Léčba ryze přírodní, s pozitivními účinky, v kvalitním zařízení, na příjemném místě, v krásné přírodě… Tak lze popsat pobyt v lázních naší republiky.
Salony Evropy. Takovým názvem se pyšnily české lázně na sklonku 19. století a dodnes patříme mezi světové lázeňské velmoci. Že byste si také přáli vyzkoušet léčebné procedury, které jsou příjemné nejen pro tělo, ale i pro duši? Můžete.
A máte dokonce několik možností, jak si je objednat. A jak už to bývá, každá má své klady i nedostatky.
1. VYBERETE, ZAPLATÍTE, POBUDETE
Ten úplně nejsnadnější, ale zároveň pro vás nejdražší způsob je objednat si přímo konkrétní lázně, uhradit poplatek za pobyt a pak už si jen užívat. Vedle léčebné péče určitě oceníte i příjemné wellness procedury.
Jako samoplátce si platíte všechno, což je tou negativní stránkou. Pozitivní je, že si můžete vybrat místo a délku pobytu a hlavně termín, který se vám nejvíc hodí. Nejste nikomu za nic odpovědný a do lázní jedete, kdy se vám zlíbí.
V léčebných lázních budete i jako samoplátce v péči lékaře, a to i tehdy, když bude váš pobyt ryze preventivní.
Víte, že…
● …pokud jedete do léčebných lázní, tedy do lázeňské společnosti, která je registrovaným zdravotnickým zařízením, pak se vám vždy dostane lázeňské léčebné péče pod dozorem lékaře?
Tato zařízení se liší od ostatních ubytovacích zařízení v lázeňském místě tím, že k léčbě využívají přírodní léčivý zdroj.
● …to, že se do lázní jezdí, až když nás něco bolí, je přežitek, který dnes již zdaleka neplatí? Léčebný účinek navíc nelze očekávat po jedné koupeli během víkendového pobytu. Ten může mít efekt odpočinkový, nemá však léčebný vliv. Proto jsou také lázeňské pobyty 2–3týdenní.
2. MÁTE TO ZADARMO, O VŠEM ROZHODNE LÉKAŘ
Druhou možností je tzv. komplexní lázeňská péče. Nezaplatíte za ni ani korunu, protože se
považuje za nezbytnou součást potřebné zdravotní péče. Celý váš lázeňský pobyt (léčebné procedury, ubytování a stravu) hradí vaše zdravotní pojišťovna. Abyste se dostali na tzv. křížkové lázně, musíte mít vážnější zdravotní nebo chronické potíže.
Další vstupenkou je nutnost doléčení po úraze nebo rekonvalescence po operaci. Nebo se zeptejte přímo svého praktického nebo odborného ošetřujícího lékaře, který zná váš zdravotní stav a diagnózu.
Zásadou je, že ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní služby poskytnuté jen u nás, ne v cizině.
Co je třeba zajistit
Léčíte se s nemocí, se kterou vám lázně mohou pomoci a která je na seznamu hrazené péče? Teď musíte podstoupit kolečko vyřizování.
1. Praktický lékař vystaví návrh na lázeňskou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou dle doporučení odborného lékaře nebo ošetřujícího lékaře při hospitalizaci (gynekologa, pneumologa, obezitologa, rehabilitačního lékaře, onkologa…).
Zároveň navrhne typ lázeňské péče (komplexní, nebo příspěvková) a místo vhodné pro léčbu daného onemocnění (indikace). Spolu s vámi vybere dvě lázeňská místa, kde se daná indikace léčí. Vy si můžete zvolit ta, která jste si oblíbili. Jen je třeba, aby se v nich léčila vaše nemoc.
2. Lékař pak odešle vyplněný návrh do vaší zdravotní pojišťovny.
3. Revizní lékař ze zdravotní pojišťovny návrh posoudí, a pokud ho schválí, odešle ho do lázeňského zařízení v místě uvedeném v návrhu na prvním místě.
4. Lázně vás následně vyzvou k nástupu. Návrh na lázeňskou péči má omezenou platnost – většinou 3 měsíce. Může se stát, že v tomto termínu nemají lázně volné místo. Pak automaticky přepošlou návrh do lázní, které jsou druhé v pořadí.
Délka pobytu je podle indikace 21 nebo 28 dnů, které čerpáte ve své pracovní neschopnosti.
Platí přísná pravidla
Protože ji čerpáte v pracovní neschopnosti, má komplexní lázeňská péče časová omezení a další limity. Když je nedodržíte, můžete svůj nárok na bezplatné lázně ztratit. Tak třeba den nástupu si nemůžete vybrat sami.
Počítá se od doby vystavení návrhu a je časově omezený. Druhý časový limit přímo uvádí, do kdy je nutno tu kterou léčbu započít. Platí to hlavně u péče po chirurgických výkonech, ale i v některých dalších případech.
Nejste úplně rozhodnuti, které lázeňské středisko je pro vás tím nejlepším? využijte tzv. lázně na zkoušku. Trvají pouze 5 dnů a máte je s kompletní péčí a výběrovou stravou.
Na začátku pobytu vás prohlédne lékař a domluvíte spolu léčebný program podle vašeho aktuálního zdravotního stavu. Nejcennější je vždy vlastní zkušenost, proto se pro prodloužení rozhodnete teprve tehdy, když se vám bude v lázních líbit.
Vyberte si vždy takové zařízení, které se specializuje na nemoc, se kterou se chcete léčit.
3. URČITOU ČÁST ZAPLATÍTE, MÍSTO VYBÍRÁ LÉKAŘ
Může se stát i jiný případ. Lékař nebo zdravotní pojišťovna navrhnou pouze příspěvkovou lázeňskou péči. Co to pro vás znamená? Pobyt už neplatí zdravotní pojišťovna celý. Uhradí pouze lékařské vyšetření a lázeňskou léčbu.
Vy si platíte ubytování a jídlo. A ještě něco: kompletní pobyt – většinou je to 21 dní – čerpáte ze své dovolené.
Foto: Shutterstock a Lázně Třeboň