Lakování zašlého nábytku, schodů či zahradní lavičky nás většinou baví. Ovšem mnohdy už po několika hodinách či dnech zjistíme, že vrstva barvy praská, olupuje se, krabatí nebo se v ní dělají puchýře. Tady je návod, jak nejčastější chyby při natírání odstranit.
Spousta amatérských lakýrníků je přesvědčená, že původcem vad v nátěrech musí být špatná barva. Ze statistik však vyplývá, že 95 % všech kazů, které se po lakování objeví, je způsobeno našima rukama, nikoli barvou.
Barva neschne
Jestli jste natírali za nízké teploty, doba zasychání se může až ztrojnásobit. Obvyklou příčinou ale bývá mastný nebo znečištěný povrch. Nanesenou barvu proto odstraňte a podkladový materiál důkladně očistěte a odmastěte. Pak naneste základní nátěr a poté znovu natřete vrchní barvou.
Nátěr stéká
Příčin může být několik: nanesli jste příliš silnou vrstvu barvy, barva byla příliš řídká, natírali jste za vysoké vlhkosti nebo chladu. Pokud je nátěr ještě roztíratelný, vzniklé kapky rozetřete štětcem. Jinak
počkejte, až barva zcela zatvrdne, což může trvat i několik týdnů, pak povrch obruste skelným papírem zvlhčeným vodou, očistěte a naneste nátěr nový v několika tenčích vrstvách.
Nátěr není hladký
Barva se špatně rozlévá, netvoří hladký film, zůstávají tahy po štětci nebo stopy po válečku? Asi byla moc hustá, nebo jste použili starý štětec s tvrdým vlasem či nevhodný váleček.
Stává se to také, když natíráte v místnosti, kde je příliš teplo, případně na slunci. Povrch pečlivě přebruste, vzniklé či původní nerovnosti přetmelte a očistěte.
Nový nátěr proveďte vhodnou nátěrovou hmotou na dřevo či kov a ve vhodných klimatických podmínkách.
Barva se loupe
Pravděpodobně jste ji nanesli na nevhodný podklad (například lesklá barva na hlazený povrch), natírali jste přímo na holé dřevo bez základové barvy nebo možnou příčinou může být i hniloba dřeva. Starý olupující se nátěr obruste až na podklad.
Ten očistěte a otřete vlhkým hadrem nebo opláchněte čistou vodou. Po zaschnutí naneste na čistý podklad napouštědlo pro transparentní nátěry nebo základní barvu na dřevo pro krycí nátěry.
Před tím můžete povrch případně ošetřit prostředky proti hnilobě, plísním a dalším škůdcům.
Dělají se praskliny
Praskliny laku jsou velmi často způsobené prasklinami ve dřevě, které jsou příliš široké na to, aby je lak mohl překrýt. Velmi často se to stává při natírání dubového dřeva, které má hrubozrnný povrch.
Barvu v takovém případě odstraňte až na dřevo a praskliny vyplňte epoxidovým tmelem. Po jeho vytuhnutí opravovaná místa přebruste a znovu natřete původním materiálem.
Puchýře
Nátěr se odděluje od podkladu, tvoří se větší nebo menší bublinky. Dochází k tomu například při zahřátí lakovaného povrchu na slunci. Je-li puchýř suchý, byl způsobený rozpínáním vzduchu, je-li mokrý, pravděpodobně jste natírali na vlhký podklad.
Pokud jde jen o jednotlivá místa, odstraňte puchýřky, okolí očistěte a obruste, trhliny vyplňte epoxidovým tmelem na dřevo. Vlhké dřevo vysušte plynovou pájecí lampou. Naneste základní nátěr, zbruste ho a zaretušujte vrchním nátěrem. Tvorbě puchýřů můžete předejít volbou prodyšného nátěru.
Vrásnění povrchu
Vypadá to jako nepravidelné tenké výstupky podobné zvrásněnému papíru, které se snadno odlomí. Možná, že jste natírali na znečištěný povrch nebo na nedostatečně vytvrzený podkladový nátěr či jste barvu nanesli v příliš silné vrstvě.
Zvrásněnou barvu oškrábejte nebo obruste. Povrch očistěte, kovové podklady odmastěte. Pro vrchní nátěr zvolte vhodnou akrylátovou barvu. Za chladného počasí aplikujte vetší počet tenkých vrstev nátěru, které rychleji zaschnou.
Ztráta lesku
Většinou k ní dochází, když svrchní nátěr nanesete přímo na povrch předmětu, aniž byste před tím použili penetraci či základní nátěr. Příslušné komponenty lesklé barvy se totiž vsáknou do dřeva a povrch zmatní.
Nátěr tedy oškrábejte až na dřevo, naneste základovou či penetrační vrstvu a teprve na ni vrchní nátěr.
Temné skvrny na nabarveném dřevě
Je to typický jev pro cedrové a mahagonové dřevo či dřevotřískové podklady. Příčinou může být i smůla ze suků, které nebyly ošetřeny uzavíracím tmelem. V tomto případě jemným brusným papírem suk obnažte a natřete uzavíracím šelakovým základem.
Po zaschnutí přelakujte. V případě ostatních druhů dřeva tvorbě skvrn předejdete, když podklad dokonale přebrousíte a očistíte, napustíte penetrací, natřete základním nátěrem a izolačním nátěrem, který zabraňuje pronikání skvrn z podkladu. Vše nechte řádně zaschnout a poté přetřete vrchním nátěrem.
Text: Marie Skrčená, Zdroj: ceskykutil.cz, Jak si poradit skoro se vším, Foto: Shutterstock, Balakryl