Domů     Co skutečně pomůže, když pálí oči?
Co skutečně pomůže, když pálí oči?
16.10.2019

Pálí, svědí, štípou. Je jedno, jak nepříjemné pocity v očích popíšete, vždy jde o výrazné tělesné nepohodlí, na něž se dá těžko zapomenout.

Pokud jste se dostali do podobné situace, pak jste nejspíš zkoušeli oční kapky s umělými slzami, a to s různým úspěchem nebo i zklamáním. Že přípravky nepřinesly úplnou úlevu, může spočívat v příčině suchosti očí.

Umělé slzy obvykle pomáhají při pálení v očích, které vzniká následkem pobytu v prašném prostředí nebo podrážděním agresivními látkami v ovzduší, někdy též intenzivní duševní prací nad knihami nebo u monitoru.

Častá příčina řezání v očích ale bývá jinde – v poruše tvorby vlhkého ochranného filmu.

Slzy, jaké mají být

Vlhký film, který má chránit přední stěnu oka a odplavovat nečistoty, kupodivu není homogenní tekutina. Je to kombinace tří různých složek přiléhajících na oční stěnu ve vrstvách.

Objemově zdaleka největší z nich jsou slzy jako prostřední vrstva, uzavřená z obou stran tenkými vrstvami speciálního složení. Přímo od oka jsou slzy odděleny tenkou vrstvou hlenu, produkovanou speciálními žlázami.

Z vnější strany pak vrstvu slz zase ohraničuje mastný film, vytvářený v okraji horního a dolního víčka v tzv. Meibomových žlázách.

Když nastane problém…

…pak to bývá právě s vnějším mastným povlakem. Stačí, aby žlázy produkovaly maz s odlišným složením nebo v menším množství a kouzelný efekt této vrstvy se ztratí – přestane bránit odpařování slz a oči jsou suché a pálí.

Kapky s umělými slzami pak přinášejí jen dočasnou úlevu, k té skutečné je třeba vyřešit poruchu v Meibomových žlázách. Její nejčastější příčinou bývá zánět, proto produkce mastné složky neprobíhá, jak by měla.

Zánět (zadní blefaritida neboli meibomitida) může – ale nemusí – mít vedle pocitu suchosti oka další nepříjemné projevy:

• oči jsou zarudlé a někdy svědí

• na okrajích víček se vytváří povlak, šupinky nebo zatvrdliny

• řasy jsou slepené sekretem

• suchost může vytvářet dojem cizího tělesa v oku

• kromě suchosti se může také zvýšit tvorba slz

• vidění může být občas zamlžené

Potíže jsou obvykle nejsilnější po ránu a zhoršují se za větrného počasí nebo v klimatizovaných prostorech.

Léčba vyžaduje trpělivost

Záněty víček mají sklon přecházet do chronického průběhu, s horšími i lepšími fázemi a jsou obecně těžko vyléčitelné. Situaci si mnohdy komplikujeme sami i tím, že tuto potíž považujeme za banalitu, takže jen část postižených se vydá k očnímu lékaři.

Těžké komplikace sice hrozí velmi vzácně, ale bez správné péče se chronický zánět víček samovolně nezlepší.

Čištění víček

Aby zánět ustoupil, je nutné důsledně odstraňovat sekret, který se usazuje na okrajích víček. Zpočátku je nutné ošetření dvakrát týdně, po zlepšení stavu pak několikrát do týdne.

Důslednost při čištění víček je jedinou cestou k úlevě od stálých obtíží s pálením v očích a je nutné ho provádět skutečně dlouhodobě, jinak se zánět obvykle rychle vrátí do horšího stadia.

Jak na to?

Nejvhodnější je poradit se o metodě čištění s očním lékařem, řekne vám mimo jiné, zda je skutečně vhodná pro váš případ a zda se u vás jedná o chronický zánět víčka.

Pokud se na vyšetření v dohledné době nedostanete, pak můžete vyzkoušet postup, který přinášíme. Včetně obrazového návodu ho najdete i na internetu, a to např. na webu očních lékařů sona-kolocova.webnode.cz nebo mujweb.cz/bohdan.kousal/letaky/meibomitida.pdf.

– Obklad pro změkčení

Zánětlivý sekret a maz na okrajích víček je třeba změkčit, aby se dal odstranit. K tomu účelu se přikládají obklady. Pro obklad použijte vždy přežehlený kapesník – to je důležité, aby se do oka nezanesla další infekce.

Namočte ho v převařené vodě, kterou necháte vychladnout, aby byla jen o něco teplejší než vlažná. Příliš horký obklad by zánět zhoršil. Obklad vyměňujte a ponechte celkem asi 10 minut.

– Jemná masáž

Změkčený sekret se pak pokusíme jemným masírováním uvolnit a vytlačit ze žlázek. Je nutné zavřít oči a pak jemným dotykem bříška prstu masírovat dolní víčko zdola nahoru směrem k jeho okraji.

Pak pokračujeme na horním víčku, opět se pohybujeme prstem směrem k okraji víčka.

– Očištění

Následně je nutné odstranit uvolněný sekret z okrajů víček. Použít můžete čisticí přípravky z lékárny, určené pro hygienu očních víček. Naneste na tampon a otřete okraje očních víček směrem k vnitřnímu koutku.

Nejdříve ale víčko povytáhněte prsty za řasy, je totiž nutné vyčistit i vnitřní okraj. Při citlivosti na tyto přípravky můžete k čištění použít borovou vodu.

Když hygiena nestačí

V těžších případech bývá nutné ústup zánětu podpořit antibiotiky ve formě masti, případně kortikoidy. Vhledem k nepříznivým vedlejším účinkům je na uvážení a zkušenosti lékaře, zda nebude lepší onemocnění zvládnout bez těchto přípravků.

Vliv má i věk

Ke zhoršení produkce mastného filmu může dojít i bez příznaků zánětu nebo dalšího onemocnění. Žlázky totiž podléhají hormonálnímu vlivu a s věkem se jejich výkonnost zhoršuje, což se týká především mužů.

První obtíže se obvykle objevují už ve středním věku, a to jako bělavě zpěněný sekret na okrajích víček. Odstranit se dá uvedenou masáží i bez obkladů, důležité je začít s pravidelným čištěním.

Je dobré vědět: Zvýšený sklon k meibomitidě mají lidé trpící alergiemi, seboroickou dermatitidou nebo rosaceou.

Když bělmo zrudne, pak…

1. Může jít o reakci na dráždivou kosmetiku, především líčidla. Ta může ucpat Meibomovy žlázky a způsobit tak suchost a zarudnutí oka. Pokud se tedy líčíte a občas vám zarudne bělmo, pak očím dopřejte podobnou hygienu jako při meibomitidě.

Tedy teplý obklad na oči a pak jemnou masáž pro vytlačení obsahu žlázek, které pak odstraníte pomocí čisticích přípravků.

Tip: Pro čištění můžete použít i nálev ze světlíku lékařského. Tato bylina vyniká zklidňujícími účinky na podrážděné oči, zmírňuje i potíže vzniklé jako alergie.

Naopak heřmánek se pro ošetření nehodí, protože má vysušující a stahující účinky, takže by mohl oči ještě více podráždit.

2. Zánět spojivek je další častý důvod zarudlého bělma. Vyvolat ho mohou viry i bakterie. Bakteriální infekce se zpravidla omezuje jen na jedno oko, ale zánět doprovází vydatná tvorba hnisavého sekretu, který slepuje okraje očních víček.

Sekret je vysoce infekční, takže je nezbytné ho odstraňovat – nejlépe omýváním namočenými papírovými kapesníky, které ihned vyhodíte. Pak je ještě nutné si důkladně umýt ruce.

Zvýšená hygiena je nezbytná, původce zánětu se dotykem rukou dobře šíří a mohou se jím nakazit lidé v okolí. V úporných případech, kdy zánět neustupuje, je nutné zajít k očnímu lékaři, pravděpodobně totiž budete potřebovat léčbu antibiotiky.

Při virovém zánětu jsou obě oči zarudlé, sekret se buď netvoří, nebo bývá vodnatý. Typický je nepříjemný pocit písku v očích. Virové záněty se rovněž snadno šíří, obvykle ale samovolně za několik dní odezní.

Je dobré vědět: Zánět spojivek může i alergického původu, pak jde zpravidla jen o doprovodný příznak senné rýmy.

Pro minimalizaci dráždění oka je vhodné začít tlumením imunitní reakce co nejdříve, někdy už preventivně před očekávaným setkáním s alergenem.

3. Prasklá žilka čili výron krve pod oční spojivku. Oční spojivka čili tenká blána pokrývající přední stěnu oka a vnitřní povrch víček je zásobovaná krví velice tenkými cévkami.

Pokud se stane, že cévka praskne, pak jasně červená krev vyteče mezi spojivku a bělmo a vytvoří hrozivě vypadající, ale neškodnou skvrnu. Zmizí sama, takže není třeba žádné speciální ošetření.

Zpozornět je třeba jen v případě, že se krvácení pod spojivku objevuje častěji, mohlo by se jednat o následek neléčeného vysokého krevního tlaku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř