Letní měsíce jsou sice už dávno pryč, ale vzpomínky na dovolenou ještě nevybledly. Oživit je můžete také prakticky proměnou kuchyně do středomořského stylu, aby dostala pohodovou prázdninovou atmosféru. Přinášíme vám inspiraci, jak se cítit i doma jako na dovolené.
Vkusně ozdobená kuchyně je skutečnou pastvou pro oči. Vaření vám pak bude přinášet více radosti. Vždyť jak se říká, jíme také očima.
Barvy, barvy, barvy
Na pomoc si vezměte vůně, rostliny, přírodní materiály, dřevo a ratan, ale hlavně barvy. Přímořský styl si nejvíce zakládá na přírodních barvách, které se mohou objevit na dekoracích, závěsech, na nábytku, keramice nebo kuchyňském nádobí.
Charakteristické barvy středomořské přírody jsou především sytě modrá barva moře a jasné oblohy, tóny výrazné cihlově červené, jemné odstíny levandulové a světle zelené a ohnivě žluté barvy.
Vzory a dekorace
Tradiční středomořský styl si také pohrává s různými vzory. Počínaje ornamentálními na textiliích až po výrazný vyřezávaný nábytek. Letní dekorace ve středomořském duchu si však zhotovíte snadno i sami.
Stačí třeba do čiré vázy naaranžovat pár oblých kamínků přivezených z dovolené od moře nebo vystavit několik mušlí. Příjemným ozvláštněním může být také antická soška či vlastnoručně pořízená velkoformátová fotografie v rámu zavěšená nad pracovní deskou.
Jak na to
Na všechny nádoby a bedničky, které vidíte na obrázku, naneste bílou barvu – nádoby mají okraje, které se k bílé hodí. Vystřižené motivy z ubrousků nalepte ubrouskovou technikou (viz návod). Malou dřevěnou bedničku můžete zavěsit na bílou šňůrku.
Na láhev naneste nejprve bílou akrylovou barvou čtverec, pak domalujte zelený okraj a po uschnutí nalepte motiv oliv z ubrousku.
Co budeme potřebovat
Různé čtvercové nádoby, 2 dřevěné zeleninové bedničky (lísky), jednu láhev, ubrousky s motivy zeleniny, bylinek a jižního ovoce, bílou, zelenou a šedou akrylová barvu, lepidlo na ubrousky, bílou kroucenou šňůrku, sazenice bylinek a zeleniny.
Ubrousková technika
Potřebujete třívrstvé ubrousky s motivy jižního ovoce a bylinek (nebo jaké se vám líbí). Motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte. Ke stříhání použijte malé špičaté nůžky, výborně se hodí např. nůžky na manikúru.
Vytrhané motivy vytvářejí zvláštní barevné přechody a zajímavé efekty. Po vystřižení motivu oddělte z ubrousku horní potištěnou vrstvu, kterou pak lepíte na vybraný předmět.
Můžete si vybrat ze dvou technik lepení ubrousků – zažehlování motivů, kterým ideálně zdobíte velké hladké plochy, naproti tomu malé, nepravidelné nebo velmi zaoblené či na teplo citlivé předměty, zdobte lepením.
Lepení: Na místo, kam chcete motiv nalepit, naneste rovnoměrně speciální lepidlo na ubrousky (můžete použít také lepidlo na tapety) a nechte je trochu zaschnout.
Na něj pak položte vystřižený motiv a štětcem namočeným v lepidle ho od středu ke krajům lehce, ale důkladně vyhlazujte tak, aby pod ním nezůstaly vzduchové bubliny. Vše nechte pořádně zaschnout a předmět pak přelakujte bezbarvým lakem.
Zažehlování: Místo, kam chcete motiv nalepit, nejprve potřete lepidlem na ubrousky. Pokud jste si vybrali velmi jemné motivy, potřete lepidlem celou plochu, na kterou je budete lepit, nebo rovnou celý předmět.
Lepidlo pak nechte zaschnout – urychlit to můžete fénováním. Zvolený motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte, položte ho na potřené místo, přes něj dejte papír na pečení a přežehlete. Lepidlo na ubrousky se teplem z žehličky rozehřeje a spojí
s ubrouskem i podkladem. Počkejte, až papír na pečení vychladne, a teprve pak ho sejměte z motivu. Nalepený motiv poté přetřete bezbarvým lakem. Se zažehlováním začněte ve středu motivu a postupujte směrem k okrajům.
Rada Paní domu
Na kulaté předměty nebo předměty, kterým by teplo z žehličky mohlo uškodit, můžete ubrousky fixovat fénem. Nejprve jím předem nanesenou vrstvu lepidla na ubrousky rozehřejte až je lepkavá, pak na ni motiv přitlačte a rukou ho vyhlaďte od středu k okrajům.
Lepení ubrousků na různé materiály
Na dřevo: Předměty ze dřeva nejprve vyhlaďte smirkovým papírem a pak natřete základní barvou – s hladkým povrchem se lépe pracuje. Pokud se rozhodnete zdobit velké plochy, raději motivy zažehlujte.
Budou pravidelné, bez zbytečných skladů a vzduchových bublin. Malé motivy lepte speciálním lepidlem na ubrousky. Také na nerovný povrch používejte raději lepidlo.
Po nalepení a uschnutí motivu přelakujte předmět bezbarvým lesklým nebo matným lakem, motiv tak na předmětu déle vydrží.
Na látku: Motiv vystřihněte z ubrousku a jeho obrysy překreslete tenkým fixem na látku. Na tuto plochu naneste štětcem tenkou vrstvu speciálního lepidla pro lepení ubrousků na látku a nechejte ji trošku zaschnout.
Motiv pak na potřenou plochu položte a rukou lehce přitlačte. Můžete ho také vyrovnat štětcem namočeným v lepidle, nebo nechat zaschnout a případné sklady tupým štětcem ťukáním uhladit.
Po zaschnutí překryjte motiv papírem na pečení a asi 3 minuty ho zažehlujte. Teplotu na žehličce nastavte na nižší stupeň, než je doporučená teplota pro žehlení látky, a motiv průběžně kontrolujte, zda lepidlo nebo motiv nehnědnou.
Látku můžete také podložit průsvitnou fólií, která zabrání prosáknutí lepidla na podložku. Textilie zdobené ubrouskovými motivy můžete prát v ruce, případně jako šetrné praní v pračce při teplotě maximálně do 40 °C.
Na sklo a keramiku: Při zdobení skla a keramiky použijte speciální lepidlo na sklo, které můžete také vypálit v troubě. Motiv z ubrousku vystřihněte a položte ho na předmět.
Štětcem pak na motiv naneste lepidlo – postupujte od středu motivu k jeho okrajům. Po uschnutí rozetřete na motiv ještě jednu vrstvu lepidla.
Vše nechte dobře zaschnout a sklo nebo keramiku vložte do studené trouby, kterou nastavte na 170 °C. Při této teplotě je tam nechte asi 40 minut a věci stále kontrolujte, lak by neměl zhnědnout.
Troubu vypněte, nechte vychladnout a teprve pak z ní sklo nebo keramiku vytáhněte. Přetažení lepidlem, která jsou viditelná, zkuste opatrně seškrábat modelářským nožem. Sklo či keramiku pak můžete otírat mokrou utěrkou.
Co se týká květináčů – musí být bez glazury, jinak na nich nebude lepidlo držet.
Lepidla (laky) na ubrousky
K dostání jsou speciální matná nebo lesklá lepidla, případně lepidla se třpytkami, která se na zvolené plochy nanášejí štětcem. Můžete jimi lepit jakkoli velké motivy, vždy ale dbejte pokynů výrobců uvedených na jednotlivých lepidlech.
Text: Laura Skrčená, Foto: Pixabay, Shutterstock, Bella Rose