Je to nemoc jako dělaná pro seriálového doktora House: Však se s ní také v jednom dílu potýkal a obtížně hledal diagnózu. Ve skutečném životě to může být ještě mnohem složitější.
O onemocnění s názvem systémový lupus ví jen málokdo, kromě lékařů o něm mají povědomí především rodiny postižených, přitom nejde o chorobu vzácnou. V ČR jí trpí kolem 50 tisíc lidí, ročně přibývá až stovka nových případů.
Od propuknutí potíží po stanovení diagnózy přitom mohou uplynout měsíce i roky. Problémem není jen malá obeznámenost s nemocí, ale především její proměnlivost.
Systémový lupus erythematosus (SLE), jak se oficiálně označuje, je totiž chameleon a klame příznaky jiných chorob.
Varující vyrážka
Patrně nejcharakterističtější je pro systémový lupus zvláštní vyrážka na tvářích a hřbetu nosu. Má tvar motýlích křídel a je jasně červená, což také dalo nemoci latinský přívlastek (erythematosus).
Právě tato vyrážka, obvykle spojená s dalšími potížemi, hlavně s velkou únavou, by měla praktického lékaře navést k diagnóze.
Bohužel motýlí vyrážka se neobjeví u každého, kdo onemocní na SLE. Někdy zůstanou kožní projevy nenápadné, jindy mají podobu červených terčíků, takže vypadají jako reakce na poštípání hmyzem.
Nemusí výrazně obtěžovat, a pokud se současně nemoc rozvine zánětem v jiné části těla, pak lehce odvede hledání diagnózy na falešnou stopu.
Co se to v těle děje?
Systémový lupus je onemocněním imunitního systému. Předpoklad k němu je vrozený a podmíněný určitou genetickou odchylkou. Přesto se málokdy ozývá dětství, první příznaky se častěji objevují až v dospělosti, může to být i ve středním věku.
V 90 % postihuje ženy. Je to tím, že právě ženské hormony patří mezi faktory, které onemocnění zhoršují.
Tím dalším je UV záření, proto je důležité vyhýbat se pobytu na slunci v poledních hodinách a chránit kůži přípravky s vysokým SPF faktorem, a to i v případě, že se na kůži nemoc neprojevuje.
Nemoc ale může propuknout i po léčbě určitými medikamenty nebo jako následek vyčerpání imunitního systému častými nebo těžkými infekcemi.
Čeho si všímat
dlouhodobě zvýšená teplota
zvětšení uzlin na krku
hubnutí bez příčiny
bolest a slabost svalů, která může být výrazná
Imunita útočí
To je podstata onemocnění. Imunitní systém útočí proti vlastním tkáním těla a vyvolává chronické záněty různých orgánů. Právě tím je choroba matoucí, protože záněty v různých partiích těla jí dávají odlišný charakter a průběh.
Ve většině případů začíná nenápadně změnami na kůži, k nimž se připojují bolesti kloubů. Typická bývá přecitlivělost na sluneční záření. Někdy může SLE také propuknout náhle jako prudké zánětlivé onemocnění s vysokými horečkami.
Takový průběh je ale vzácnější, častěji se záludně skrývá pod obrazem chronického kloubního revmatismu. Na falešnou stopu mohou hledání diagnózy odvést i další závažné formy, kdy zánět napadá dýchací cesty a způsobuje úporný kašel a dušnost.
Bolesti při dýchání a kašli doprovázejí také zánět osrdečníku. Při této formě SLE se kolem srdce hromadí tekutina, což vede k vážným srdečním potížím. Onemocnění může mít u jednoho člověka i více forem se záněty v různých orgánech.
Nejčastější projevy nemoci:
zánět kloubů (artritida) – 90 % nemocných
postižení ledvin – 75 % nemocných
otoky lymfatických uzlin – 50 % nemocných
zánětlivé zvětšení jater a sleziny – 40 % nemocných
zánět pohrudnice – 40 % nemocných
zánět osrdečníku – 25 % nemocných
Diagnóza se stanovuje obvykle podle příznaků, lékaři mají jedenáctibodové kriterium, už při splnění čtyř bodů vzniká podezření na SLE. Speciální laboratorní metody ho pak mohou potvrdit nebo vyloučit.
Trpí i psychika
Nemoc sama představuje zátěž, nejdříve při obtížném hledání diagnózy, později pak pro svou nevyléčitelnost. Deprese a poruchy chování ale může choroba přímo vyvolávat napadením nervového systému.
Docházet může i k funkčním poruchám, jako jsou závratě, křeče, místní ochrnutí nebo stavy podobné epileptickým záchvatům. Tyto projevy naštěstí nemusí být trvalé, po léčbě se mohou upravit. Mohou se zhoršit i myšlenkové funkce, řeč a paměť.
Poruchy vidění
Zrak je při SLE nejohroženějším smyslem. Může dojít k otoku zrakového nervu, při včasné léčbě se ale daří zrak zachránit nebo opět zlepšit. Kromě nervu ale může nemoc napadnout tkáň oka. Naděje na zlepšení pak záleží na konkrétní příčině.
Nepříznivé vyhlídky jsou při zánětu očních cév. Poškozené cévy totiž nejsou schopny dodávat dostatek kyslíku do sítnice, čímž rychle dochází k ubývání a pak ztrátě zraku. Zanítit se může také bělmo nebo slzné kanálky, což vede k suchosti a dráždění očí.
Nemusí se zhoršovat
A teď dobrá zpráva: K pozitivním vlastnostem této nepříjemné choroby patří její nestálost. Zejména v počátku probíhá v nárazech, kdy se potíže zmírňují či zcela ustupují a později se zase vracejí. Vyhlídka stálého zhoršování obrazu nemoci není pro SLE typická.
Naopak, při vhodné léčbě se prodlužují období klidu s mírnými potížemi a vzplanutí choroby bývá vzácnější a slabší.
Včasná léčba
Ačkoli se nemoc nedá vyléčit, jen držet pod kontrolou, je důležité začít s cílenou léčbou co nejdříve. Tak se předejde poškození orgánů a komplikacím, které jinak mohou vyvolat aktivní fáze nemoci. Jak léčba probíhá?
Podávají se léky na zmírnění zánětu, který imunitní systém vytváří. Obvykle se používají kortikoidy, u postižení kloubů často antirevmatika nebo antimalarika, používaná i u kožních forem.
Jednotný léčebný postup u SLE neexistuje, léčba se vždy přizpůsobuje formě nemoci.
Ochrana cév
Systémový lupus obvykle život neohrožuje, největším rizikem, které s touto chorobou souvisí, je postižení srdce a cév. Proto je důležitá prevence proti rozvoji aterosklerózy, a to jak vhodným jídelníčkem, tak laboratorní kontrolou tuků v krvi.
Při nepříznivých hodnotách lékař doporučí dietu, případně předepíše léky. Stejně tak se kontrolují hodnoty krevního tlaku a včas se nasazují léky na jeho snížení.
Kde se dozvíte víc: www.lupus-sle.cz, www.revmaliga.cz, www.lupusinky.estranky.cz, www.systemovylupus.sk