Sex neodmyslitelně patří k běžnému životu, přesto však v této oblasti stále panuje řada tabu a mýtů. A o intimním životě seniorů to platí dvojnásob! Co se děje za dveřmi jejich ložnic?
Aktivní život už mají za sebou, čas tráví v čekárnách lékařů, posedávají na lavičkách, sledují přihlouplé seriály, hlídají vnuky. To jsou zažité stereotypy o seniorech, lidech ve věkové kategorii od 50 do 70 let. Tomu se lze jen smát!
Skutečnost je totiž naprosto odlišná. Někteří ještě přesluhují, další sportují a věnují se svým koníčkům, jiní zas cestují, učí se jazyky, studují, navštěvují nejrůznější kurzy a počítače ovládají často líp než leckterý čtyřicátník.
Intimní život seniorů
Kdysi se za neoficiální bránu stáří považovalo datum odchodu do penze. To však už dávno neplatí. Populace za poslední půlstoletí stárne mnohem pomaleji.
Dnešní senioři jsou aktivní, je tedy logické, že i jejich sexuální život je jiný, než měla generace jejich dědečků a babiček. I „ve stáří“ je sexualita prostředkem k utužení vztahů. Je proto naprosto normální, že se milují i staří lidé.
V sexu sice ubylo na kvantitě (výrazně se snížila četnost pohlavních styků), v mnoha případech se však celoživotní zkušenosti významně odrážejí na kvalitě prožitku. Sex nás provází celým životem, není tedy důvod, proč by to mělo být jinak v pozdějším věku.
Každý potřebuje cítit projevy lásky. K tomu patří i intimní život.
Sex prospívá zdraví
Nikdo nepochybuje o tom, že má sex blahodárný vliv na zdraví. Tím spíš by si ho senioři neměli odpírat.
• Sex zmírňuje, a dokonce odstraňuje bolesti hlavy i svalů.
• Má výrazný vliv na posílení imunity.
• Odbourává stresový hormon kortizol.
• Sexuálně aktivní muži mají méně problémů s prostatou.
• U žen podporuje udržování hladiny hormonů (dochází později k menopauze).
• Bohatý intimní život tlumí příznaky menopauzy.
Co může od sexu odradit?
Sex seniorů bývá poznamenaný různými překážkami. Ty intimní život brzdí. Není však důvod k panice či rezignaci. Dnešní medicína je natolik vyspělá, že dokáže spoustu těchto potíží odstranit.
Mezi nejčastější problémy patří porucha erekce u mužů, u žen je to především hormonální nerovnováha. Pokud vám nějaký zdravotní neduh v sexu brání, nestyďte se zajít k lékaři pro pomoc. Odměnou bude spokojenost nejen vaše, ale i vašeho partnera.
Jak to funguje?
Ani senioři ve zralém věku nemusejí se svými intimními pocity a tužbami stát stranou. Naše tělo se však s věkem mění a sexuální poradny se spíš zaměřují na mladší ročníky.
Přibývající zdravotní problémy brání častěji sexuálnímu životu seniorek než starších mužů. Také víc žen než mužů má ve vyšším věku příznaky, které ovlivnily jejich schopnost užít si sex naplno. Snížená touha po sexu ve vyšším věku se jaksi očekává.
Přesto by měla téměř polovina seniorů raději sex častěji. Zbytek se mu však vyhýbá s výmluvou, že jej mít nemohou kvůli fyzické neschopnosti, nepohodlí nebo bolestivému sexu.
• Ženám nejčastěji komplikuje příjemný sex vaginální suchost, nízké libido a bolest při sexu.
• Mužům zase ztěžuje situaci neschopnost udržet erekci, neschopnost dosáhnout ji a nízké libido.
• Téměř 2/3 seniorek a o něco méně seniorů se snaží o léčbu.
• Ženy chtějí užívat lubrikanty, krémy či bylinné doplňky, muži zas požadují předepsat léky proti potížím s erekcí.
Podle průzkumu serveru Seniorjournal.com je ve vztahu spokojeno 83 % seniorů, kteří mají sex alespoň jednou měsíčně.
Mluvte o tom!
Nejvíc by seniorům pomohlo, kdyby si o eventuálních intimních problémech mohli promluvit s někým z rodiny, kdo by jim poradil, a samozřejmě o nich stejně otevřeně mluvil i se svým protějškem. Jenže právě to generace dnešních seniorů vůbec neumí:
po celý život nebyli zvyklí nazývat některé věci pravým jménem. Jestliže se tedy pokusí o nich mluvit alespoň v náznacích, bude to úspěch. Má-li senior nějaký konkrétní problém, měl by s ním raději zajít za psychologem nebo sexuologem osobně. Od juniorů by se však měl dozvědět, že to není žádná hanba.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock