Všichni ji znáte dobře, a mnozí ji každoročně vysévají na zahrádkách nebo na balkonech a do truhlíků. Je totiž krásná a její zářivé květy upoutají kolemjdoucí. Ale víte také, že kudy projde, tudy léčí?
Ano, tahle rostlina, kterou mají zahrádkáři rádi, protože bujně roste a září do daleka různobarevnými květy od žluté po červenou a zároveň svými listy zcela zakrývá to, co je pod nimi, je neocenitelná léčivka, jejíž účinky jsou opravdu pozoruhodné.
Jedná se totiž o přírodní antibiotikum, navíc má antivirotické a antibakteriální účinky. V některých případech dokonce ničí i zlatého stafylokoka. Vysoká účinnost rostliny tkví v obsahu látky glykosid glukotropeolin.
Z našeho těla se spolu s dalšími látkami vylučuje hlavně močí, ale předtím stihne v močových cestách bojovat s mnoha druhy bakterií.
Vylučování však probíhá i plícemi a dýchacími cestami, takže lichořeřišnice pomáhá i při akutních a chronických zánětech horních cest dýchacích (bolesti v krku, zánět nosohltanu).
Na co se užívá
záněty močových cest
zápal plic (zánět plic)
zánět prostaty
žaludeční vředy
zánět vaječníků
posílení imunity (imunostimulancium)
posílení centrálního nervového systému
růst vlasů, lupy
bolesti v krku
bolesti nosohltanu
Tinktura z lichořeřišnice
Připravíme si dvě lžíce listů a dvě květů lichořeřišnice, dále 3 dcl 60% lihu. Bylinku zalijeme lihem a necháme na teplém místě louhovat po dobu 14 dní. Nezapomínejte dvakrát denně protřepávat.
Po uplynutí lhůty tinkturu přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a na chladném místě uskladníme.
Možnosti použití
Při zánětech močových cest, ale i když jste brali antibiotika a sliznice potřebují zklidnit, se užívá tinktura z lichořeřišnice po dobu dvaceti dní, 3x denně 15 kapek. Nevynechejte ani jediný den!
Účinky tinktury můžete vyzkoušet také na různé vřídky a vyrážky na kůži, ne však na ty, které způsobuje alergie.
V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, při zánětech průdušek či astmatu užívejte po dobu 14 dnů 3x denně 20 kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve 2 dl neperlivé vody. Pravidelnost a dodržení 20denní kúry je nutné, především kvůli možné recidivě.
Jedenkrát ročně byste si měli udělat 8týdenní antibakteriální kúru z lichořeřišnice. Užívá se 3x denně 15 kapek tinktury. Pravidelnost je stejně důležitá jako dodržení 8 týdnů kúry.
Na kašel je sirup
Dvě lžíce nasekané lichořeřišnice zalijeme sklenicí vroucí vody (případně i mléka) a osladíme medem. Každé dvě hodiny podáváme jednu lžíci při nachlazení a potížích horních cest dýchacích.
Využití v kuchyni
Lichořešnice se samozřejmě dá využít i v kuchyni. Jejími květy můžete ozdobit zeleninové saláty, listy do salátu přidat. S množstvím to ale nepřehánějte a pamatujte, že musí být čerstvé.
Jedině tak jsou chutné, ale již za hodinu se v nich začínají rozkládat účinné látky a nabývají ostrou chuť, tou se vyznačují zvláště listy.
Sbíráte-li květy do salátu, jejich denní dávka by měla být do tolika gramů, kolik kilogramů vážíte, ale nebojte se, tolik totiž rozhodně najednou nikdy nesníte.
Nakládaná poupata
Čerstvě natrhaná, dosud nerozvinutá poupata lichořeřišnice vložíme do slaného roztoku. Ten připravíme z 1 litru vody a 110 gramů soli, ideálně mořské. V nálevu poupata ponecháme po dobu 24 hodin.
Po uplynutí této doby poupata přecedíme, vložíme do menší sklenice a zalijeme horkým zálivem z vinného či jablečného octa s lístky estragonu, dochutit můžeme ještě křenem, cibulí, šalotkou. Zavíčkujeme a měsíc skladujeme. Poté můžeme konzumovat.
Sušená lichořeřišnice
Pro léčivé účinky sbírejte od června do září květ, nať, listy a sušte je na sítech nebo na lískách na přímém slunci, nebo při umělé teplotě do 40 °C. Připravíte z nich nálev, který se v případě potíží užívá jako čaj.
Jeho účinek je sice nižší než u tinktury, ale pro některé pacienty je jeho pití příjemnější.
Sbírejte semena
Ta mají nejvíce účinných látek. Při dozrávání padají na zem, takže když dáte pod rostlinu folii, můžete je postupně smést. Není třeba to dělat každý den, protože semena se téměř nekazí. Semena se suší při teplotě do 40 °C běžně na papíru nebo sušicích sítech.
Voní trochu bramborově a křenovitě. Uchovávejte je ve sklenicích s víčky. Doporučuje se je v mlýnku na kávu nebo těsně před použitím rozmixovat.
Lžičku drceného semene lze spařit po dobu asi 15 minut v šálku vody a pít 3-4× denně mimo jídla při vleklých urologických potížích nebo při kašli s přítomností obávaného zlatého stafylokoka.
Vedlejší účinky žádné
Výhodou je, že se u lichořeřišnice nemusíte bát vedlejších účinků (dokonce ani při předávkování), je vhodná i v těhotenství či pro kojící ženy. Lichořeřišnici můžete také kombinovat s antibiotiky, umocní jejich účinek.
Foto: Shutterstock