnešním možnostem.

Další háčky

Mnoho masa, málo ryb

Základní potravinou na paleo talíři je maso s tím, že může být i velmi tučné, protože to odpovídá přirozenému stravování v pravěku. Nad tím odborníci na výživu kroutí hlavou.

Tuky z červeného masa i drůbeže jsou rizikové pro cévy a rozvoj cukrovky a byly takovými i v pravěku. Že si tehdejší jídelníček možná idealizujeme, ukázalo zkoumání Ötziho, pravěkého lovce, jehož tělo zakonzervoval led Ötztalských Alp.

Jeho zdravotní stav byl překvapivě srovnatelný s průměrným evropským mužem středního věku v současnosti. Vědci nalezli cholesterolové pláty v cévách, svědčící o tom, že trpěl aterosklerózou i zvýšeným krevním tlakem. Vydatná fyzická zátěž na tom nic nezměnila.

Odborný postoj je proto neměnný, příliš velké dávky živočišných tuků vedou k onemocnění cév, vysokému krevnímu tlaku a cukrovce.

Příliš mnoho bílkovin

Ačkoli si myslíme, že to je to nejlepší, co můžeme tělu dát, není to tak docela pravda. Předně, organismus potřebuje pestré složení jídelníčku, nikoli zvýšení jedné živiny.

Že to není jednoznačně přínosné, se ukazuje na současné generaci dětí, které mají ve školkách na jídelníčku až 300 % doporučené dávky bílkovin. Lékaři se u nich z toho důvodu obávají nadměrného růstu, s nímž pak souvisí oběhové potíže.

Ale ani u dospělých nejsou vysoké dávky bílkovin prospěšné. Zatěžují ledviny a způsobují rozvoj dny.

Příliš málo příloh

Paleo dieta rostlinnou část jídelníčku omezuje na ořechy, zeleninu a bobulovité ovoce, s travinami nebo obilovinami nepočítá, jsou pro ni „nepřirozené“.a odmítá je jako příčinu potravinových alergií a nesnášenlivosti.

To ale podle lékařů neodpovídá skutečnosti, obiloviny nejsou vlastní příčinou nárůstu potravinových alergií.

Ta je spíš v poruchách imunitního systému vlivem moderního prostředí, a dokonce úspěchů medicíny, která zachraňuje čím dál nezralejší novorozence, u nichž se nemůže vyvíjet imunitní systém normálně.

Ideál byl v Africe

Odmítání obilovin naráží ještě na jeden moderní poznatek o vývoji člověka. Dnes už je jisté, že za rozvojem lidského mozku nebyly vysoké porce bílkovin, ale kombinace sacharidů s tuky mořských živočichů.

Právě proto je kolébkou lidstva východoafrické pobřeží díky dostatku sladkých plodů a možnosti rybolovu. Mozek tak dostával živiny, které jsou pro něj dodnes zásadní. Glukózu jako zdroj energie a zdravé tuky pro stavbu mozkové tkáně.

Pokud tedy budete zkoušet jíst zdravěji, nechte se inspirovat spíš dietou prvotního člověka.

Ten údajně ještě neměl ani sklon k tloustnutí, neboť geneticky podmíněné vytváření energetických zásob bylo až následkem přesunu lidstva z Afriky do chladnějších oblastí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty