Domů     Chameleon mezi nemocemi: Systémový lupus
Chameleon mezi nemocemi: Systémový lupus
3.9.2019

Je to nemoc jako dělaná pro seriálového doktora House: Však se s ní také v jednom dílu potýkal a obtížně hledal diagnózu. Ve skutečném životě to může být ještě mnohem složitější.

O onemocnění s názvem systémový lupus ví jen málokdo, kromě lékařů o něm mají povědomí především rodiny postižených, přitom nejde o chorobu vzácnou. V ČR jí trpí kolem 50 tisíc lidí, ročně přibývá až stovka nových případů.

Od propuknutí potíží po stanovení diagnózy přitom mohou uplynout měsíce i roky. Problémem není jen malá obeznámenost s nemocí, ale především její proměnlivost.

Systémový lupus erythematosus (SLE), jak se oficiálně označuje, je totiž chameleon a klame příznaky jiných chorob.

Varující vyrážka

Patrně nejcharakterističtější je pro systémový lupus zvláštní vyrážka na tvářích a hřbetu nosu. Má tvar motýlích křídel a je jasně červená, což také dalo nemoci latinský přívlastek (erythematosus).

Právě tato vyrážka, obvykle spojená s dalšími potížemi, hlavně s velkou únavou, by měla praktického lékaře navést k diagnóze.

Bohužel motýlí vyrážka se neobjeví u každého, kdo onemocní na SLE. Někdy zůstanou kožní projevy nenápadné, jindy mají podobu červených terčíků, takže vypadají jako reakce na poštípání hmyzem.

Nemusí výrazně obtěžovat, a pokud se současně nemoc rozvine zánětem v jiné části těla, pak lehce odvede hledání diagnózy na falešnou stopu.

Co se to v těle děje?

Systémový lupus je onemocněním imunitního systému. Předpoklad k němu je vrozený a podmíněný určitou genetickou odchylkou. Přesto se málokdy ozývá dětství, první příznaky se častěji objevují až v dospělosti, může to být i ve středním věku.

V 90 % postihuje ženy. Je to tím, že právě ženské hormony patří mezi faktory, které onemocnění zhoršují.

Tím dalším je UV záření, proto je důležité vyhýbat se pobytu na slunci v poledních hodinách a chránit kůži přípravky s vysokým SPF faktorem, a to i v případě, že se na kůži nemoc neprojevuje.

Nemoc ale může propuknout i po léčbě určitými medikamenty nebo jako následek vyčerpání imunitního systému častými nebo těžkými infekcemi.

Čeho si všímat

dlouhodobě zvýšená teplota

zvětšení uzlin na krku

hubnutí bez příčiny

bolest a slabost svalů, která může být výrazná

Imunita útočí

To je podstata onemocnění. Imunitní systém útočí proti vlastním tkáním těla a vyvolává chronické záněty různých orgánů. Právě tím je choroba matoucí, protože záněty v různých partiích těla jí dávají odlišný charakter a průběh.

Ve většině případů začíná nenápadně změnami na kůži, k nimž se připojují bolesti kloubů. Typická bývá přecitlivělost na sluneční záření. Někdy může SLE také propuknout náhle jako prudké zánětlivé onemocnění s vysokými horečkami.

Takový průběh je ale vzácnější, častěji se záludně skrývá pod obrazem chronického kloubního revmatismu. Na falešnou stopu mohou hledání diagnózy odvést i další závažné formy, kdy zánět napadá dýchací cesty a způsobuje úporný kašel a dušnost.

Bolesti při dýchání a kašli doprovázejí také zánět osrdečníku. Při této formě SLE se kolem srdce hromadí tekutina, což vede k vážným srdečním potížím. Onemocnění může mít u jednoho člověka i více forem se záněty v různých orgánech.

Nejčastější projevy nemoci:

zánět kloubů (artritida) – 90 % nemocných

postižení ledvin – 75 % nemocných

otoky lymfatických uzlin – 50 % nemocných

zánětlivé zvětšení jater a sleziny – 40 % nemocných

zánět pohrudnice – 40 % nemocných

zánět osrdečníku – 25 % nemocných

Diagnóza se stanovuje obvykle podle příznaků, lékaři mají jedenáctibodové kriterium, už při splnění čtyř bodů vzniká podezření na SLE. Speciální laboratorní metody ho pak mohou potvrdit nebo vyloučit.

Trpí i psychika

Nemoc sama představuje zátěž, nejdříve při obtížném hledání diagnózy, později pak pro svou nevyléčitelnost. Deprese a poruchy chování ale může choroba přímo vyvolávat napadením nervového systému.

Docházet může i k funkčním poruchám, jako jsou závratě, křeče, místní ochrnutí nebo stavy podobné epileptickým záchvatům. Tyto projevy naštěstí nemusí být trvalé, po léčbě se mohou upravit. Mohou se zhoršit i myšlenkové funkce, řeč a paměť.

Poruchy vidění

Zrak je při SLE nejohroženějším smyslem. Může dojít k otoku zrakového nervu, při včasné léčbě se ale daří zrak zachránit nebo opět zlepšit. Kromě nervu ale může nemoc napadnout tkáň oka. Naděje na zlepšení pak záleží na konkrétní příčině.

Nepříznivé vyhlídky jsou při zánětu očních cév. Poškozené cévy totiž nejsou schopny dodávat dostatek kyslíku do sítnice, čímž rychle dochází k ubývání a pak ztrátě zraku. Zanítit se může také bělmo nebo slzné kanálky, což vede k suchosti a dráždění očí.

Nemusí se zhoršovat

A teď dobrá zpráva: K pozitivním vlastnostem této nepříjemné choroby patří její nestálost. Zejména v počátku probíhá v nárazech, kdy se potíže zmírňují či zcela ustupují a později se zase vracejí. Vyhlídka stálého zhoršování obrazu nemoci není pro SLE typická.

Naopak, při vhodné léčbě se prodlužují období klidu s mírnými potížemi a vzplanutí choroby bývá vzácnější a slabší.

Včasná léčba

Ačkoli se nemoc nedá vyléčit, jen držet pod kontrolou, je důležité začít s cílenou léčbou co nejdříve. Tak se předejde poškození orgánů a komplikacím, které jinak mohou vyvolat aktivní fáze nemoci. Jak léčba probíhá?

Podávají se léky na zmírnění zánětu, který imunitní systém vytváří. Obvykle se používají kortikoidy, u postižení kloubů často antirevmatika nebo antimalarika, používaná i u kožních forem.

Jednotný léčebný postup u SLE neexistuje, léčba se vždy přizpůsobuje formě nemoci.

Ochrana cév

Systémový lupus obvykle život neohrožuje, největším rizikem, které s touto chorobou souvisí, je postižení srdce a cév. Proto je důležitá prevence proti rozvoji aterosklerózy, a to jak vhodným jídelníčkem, tak laboratorní kontrolou tuků v krvi.

Při nepříznivých hodnotách lékař doporučí dietu, případně předepíše léky. Stejně tak se kontrolují hodnoty krevního tlaku a včas se nasazují léky na jeho snížení.

Kde se dozvíte víc: www.lupus-sle.cz, www.revmaliga.cz, www.lupusinky.estranky.cz, www.systemovylupus.sk

Další článek
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř